Komputery

Użytkowanie

przeczytasz w 2 min.

 Asus ROG Tytan CG8565

Po przyciśnięciu przedniego panelu obudowy odsłania on z gracją czytniki kart flash, czytnik płyt optycznych Blu-ray oraz wymienną kieszeń na dysk twardy. W każdej chwili mamy dostęp do umieszczonych na górze portów. Znajdziemy tu dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0 oraz wejścia/wyjścia mikrofonu i słuchawek.

Od lewej: dysk systemowy 2x SSD RAID 0 oraz dwa terabajtowe dyski na dane

Dzięki umieszczeniu systemu na dwóch dyskach SSD pracujących w RAID 0 system działa szybko i komfortowo... ale szybkość działania matrycy nas nie powaliła.

Po lewej stronie przedniej części obudowy widnieje przycisk z napisem Speed. Jego naciśnięcie podkręca procesor od 4,2, przez 4,4 do 4,6 GHz. Producent nie wyłączył systemu pozwalającego zmniejszać taktowanie procesora w stanie spoczynku. Dzięki temu niezależnie od ustawienia komputer w stanie spoczynku pobiera około 140-145 W.

Po wyłączeniu synchronizacji pionowej komputer w czasie rozgrywki w Battlefield 3 potrafił pobierać około 470-510W przy ustawieniach CPU 4,2 GHz (minimalne podkręcenie) oraz około 480-530W przy ustawieniach CPU 4,6 GHz (maksymalne podkręcenie). To bardzo dużo, jednak osoba decydująca się na zakup tak wypasionego sprzętu z pewnością nie ma problemów z opłatami za energię elektryczną. Oczywiście pierwsze skrzypce w zapotrzebowaniu na prąd gra tu karta graficzna. Można nieco ograniczyć pobór energii włączając w ustawieniach gier synchronizację pionową - w przypadku Battlefield 3 dało to zużycie 470-520W przy maksymalnym podkręceniu procesora.

Temperatury procesora

Niestety zastosowany system chłodzenia wodnego nie należy do najcichszych. Pod dużym obciążeniem komputer staje się po prostu głośny, a z jego tylnej kratki wentylacyjnej wydostaje się strumień gorącego powietrza. Ciepło generowane przez podkręcony procesor i potężny akcelerator graficzny musi po prostu znaleźć gdzieś ujście. 

Nie można specjalnie narzekać na dołączoną do zestawu myszkę. Jest wyprofilowana, wyposażona w dodatkowe przyciski i regulację DPI. Natomiast klawiatura zupełnie nie przypadła nam do gustu. Jest to prosta konstrukcja, a gracze lubią modele bardziej zaawansowane. Skok klawiszy jest koszmarnie długi, a wciskanie ich szybko staje się irytujące.