Akcesoria

Parę słów tytułem końca i podsumowania

przeczytasz w 2 min.

Dotychczasowe funkcje pewnie pozwoliły się Wam zorientować, że jest to urządzenie, które swoje zastosowanie znajdzie w środowiskach zarządzanych przez więcej niż jednego administratora „od wszystkiego” – jak to często w rodzimych realiach bywa. A skoro tak, to warto by było skorzystać z możliwości definiowania dostępu.

Eaton PDU G3 umożliwia tworzenie kont z podziałem na użytkowników i administracyjnych i zwykłych, a również im, w zależności od potrzeb, przydzielenie dostępu na poziomie:

 • Brak dostępu,
 • Tylko odczyt,
 • Odczyt / zapis.

A gdyby tego typu konfiguracja była dla kogoś niewystarczająca to można zdefiniować, czy ma to być użytkownik lokalny czy zdalny.

Przy definiowaniu użytkowników zdalnych można się oprzeć o serwer LDAP lub RADIUS.

Zakładka LDAP

Dla przypomnienia napiszę, że protokół NTP wykorzystywany jest w komunikacji z serwerami czasu, dzięki czemu urządzenia z niego korzystające mają możliwość synchronizowania swoich zegarów z wiarygodnymi źródłami czasu. Biorąc pod uwagę, że dla każdego gniazda można zdefiniować harmonogram włączania i wyłączania, kwestia prawidłowego czasu nabiera dodatkowego znaczenia w sytuacji gdy ustawi się harmonogramy czasowe dość blisko do siebie pasujące.

Podsumowanie

Listwa Eaton ePDU zrobiła na mnie wrażenie i to pomimo ceny, która jak dla "zwykłego śmiertelnika" może się wydawać bardzo wysoka, zaś jest standardem przy tego typu urządzeniach. 

Ale powracając do samych funkcjonalności - to co zostało przedstawione powyżej to raptem jedna z możliwych konfiguracji, które producent udostępnia swoim klientom. Nieszczęśliwe (z mojego punktu widzenia) testowany model nie był wyposażony w żadne bezpieczniki, co ja uważam za rzecz niezbędną przy tego typu produktach. Na szczęście w sprzedaży są dostępne wersje także i z bezpiecznikami.

Eaton PDU G3 - ocena

Wykonanie urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Zarówno w sferze użytych materiałów, jak też ich poszczególnego spasowania. Nawet niewielkie dźwigienki blokujące wtyczki przy gniazdach wykonane są z należytą precyzją i starannością. Działają płynnie, w sposób wyczuwalny blokując włożone wtyczki. Sygnalizacja diodowa informująca o udostępnianiu zasilania przed gniazdo, w połączeniu z panelem sterowania wyposażonym w wyświetlacz LCD umożliwią sterowanie w awaryjnych przypadkach. Z kolei zarządzanie poprzez stronę www z umożliwieniem tworzenia kont użytkowników oraz definiowaniem różnych poziomów dostępu będzie czymś co każdy administrator przywita z błogim uśmiechem na twarzy. Nie ma bowiem nic gorszego niż ruszać się zza biurka i gimnastykować pomiędzy kablami w szafie serwerowej. Toż tego typu praktyki grożą schudnięciem!

Eaton PDU G3 - ocena:

 • wysoka funkcjonalność,
 • wysoka jakość wykonania,
 • wysoka cena

Dobry produkt

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  darioz
  1
  Ja tam żadnej listwy nie posiadam zabezpieczającej bo uważam że jest to kompletnie nie potrzebne! Jadę na przedłużaczu za 10 zł już od wielu lat i jakoś nic się nie stało!
  • avatar
   ElFi_
   0
   Trochę lepszy UPS ma taką samą funkcjonalność a do tego zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, nadprądowe i....bezpieczniki. Aż chce się zapytać: co w tym urządzeniu jest, że kosztuje kilka tysięcy złotych? Pytanie jest jak najbardziej zasadne bo w taki czy inny sposób za te kosmicznie wycenione urządzenia zapłacimy my - klienci (wykupując jakiekolwiek usługi internetowe dokładamy się do takich absurdów).
   • avatar
    jojoro
    0
    Nie widzę sensu używania takiej listwy podłączonej do ups. UPS wyższej klasy używane w serwerowniach zapewniają to wszystko co ma taka listwa + zabezpieczenia i oczywiście podtrzymują zasilanie w przypadku braku prądu.