Laptopy

Testy wydajności w grach i podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Wiemy, że układ NVIDII zainstalowany w notebooku z pewnością nie należy do demonów wydajności. Sprawdzanie go w wymagających grach tylko po to, by stwierdzić, że się do nich nadaje, nie ma większego sensu.

Wśród nowych produkcji jednak też można znaleźć gry, które nie mają wygórowanych wymagań sprzętowych. Najlepszym tego przykładem jest Dragon Age: Początek. Do testów dodatkowo dołączyliśmy najnowszą odsłonę Wolfenstein oraz ostatnią część Alone In The Dark.

Dragon Age: Początek

Zapowiadana jako duchowy spadkobierca legendarnych Wrót Baldura, nowa gra RPG studia Bioware okazała się produkcją udaną. Pomimo wysiłków producenta nie wzbudziła co prawda takich emocji jak Baldur's Gate, ale ze starcia z legendą mało kto wychodzi zwycięsko.

Do zalet gry na pewno można zaliczyć niskie wymagania sprzętowe. Nawet najwyższe możliwe ustawienia nie są specjalnie zasobożerne. Ustawienia niskie pozwalają na rozgrywkę nawet na mało wydajnym komputerze, ale oprawa wizualna sporo przez to traci.

Pomimo dość wysokiej średniej liczby klatek na sekundę, widać że Dragon Age lubi momentami się mocno "przyciąć", co znajduje odzwierciedlenie w minimalnej liczbie FPS. Niemniej przy rozgrywce z wykorzystaniem aktywnej pauzy tą niedogodność da się przełknąć.

Maksymalny antyaliasing mocno odbija się na wydajności przy ustawieniach niskich. Jeśli jednak twojemu komputerowi brakuje mocy, z pewnością zadowolisz się najniższym (podwójnym) wygładzaniem krawędzi - spadek wydajności nie będzie duży.

Alone In The Dark

Piąta część Alone in The Dark wzbudziła wśród odbiorców bardzo skrajne emocje. Z jednej strony to wykonana z filmowym rozmachem wspaniała gra, a z drugiej otrzymujemy niewygodny system sterowania oraz niekończące się próby przejścia wyjątkowo uciążliwych etapów.

Jest to najstarsza wśród opisywanych tu gier i nigdy nie była określana jako wyjątkowo łakoma na zasoby sprzętowe.

Mimo to okazuje się, że Alone In The Dark sprawia nieco problemów układowi NVIDII: 21 klatek na sekundę przy niskich ustawieniach to zdecydowanie za mało. 

Zmiana rozdzielczości na najniższą panoramiczną pozwala wycisnąć kilka klatek na sekundę więcej. Sytuacja jednak nadal nie jest idealna.

Wolfenstein

Kolejny Wolfenstein, kolejne tabuny hitlerowców do wyeliminowania. Ostatnia odsłona tej popularnej serii okazała się całkiem przyjemnym FPS-em, ale nie wzbudziła takich emocji jak poprzednie części.

NVIDIA 310M radzi sobie w typowy dla siebie sposób - osiągając około 30 klatek na sekundę. Z jednej strony to trochę mało, ale często taka szybkość może okazać się wystarczająca.

Wolfenstein nie straszy nas dużymi wyganiami sprzętowymi. Wystarczy nieco zmniejszyć rozdzielczość, by cieszyć się rozgrywką na wysokim poziomie detali przy około 30 klatkach na sekundę.

Podsumowanie

W laptopie szczególnie spodobało nam się znakomite wykorzystanie mocy procesora. Zakres częstotliwości z jaką może pracować CPU jest imponujący. Jeśli tylko uznamy, że w danej chwili potrzebujemy więcej mocy, wystarczy skorzystać z systemu turbo Asusa. Oczywiście zwiększona moc obliczeniowa musi odbić się na czasie pracy na baterii

Wedle Asusa model ten potrafi pracować 12 godzin na baterii. Przypominamy, że nasze testy mocno obciążają sprzęt i przy zwykłej pracy biurowej UL80Jt na pewno osiągnie lepszy czas. Niemniej wykorzystując laptop w dużym stopniu musimy się liczyć z tym, że czas pracy na baterii znacząco się skróci. Połączenie zintegrowanego układu graficznego  z procesorem i zewnętrznym GPU na pewno jest pomysłem dobrym.

Asus UL80Jt to całkiem udana konstrukcja, chociaż oczywiście znajdzie się tu parę rzeczy, które mogłyby być zrobione lepiej. Jest niewielki, ale zapewnia odpowiedni komfort pracy. Wyposażono go w oszczędny procesor, który w razie potrzeby może znacząco zwiększyć swoje możliwości. Zintegrowany układ graficzny pozwoli oszczędzać energię, a GPU NVIDII umożliwi rozgrywkę w mniej wymagające gry. Jeśli to wszystko połączy się z odpowiednią ceną, otrzymamy produkt może nie rewelacyjny, ale na pewno interesujący.

Aktualizacja 02.04.2010:

W czasie gdy przeprowadzaliśmy testy notebooka, nie było żadnych informacji dotyczących tego, że ma on być wyposażony w technologię NVIDIA Optimus. Sterowniki do tego modelu po prostu wówczas nie istniały – sprawdzaliśmy możliwość instalacji systemu NVIDIA Optimus na testowym notebooku. Ostatecznie okazało się, że Asus UL80Jt będzie jednak wyposażony w tą technologię, co z pewnością będzie miało wpływ na czas pracy na baterii. Zaktualizujemy recenzję gdy tylko UL80Jt wraz z odpowiednimi sterownikami ponownie trafi w nasze ręce.
 

  Podsumowanie
 plusy:
automatycznie przełączane układy graficzne
oszczędny i wydajny procesor Core i5 ze zintegrowanym GPU
system Turbo Asus33
 

minusy:
błyszczący ekran nie pasuje do tego segmentu

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 3300 zł
Ocena: Asus UL80Jt
Jakość wykonania:
zadowalająca
Wygląd i ergonomia:
zadowalająca
Klawiatura:
Touchpad:
zadowalająca
słaby
Wymiary i waga:
dobre
Czas pracy na baterii:
zadowalający
Oprogramowanie:
zadowalające
Jakość obrazu LCD:
zadowalająca
Wydajność:
dobra
Wydajność 3D:
zadowalająca
Głośniki/dźwięk: zadowalające
Głośność/cicha praca:
słaba
Ogólna ocena:

 

Zobacz poprzednie testy notebooków:

Co jest w pudełku od Lenovo?
Lenovo ma nową serię biznesowych notebooków ThinkPad - Edge. Firma chciała zachować funkcjonalność, a jednocześnie poprawić wygląd swoich komputerów i obniżyć cenę. Czy się udało? Zobacz wyniki testów.
Acer AS7740G - multimedialny charakterek
Notebook Acera oferuje wydajną kartę graficzną, szybki procesor Core i5 i  duży ekran 17,3" w niższej cenie niż konkurencja. Doskonale nadaje się do zastosowań multimedialnych. Czy warto go kupić?
Asus N61Jq - mobilny Radeon HD 5730 atakuje
Przetestowaliśmy notebooka wyposażonego w samodzielną kartę graficzną, która obsługuje DirectX 11. Asus ma też czterordzeniowy procesor Core i7, 4 GB pamięci i duży ekran. Jak sprawdza się w grach?

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Drogi badziew.
    • avatar
      Dante
      0
      Jeżeli drugi układ graficzny nie radzi sobie z starymi grami to po co go tam w ogóle umieszczać.
      Do tego dochodzi mała matryca, to nie ten segment odbiorców.

      Za tą cenę na pewno by się coś lepszego znalazło. Fajnie się czytało 5.
      • avatar
        Matek73
        0
        Nie ma to jak konstruktywna opinia co?

        A wracając do testu. Brakuje mi w nim kilka istotnych elementów:

        1.) Jak działa klawiatura? Czy się nie ugina, przyciski nie klekoczą? (w moim UL80Vt występuje i jedne i drugie zjawisko)

        2.) Sztywność obudowy, czy się (nie)ugina pod naciskiem, czy nie trzeszczy itp.

        3.) Odwzorowanie kolorów pod różnymi kątami.

        4.) Kultura pracy: głośność i nagrzewanie się obudowy.
        • avatar
          suntzu
          0
          Chciałem zwrócić uwagę, że my czytelnicy nie widzimy tego laptopa i nie możemy go dotknąć. Nie możemy go rozkręcić... Nie możemy stwierdzić z jakich materiałów jest obudowa... notorycznie nie jest to pisane.

          Może w specyfikacji zróbcie własną relatywną skalę obudowy.
          1- Samopękający się plastik
          2- Zwykły plastik
          3- Platik o bardzo dobrej jakości
          4- Plastik z domieszką magnezu
          5- Plastik z domieszką tytanu/ Albo 5 to perfekcyjna obudowa wykonana z aluminium/bądź tytanu/ bądź jest perfekcyjna i super wytrzymała.

          Czy dysk jest w klatce... brakuje paru rzeczy. Recenzja 4,5/5 jak najbardziej bo jest bardzo dobra... Ale jednak -0,5 za to, że jakość obudowy i wykonanie zostało pominięte.
          • avatar
            _nick_
            0
            A jak jest z zawiasami? :P
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Asus i mała awaryjność ???
              Temu Panu już podziękujemy...

              Od 2 lat trzymam się zasady ZERO ASUSA i dobrze na tym wychodzę po wcześniejszych przejściach z ich pseudo serwisem i notebookami + GPS.

              Jedyne co nadaje się do użytku to karty dźwiękowe...
              • avatar
                1wilq
                0
                może miałeś pecha i trafiłeś na felerny egzemplarz.. :P
                Znajomy ma Asusa od 4 lat i śmiga.. nawet po spotkaniu z psem.. :D w którym ucierpiała ciut obudowa.. :P
                • avatar
                  prosiacek
                  0
                  1366x768? Pfff... Dajcie spokój, co to za rozdzielczość w ogóle? Kto chciałby mieć 16:9 na 14 calowym ekranie? Żeby filmy się ładnie wyświetlały? Na laptopie? Dajecie sobie wciskać każdy szrot, a później po 10 latach czytam w recenzjach, że TN to jednak nie jest zbyt dobra matryca do zastosowań multimedialnych. Coś co ja wiedziałem po jednym dniu przesiadce z CRT. Ciekawe, kto się puknie pierwszy w czoło, że format 16:9 nie nadaje się do kompów, a już na pewno laptopów.
                  • avatar
                    poandy
                    0
                    Czy jest możliwość zbudowania takiej platformy w stacjonarnym PC.Prosiłem parę razy aby zrobiono test
                    takich opcji(lub jak do tego się zabrać)aby stacjonarny pc (nie tylko procesor)pracował w różnych trybach w zależności od obciążenia.
                    Tutaj "zabija"cena.
                    • avatar
                      Matek73
                      0
                      A tak w ogóle, to w serii UL..JT jest jednak Optimus a nie własny system Asusa. Żródło: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=dh1loes9V1IGKwCA .
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        fajny art rzeczowo i zwięźle :) ...notek wygląda jak plastikowa zabawka dla dziecka idącego do komunii i ta cena :D hahaha
                        • avatar
                          Warmonger
                          0
                          Biedacy chyba zapomnieli włożyć baterię do laptopa przed pomiarem wydajności ;) Nieładnie tak oszukiwać, nieładnie.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Gdyby nie fakt że straciłem godzinę na szukanie modelu UL80Jt wszystko byłoby OK.
                            Okazało się, że ASUS nie przyznaje się do modelu UL80Jt na swoich stronach www.
                            Za to ma w ofercie model PL80Jt który jest o identycznych parametrach.
                            Moje pytanie... gdzie jest błąd?
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              kilka uwag
                              wersja przed produkcyjna nie powinna być recenzowana, chyba, że wnosi coś nowego, jak np. Fermi gdyż zakrawa to na REKLAMĘ
                              - brak informacji o „uginających” się lub nie, klawiszach
                              - brak informacji o jakości użytych materiałów – plastiki
                              - brak informacji o jakości użytych materiałów – cewki, kondensatory
                              - brak pomiarów kolorymetrem
                              - brak pomiarów temperatury klawiatury oraz spodu
                              - brak informacji o DVD (model i osiągi, głosność)
                              - brak pomiarów hałasu pracującego lapa
                              - i na koniec mój konik ;) – całkowity brak testów HDMI
                              jak jeszcze coś sobie przypomnę to dopisze ;)
                              niestety tej recenzji nie mogę pochwalić wcale, za dużo oczywistych braków

                              może czas się zastanowić nad celowością testowania urządzeń wszelkiej maści zanim nie znajdą się w sprzedaży, ewidentnie o tym świadczy optimus nV, który teoretycznie ma pracować ale nie pracuje…
                              rozumiem inne portale które nie mają możliwości by wypożyczyć sprzęt ze sklepu do testów i swoje recenzje opierają tylko na sprzęcie dostarczonym przez producenta najlepiej kurierem bezpośrednio do redakcji by nikt nie musiał się ruszać z biura
                              ale tu jest inaczej, dlatego zawsze z uwagą czytam wszystkie recenzje, jednak ta mnie zawiodła
                              szkoda
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                data aktualizacji - zapis - czy można prosić o jednolita formę podawania dat? gdyż ta podana przy aktualizacji wprowadza w błąd, inny jest zapis pojawiający się na spisie artykułów
                                jednak jesteśmy w Polsce (a nie w stanach) i przywykliśmy do innego zapisu ;)
                                DD-MM-RRRR lub RRRR-MM-DD ;)
                                • avatar
                                  kiciooo
                                  0
                                  a dla mnie brakuje testu tej zintegrowanej z procesorem grafiki.. czy bardzo odstaje od tej 310M nVidii..
                                  w tabelce z porównywanymi grafikami też nie figuruje, a szkoda :(
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    czy już są testy pracy na baterii z użyciem technologii Optimus?
                                    270 minut to dosyć mało, jak na procesor UM i wbudowaną oszczędną kartę graficzną.