Dyski zewnętrzne

Oprogramowanie i konfiguracja

przeczytasz w 2 min.

Jak obsłużyć dysk ASUSa z naszego mobilnego urządzenia? Konieczna jest instalacja aplikacji ASUS AiDrive - dostępnej zarówno na Androida, jak i iOS.

Następnie włączamy dysk i podłączamy się do jego sieci Wi-Fi - to wszystko, urządzenie jest gotowe do pracy.

Można to przeprowadzić jeszcze prościej, przy użyciu technologii NFC. Po prostu wystarczy zetknąć smartfon/tablet z włączonym NFC z (włączonym) dyskiem (obszar przy logo ASUS).

Od tej chwili mamy dostęp do zasobów zarówno naszego smartfona/tabletu, jak i dysku. Oprogramowanie zapewnia podgląd takich danych jak zapełnienie dysku, karty SD oraz naładowania baterii.

Chcesz przenieść plik ze smartfona na dysk? Nic bardziej prostszego - klikamy na udostępnianie i wybieramy AiDrive. Małe pliki przenoszą się błyskawicznie, ale co z większą ilością danych? Przenieśliśmy plik wideo o wielkości 2,8 GB na dysk - zajęło to ponad 16 minut. Strumieniowanie wideo w wysokiej jakości (Full HD) z dysku na smartfon przebiegało bez najmniejszych problemów z płynnością.

Ustawienia konfiguracyjne również są proste i niespecjalnie rozbudowane. Możemy zwiększyć ilość pamięci podręcznej (do 1 GB), język (jest i polski), ustalić ustawienia udostępniania dla gości oraz połączenia Wi-Fi (ukryć SSID, czy użyć połączenia szyfrowanego - do wyboru WPA-PSK, WPA2-PSK lub połączenie obu tych opcji).

Podsumowanie

Cena urządzenia wynosi aktualnie około 700 zł. W porównaniu do przewodowych dysków przenośnych jest to może sporo, ale ASUS Travelair N to coś więcej niż przenośny (bezprzewodowy) dysk. Udostępnia nam liczne funkcje związane ze strumieniowaniem danych z dysku do urządzeń mobilnych, czy możliwość robienia szybkiej kopii danych z karty SD. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które będąc podczas wyjazdów chcą zabezpieczyć swoje cenne dane, jak choćby zdjęcia i filmy.

Ocena końcowa:

  • duża pojemność (1 TB)
  • bezprzewodowy backup danych z urządzeń mobilnych
  • streaming treści z dysku
  • wbudowany slot kart SD
  • szybki interfejs USB 3.0 to połączenia z komputerem
  • Wi-Fi b/g/n do połączenia z urządzeniami smart
  • parowanie urządzeń za pomocą NFC
  • przyjazna mobilna aplikacja ASUS AiDrive
     
  • szkoda, że zabrakło Wi-Fi w wersji AC

Dobry Produkt

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    2
    To ja poproszę, żeby któryś z producentów w jednym urządzeniu zintegrował: dysk WiFi, router 4G i PowerBank ;)
    • avatar
      deel77
      2
      Produkt zupełnie dla nikogo. Cena 3 krotnie wyższa niż zwykłego dysku 1TB, brak zabezpieczenia przed upadkiem, bardzo wolny transfer (aż się uśmiałem, USB 2.0 jest szybsze niż to fifirifi). Bez sensu.
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        Użytkownikom jest potrzebny sprzętowy, bezduszny i bezlitosny wspomagaczacz kasowania danych, zwłaszcza zdjęć i filmików. Jeśli ktoś ma zapchaną kartę fotkami, to oznacza że 99% z nich należy usunąć. Użytkownik boi się ich usunąć, "bo mogą się przydać, bo są takie cenne". To taka współczesna forma "zbieractwa" typu "bo może się przydać".

        Dobrze wiedzieć, że odczyt z danych z dysku, to obecnie "streaming treści z dysku". Przy okazji zagnę pewnie sprzedawce w sklepie pytaniem "Z jaką prędkością są streamowane dokumenty Word-a?". Ale będę mądry, a całe pokłady ogaru będą aż uszami wychodzić.

        Jak komuś nie starcza jedna karta, to niech sobie kupi drugą, nawet trzecią i czwartą. Jeśli potrzebuje piątej to niech się idzie leczyć. Nawet z tą piątą będą tańsze i mniejsze, lżejsze i mniej zawodne.


        • avatar
          Armo11
          0
          Szanowna redakcjo.
          O ochronie przed zalaniem możemy mówić wtedy gdy urządzenie ma klasę co najmniej IP65 lub IP67.

          https://www.lampyiswiatlo.pl/media/downloads/27278/IP%20waarden_PL.pdf
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Właśnie dziś zakupiłem za 350zl nowy z wifi usb 3.0 a wiecie komu to się przydaje? w podróży wszystkim którzy nie mają 10 kart sd po 32gb do aparatu nie mają laptopa ze sobą . mam go pro mam aparat na karty sd i telefon. z kazdego urzadzenia mogę zgrać po całym dniu fotki i filmy będąc w namiocie czy w lesie :D w 8godz. bo tyle bateria trzyma zastanawia mnie ile zgram .jpg .raw i .mpeg bo zadając sprzedawcy pytanie w jakim czasie zgrywa się karta sd 32GB lub w ile przesyła się jeden plik .jpg powiedział że nie wie. nikt nie wie :D dlatego jak bedzie wolny to za 10 dni oddam ale myślę że sięprzyda