SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

W niniejszym teście znalazło się kilkanaście nowoczesnych nośników SSD o pojemnościach od 60 do 128 GB. Teoretycznie porównywanie ich wydajności jest możliwe np. w momencie gdy zastanawiamy się nad kupnem modelu o pojemności 90 lub 120 GB, a czynnikiem warunkującym zakup jest odpowiedni stosunek wydajności do ceny.

Test dysków SSD

Warto jednak zauważyć, że w praktyce producenci tworzą poszczególne wersje pojemnościowe tak, żeby nie tylko oferowały więcej lub mniej przestrzeni, ale również zapewniały inne poziomy transferów. Z tego właśnie powodu nie jesteśmy w stanie napisać, że dysk X o pojemności 60 GB jest gorszy od dysku Y o pojemności 120 GB tylko z tego powodu, że zapewnia wydajność niższą o 10, 20 lub 30 MB/s.

Z pewnością znajdą się osoby, które potrzebują małego, ale szybkiego i przede wszystkim taniego dysku systemowego i dla nich zakup nośnika o pojemności 120 GB lub większego będzie niepotrzebny. Bardziej opłacalny będzie wtedy SSD o pojemności 60 GB, który kosztuje nawet poniżej 400 zł, a zmieści się na nim system operacyjny i podstawowe programy, które uruchamiały się będą znacznie sprawniej niż z najszybszego nawet dysku twardego (zawdzięczamy to nie tylko wysokiej wydajności, ale również znikomemu czasowi dostępu do danych).

Test dysków SSD

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku użytkowników laptopów. W mobilne komputery zazwyczaj (choć nie zawsze) włożymy tylko jeden nośnik pamięci masowej, więc zapewne postawić będziemy musieli na dyski o pojemności przynajmniej 120 GB, tak aby oprócz OS-a i programów zmieściły się na nim również dokumenty. Flaszki  120-gigowe dostaniemy obecnie w cenie od około 600-700 zł – z pewnością jest to spory wydatek, ale gwarantujemy, że pod względem komfortu pracy nikt nie powinien być rozczarowany.

Gdy priorytetem jest wydajność, bez zastanowienia powinniśmy wybrać dysk SSD, natomiast muzykę, filmy i zdjęcia trzymać na tanim, ale pojemnym twardzielu (wewnętrznym lub w przypadku laptopów – zewnętrznym na USB 3.0). Taki komplet zapewni wysoką szybkość działania, a przestrzeni dyskowej szybko nie zabraknie. SSD-ki są zazwyczaj również mniej prądożerne, więc wydłużają czas pracy na baterii, a przy okazji nie generują żadnego dźwięku w czasie aktywności.
 

Nagrodzone nośniki SSD

Dyski z SATA III, pojemność 120-128 GB 

Samsung SSD 830 Series 128 GB - ok. 680 złSamsung SSD 830 Series 128 GB

Super Produkt benchmark.pl

Intel SSD 520 Series 120 GBIntel SSD 520 Series 120 GB

Super Produkt benchmark.pl

Patriot Wildfire 120 GB - ok. 840 złPatriot Wildfire 120GB

Dobry Produkt benchmark.pl


 Dyski z SATA III, pojemność 90 GB

 

OCZ Vertex 3 90 GB - ok. 680 złOCZ Vertex 3 90 GB

Dobry Produkt benchmark.pl

Corsair Force GT 90 GB - ok. 575 zł

Corsair Force GT 90 GB

Dobry Produkt benchmark.pl

 

Przeczytaj także:
Jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 75x SSD i 1x HDD - praktyczne testy dyskówDysk twardy - poradnik jak wybrać
Jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 75x SSD i 1x HDD - praktyczne testy dyskówDysk twardy - poradnik jak wybrać