SSD

Corsair Force 3 90 GB - SATA III (6 Gb/s)

przeczytasz w 2 min.

 Corsair Force 3 90 GB - SATA III (6 Gb/s)

Podstawowa specyfikacja

Interfejs:SATA III (6 Gb/s)
Format wielkości:2,5”
Pojemność:90 GB
Deklarowany odczyt maks.: 550 MB/s
Deklarowany zapis maks.:500 MB/s
Deklarowany IOPS - odczyt:brak danych
Deklarowany IOPS - zapis:85 000
Deklarowany czas dostępu:poniżej 100 µs
Deklarowany pobór prądu:2 W
Deklarowany MTBF2 miliony godzin
Waga:80 g
Cena:480 zł

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 

W przypadku nośnika Corsair Force 3 właściwie możemy napisać to samo, co na temat jego brata, czyli modelu Force GT, choć z małym zastrzeżeniem. Urządzenie to nie jest bowiem przeznaczone dla entuzjastów, lecz do użytkowników trochę bardziej nastawionych na niskie koszty zakupu.

Corsair Force 3 90 GB - SATA III (6 Gb/s)

Pytanie jednak czy cena mniejsza o kilkadziesiąt złotych jest w tym przypadku atrakcyjna? Już w tej chwili możemy napisać, że tak. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi użytkownikami wydajnego komputera z odpowiednim chipsetem (np. Z68), to wydajność Corsaira Force 3 z pewnością nie okaże się rozczarowująca, ustępując modelowi GT tylko w najbardziej wymagających sytuacjach.

W opakowaniu podobnie jak w przypadku modelu Force GT znajdziemy nośnik SSD (tym razem grafitowy, a nie czerwony) oraz metalową tackę stanowiącą przejściówkę z formatu 2,5 na 3,5 cala wraz z kompletem śrubek. Jakość wykonania oceniamy bardzo wysoko.

Corsair Force 3 90 GB - SATA III (6 Gb/s)

Wewnątrz znajdziemy kontroler SandForce SF-2281 oraz kości pamięci NAND MLC wykonane przez Microna w 25-nanometrowym procesie technologicznym. W tym momencie pojawia się najważniejsza różnica w stosunku do nieco droższego modelu GT – pamięci są asynchroniczne, a nie synchroniczne. Dzięki temu koszt produkcji nośnika spadł, ale przy okazji spadła też wydajność.

Pamięci asynchroniczne nie działają równie szybko jak kontroler - wymagają dodatkowego sygnału, przez co pojedynczy kanał może przesłać do około 50 MB/s. SandForce 2281 wykorzystuje maksymalnie do ośmiu kanałów, łatwo policzyć więc, że maksymalne transfery powinny oscylować w granicach 400 MB/s. Dlaczego są wyższe? Otóż SF-2281 kompresuje dane w czasie rzeczywistym, zyskując sporo na wydajności. Niestety w przypadku transferu danych już wcześniej skompresowanych wydajność spada, co jest jedną z podstawowych bolączek SandForce'a.

Corsair Force 3 90 GB - SATA III (6 Gb/s)

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.pl

Pobór prądu w czasie aktywności waha się od około 1,0 do 1,6 W, a maksymalnie nie powinien przekraczać 2,0 W. Średni deklarowany czas bezawaryjnej pracy to około 2 miliony godzin, czyli bardzo dużo.

 

Ocena (w klasie SATA 6Gb/s):
Wydajność - odczyt:
super
Wydajność – zapis:
dobry plus
Jakość wykonania:dobry plus
Opłacalność:
dobry plus
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 480 zł