Telewizory

Nowe funkcje systemu webOS

przeczytasz w 2 min.

Warto jeszcze wspomnieć o najważniejszych zmianach, w tym nowych funkcjach systemu webOS.

Istotne zmiany w stosunku do ubiegłego roku:

 • brak 32-calowych telewizorów Full HD,
 • brak jakichkolwiek telewizorów Full HD z 3D,
 • widoczna dominacja matryc LCD M+ (RGBW),
 • nowy trójwarstwowy filtr ekranowy True Black na zaawansowanych matrycach IPS w celu redukcji odblasków i poprawy kontrastu (w dzień),
 • rezygnacja z technologii kropek kwantowych (ang. quantum dots) na rzecz diod LED pokrytych fosforem (określenie IPS 4K Quantum Display ma tylko znaczenie marketingowe),
 • wprowadzenie Dolby Vision (jako jedyna marka w Polsce).

webOS

Niemal wszystkie nowe telewizory LG wyposażono w system operacyjny webOS trzeciej generacji. Jednakże nowa wersja webOS-a to raczej ewolucja niż rewolucja. Najważniejsze zmiany to:

 • poprawa szybkości działania,
 • wprowadzenie czarnego menu z ładnym efektem przejrzystości (co docenią nocne marki),
 • przebudowany interfejs odtwarzacza multimediów,
 • funkcja Magic Zoom umożliwiająca szybkie i łatwe powiększanie wybranego fragmentu ekranu,
 • funkcja Magic Mobile Connection oferująca wygodne przerzucanie plików ze smartfona na telewizor.

Zakrzywione jest passé?

Sporą zmianą jest całkowita rezygnacja z telewizorów LCD z zakrzywionymi ekranami (będą za to zakrzywione OLED-y). Na moje pytanie, co jest tego przyczyną, Marcin Kubiszak z LG Electronics Polska udzielił następującej odpowiedzi:

Wcale nie uważamy, że zakrzywienie ekranu powoduje, że telewizory są bardziej „premium”. O tym, że telewizor jest wysokiej klasy świadczy jakość obrazu i inne cechy. Dlatego też nie wprowadzamy tej dodatkowej, raczej marketingowej, funkcjonalności.

Na koniec wspomnijmy jeszcze tylko o najważniejszych zmianach w telewizorach OLED:

 • wszystkie nowe OLED-y to modele 4K,
 • wprowadzenie (po raz pierwszy w Polsce) telewizorów OLED z płaskim ekranem (serie B6, E6 i G6),
 • dominacja płaskich OLED-ów nad zakrzywionymi (3 serie płaskie kontra 1 wklęsła),
 • wprowadzenie (po raz pierwszy) telewizorów OLED bez 3D (seria B6),
 • nowa funkcja OLED-ów poprawiająca jednolitość i spójność kolorystyczną panelu (jej efekty widoczne szczególnie przy wyświetlaniu bieli),
 • podniesienie maksymalnej luminancji paneli OLED dla osiągnięcia lepszych efektów HDR.

Szerzej o nowych modelach telewizorów OLED napiszemy dopiero po ich oficjalnej polskiej premierze. Przypominam, że kwietniowa premiera na Stadionie Narodowym była poświęcona tylko i wyłącznie telewizorom LCD.

Komentarz

Prawdę mówiąc, zmiany w gamie telewizorów LG na rok 2016 nie są żadnym zaskoczeniem: rezygnacja z 3D w większości modeli to przecież ogólna tendencja branżowa, a udoskonalony webOS 3.0 z nowymi funkcjami to normalna kolej rzeczy. Podobnie przewaga tanich w produkcji matryc M+ w ofercie telewizorów UHD oraz wprowadzenie (po raz pierwszy w Polsce) telewizorów OLED z płaskim ekranem nie powinny nikogo dziwić. Kluczem do sukcesu na krajowym rynku będą ceny tych telewizorów, zwłaszcza OLED-ów. W związku z tym, na zakończenie, podajemy oficjalne ceny telewizorów LCD w złotych oraz sugerowane ceny OLED-ów w euro.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  W skórcie telewizory będą coraz wieksze i coraz droższe niektore mają ceny średniego auta(65-77 cali).
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Od ponad miesiąca jestem posiadaczem OLED 55' od LG. Już na wstępie po kilku dniach padł mi pixel. Na środku ekranu pojawiła się złota kropka, która nie znikała nawet po wyłączeniu TV, dopiero po odcięciu prądu znikała. Oczywiście LG wymieniło sprzęt na miejscu. To mnie trochę martwi bo miałem LCD i LED, z LED wróciłem na LCD bo kolory były nienaturalne, ale TV chodziły po kilka lat i nie było żadnych usterek, a tu już na początku. Zacznę wymieniać wady TV za 14 tyś zł. TRUEMOTION to już trzeba wyłączyć na wstępnie, tragedia, debilizmem jest że trzeba od nowa wyłączać na każdym z kanałów i na każdym trybie obrazu ( mega irytujące ). Następnie Wi-Fi które co kilka dni się gubi i trzeba wpisywać ponownie hasło. Na youtube nie ma możliwości wybory rozdzielczości wyświetlania filmów, a jak chcecie powiesić na ścianie to trzeba kupić drogie mocowanie od LG, bo zamienników nie znalazłem o takim rozstawie śrub. Do plusów oczywiście jakość kolorów i dźwięk, naprawdę gra świetnie jak na TV. Porty HDMI 2.0 i USB 3.0 które są w stanie przeczytać nawet konwerty z 4k. Na dzień dzisiejszy wydaje mi się że wydałem nie potrzebnie tyle kasy, nie ma za wiele w 4k, a o HDR nawet w sklepach nie słyszeli, wiec nie ma co liczyć na kupno jakiegokolwiek filmu.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    "W tym roku z powodu rezygnacji z zakrzywionych ekranów LCD..."

    Modele zaokrąglone nie przyjęły się na rynku?
    • avatar
     hideo
     1
     podoba mi się podejście LG do zakrzywionych ekranów, za którymi nie przepadam
     • avatar
      djgromo
      0
      Jak B6 stanieje tak poniżej 10k to można wreszcie myśleć nad wymianą plazmy.
      • avatar
       Fiona
       0
       A mi potrzebny mały tv - 32 cale ale full HD
       Nie potrzebuję HD ready. Nie chcę, chce normalnego HD
       I LG ma mnie w 4 literkach.
       Mam dwa flagowe LG - w różnych rozmiarach.
       Lubiłam ta firmę za jakość/cena
       Ale widzę iż już im odwaliło ego, za byle g. każą sobie płacić jak żyd za zboże....

       I tak sobie myślę iż następnym tv będzie Sony - bo niestety firm markowych na rynku zostało może 3: sony, lg, samsung....

       Reszta to producenci garnków którzy postanowili zarobić na tv, lub Chińczycy którzy kupili logo (np. Philips, Hitachi, itd)
       • avatar
        AndreoKomp
        0
        Ubolewam, że LG rezygnuje z nowych modeli OLED z rozdzielczością Full HD. W najbliższym czasie tylko na takie modele można było liczyć z opłacalną ceną i przystępną dla "Kowalskiego". Niby jest model 55EG910V, którego cena na dzień dzisiejszy wynosi 6600zł (przy słabej złotówce), ale w nim jest jeszcze kilka rzeczy do poprawienia. Szkoda, że LG nie zdecydowało się na kolejne ulepszone modele.
        Modele Ultra HD, niestety ale mają cenę kompletnie nieopłacalną. Bardzo długo będzie trzeba czekać, aż ich ceny spadną do wartości 55EG910V.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Witam
         Chciałbym tylko zaznaczyć iż telewizory LG np43LH604v na rynek zachodni lub LG43LH6047 na rynek wschodni posiadają matryce 100Hz a nie jak w artykule 60Hz chyba, że coś źle zrozumiałem. Informację tę mam od działu obsługi LG. Miałbym prośbę do Pana Tomasza czy miałby możliwość przetestować właśnie ten model telewizora, gdyż jestem zainteresowany zakupem tego modelu, z opisu wygląda nieźle ale czy na pewno jest taki dobry jak w opisie czy taki jak te pseudo UHD