Oprogramowanie

IE 7 x 2 - dwie wersje tej samej przeglądarki

przeczytasz w 2 min.

Pomimo, że zarówno Windows Vista jak i inne odsłony tego systemu operacyjnego otrzymają przeglądarkę Internet Explorer 7, nie będą to jednak te same wersje. Windows Vista ma zmienić sposób w jaki system obsługuje dane i uruchamia podstawowe procesy, a wersja Internet Explorera 7 dla Visty będzie odpowiednio różnić się od swojego konwencjonalnego bliźniaka zaprojektowanego dla Windows XP/2K.

Dodane funkcje w wersji dla IE7 dla Windows Vista obejmują 'tryb zabezpieczenia', który odizolowuje Internet Explorera od rejestru i plików systemowych, ograniczając możliwość zmian w systemie przez przeglądarkę, chyba, że zezwoli na to użytkownik. W myśl założenia, ani zdalne systemy sterowania, ani żadne programy nie będą w stanie wykorzystywać Internet Explorera jako bramy do systemu. W dalszej części artykułu pojawi się więcej informacji na temat tej ciekawej funkcji.

Beta wersja IE7 dla Visty nie będzie wyposażona w jedną z funkcji dostępnych w samodzielnej wersji przeglądarki. Filtr phishingu nie będzie początkowo dostępny dla użytkowników Visty. Można się domyślić, że funkcja ta zostanie dodana zanim system operacyjny oficjalnie ujrzy światło dzienne.

Internet Explorer 7 dla Visty będzie się zapewne bardziej różnił, jednak szczegółowe informacje na ten temat nie są jeszcze znane.

Nakładka bezpieczeństwa

Service Pack 2 dla Windows XP wprowadził rodzaje aplikacji dla Internet Explorera 6, które pozwalały użytkownikowi badać i kontrolować nakładki i rozszerzenia w ich wersji IE. Internet Explorer 7 jest równie funkcjonalny w tej mierze, co więcej chce tę funkcjonalność usprawnić dzięki szeregowi nowych funkcji.

Pierwszą z cech jest 'add-on disabled', która wyłącza wszystkie nie będące integralną częścią Internet Explorera funkcje, włączając dodane paski i kontrolę activeX. Jeśli masz paranoję na punkcie bezpieczeństwa lub podejrzewasz, że jakieś wredne oprogramowanie kładzie system, ta opcja będzie pierwszą, z której skorzystasz podczas pracy z Internet Explorerem 7.

W wersji IE7 menadżer nakładek został zmieniony i poprawiony. Tak jak poprzednio pozwoli on użytkownikom przeglądać i zarządzać nakładkami Internet Explorera i kontrolować Active X. Jego interfejs został uproszczony, dodano obsługę defniniowalnych profili i konfiguracji. Nie wnosi to zbyt wiele w życie przeciętnego użytkownika, ale jest ważną informacją dla administratorów systemów, których zadaniem jest zachowanie bezpieczeństwa IE w środowisku przedsiębiorstwa.

Cechy ułatwień: Internet przyjazny drukarce

Internet Explorer 7 zawiera wiele cech, które mają na celu usprawnienie pracy przeglądarki. Godną uwagi jest silnik drukowania stron internetowych, który jest w stanie automatycznie zmniejszać duże strony tak, aby mieściły się w pomiędzy marginesami standardowej strony widzianej przez drukarkę.
Funkcja ta nie wyrzuci reklam, ani nie zmieni formatu tekstu tak jak mógłby to zrobić przyjazny drukarce artykuł i pomoże zachować porcje sieci na papierze.

Opcja podglądu drukowania pozwala użytkownikowi skalować obraz strony tak, aby mieścił się na standardowej stronie o rozmiarze 21x27 cm lub powiększać go aż do 200%.

Przy domyślnych ustawieniach "shrink to fit", czyli inaczej dopasuj do rozmiaru strony, tryb podglądu najpierw pokazuje stronę w 100%, a jeśli jest ona szersza od pojedynczej strony papieru, skaluje ją tak, aby mieściła się pomiędzy marginesami.