Projektory

Konstrukcja, sterowanie, oprogramowanie

przeczytasz w 4 min.

Przyjrzyjmy się Epson EB-U32 z zewnątrz. Choć nie jest to projektor typu mini, to ma bardzo zwartą obudowę, a przestrzeń jest dobrze wykorzystana. Niewielka wysokość urządzenia przywodzi na myśl inne projektory biznesowe Epsona, ale tym razem mamy do czynienia z urządzeniem, które wychodzi ponad typowe zastosowania w firmie.

Epson EB-U32 widok projektor góra przód

Konstrukcja projektora

Elementy, które nie zawsze są spotykane w projektorach, nawet biznesowych to wbudowana zaślepka na przednią soczewkę, która w trakcie pracy aktywuje również funkcję tymczasowego wygaszenia urządzenia. Sterujemy nią za pomocą wygodnego suwaka, podobny służy korekcie zniekształceń trapezowych w pionie. Znajduje się on poniżej pierścieni za pomocą których regulowana jest ogniskowa (regulacja działa bardzo pewnie i precyzyjnie) oraz zoom (w tym przypadku o krotności 1.2x).

Epson EB-U32 suwaki

Warto zwrócić również uwagę na wymienny filtr wielokrotnego użytku. Normalnie wystarczy użyć odkurzacza by go wyczyścić, w razie potrzeby możemy zakupić nowy. Filtr dostępny jest po lewej stronie obudowy.

Na dole górnej ścianki znajdują się przyciski kontrolne do sterowania menu, regulacji głośności i zniekształceń trapezowych w pionie. Mamy też oddzielny przycisk do wyboru źródła sygnału i przycisk Home, który wyświetla ekran powitalny z szybkim dostępem do podstawowych ustawień. Pełne menu aktywujemy przyciskiem Menu. Trzy LEDy sygnalizują tryb pracy.

Epson EB-U32 przyciski

Całą obudowa na zaokrąglone krawędzie i tylko dwa otwory wentylacyjne na bocznych ściankach (dodatkowe otwory znajdują się na spodniej części projektora). Pierwszy na lewej ściance, za którym znajduje się wspomniany filtr antykurzowy, a drugi z przodu i częściowo z prawej przez który wbudowany wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze. Wymienna lampa znajduje się w tylnej części obudowy po prawej stronie. Tradycyjnie wystarczy odkręcić jeden wkręt by dostać się do środka.

Epson EB-U32 filtr

Epson EB-U32 wylot powietrza

Na prawej ściance nie mamy żadnych istotnych elementów poza przelotką na linkę zabezpieczającą. Otwór na zabezpieczenie typu Kensington znajduje się na lewej ściance.

Na tylnej ściance znajdziemy wbudowany głośnik (po prawej stronie) oraz złącza zasilania i sygnałowe.

Epson EB-U32 tylna ścianka

Wybór portów w Epson EB-U32 odzwierciedla uniwersalność urządzenia:

 • port USB typu A, do którego można podłączyć tak zwany Document Camera (czytnik materiałów działający na odwrotnej zasadzie jak rzutnik), pendrive lub dysk twardy (w tym ostatnim przypadku Epson zaleca stosowanie dysków z własnym zasilaniem, aczkolwiek mały dysk 2,5” działał w naszym przypadku bezproblemowo)
 • port USB typu B do połączenia z komputerem i przesyłania obrazu lub wykorzystania funkcji bezprzewodowej myszy
 • wejście wideo i wyjście dźwięku stereo (2 x cinch)
 • port D-Sub do podłączenia komputera
 • dwa porty HDMI, w tym jeden z obsługą MHL

Epson EB-U32 widok przód

Z przodu projektora oprócz obiektywu, zaślepki i otworu wentylacyjnego znajdziemy tez przycisk wysuwając przednią nóżkę. Jest ona dość delikatna, ale jeśli nie będziemy trzęśli projektorem wystarczy.

Epson EB-U32 nóżka

Epson EB-U32 nóżki widok bok

Dwie dodatkowe wykręcane nóżki znajdują się z tyłu projektora. Na dole obudowy znajdują się też tradycyjnie otwory do montażu sufitowego.

Pilot

W projektorze mamy dwa odbiorniki podczerwieni. Jeden z przodu poniżej obiektywu, a drugi na panelu ze złączami. Dołączony do zestawu pilot ma zadowolić zarówno biznesowego jak i domowego użytkownika. Duże rozmiary sprawiają, że dobrze leży w dłoni i pozwala na wygodny dostęp do funkcji.

Epson EB-U32 pilot

Przyciski na pilocie pozwalają na:

 • uruchomienie lub wyłączenie projektora
 • wybór źródła sygnału, w tym przełączanie się pomiędzy kilkoma projektorami spiętymi w jedną sieć
 • wprowadzanie wartości numerycznych
 • dostęp do podstawowych regulacji proporcji obrazy, trybu wyświetlania
 • nawigację po menu lub korzystanie z funkcji bezprzewodowej myszy lub wskaźnika
 • wybór zaprogramowanej funkcji dla przycisku User
 • zmianę wyświetlanego pliku (we wbudowanym odtwarzaczu multimedialnym)
 • cyfrowe powiększenie obrazu
 • regulację głośności
 • wygaszenie projektora
 • przełączenie do trybu wyświetlania z dwóch źródeł
 • stopklatkę
 • dostęp do ekranu Home

Jakość wykonania

Choć nie ma to związku z jakością wykonania, ciepłe słowa należą się pod adresem estetyki projektora. Mimo iż konstrukcja zawiera sporo skomplikowanych linii i zagłębień, to projektor może się podobać.

Epson EB-U32 widok nóżka

Sama jakość wykonania projektora to najwyższa klasa. Pomijając może przednią nóżkę, którą wolałbym widzieć jako coś sztywniejszego, reszcie nie można nic zarzucić. Epson zastosował tu wysokiej jakości plastik, wszystko zostało dobrze spasowane. Górna część projektora ma przyjemną w dotyku fakturę.

Epson EB-U32 torba
Torba dołączona do projektora

Epson EB-U32 zawartość zestwa
Dodatkowa zawartośc zestawu

Menu użytkownika

Menu użytkownika w Epson EB-U32 dzieli się na dwie części. Pierwsza to menu Home, czyli proste menu z dostępem do podstawowych funkcji, wyboru źródła sygnału i konfiguracji sieci Wi-Fi za pomocą kodu QR. Jest tu także proste menu pomocy dla mniej zorientowanych użytkowników.

Epson EB-U32 menu Home

Epson EB-U32 menu główne

Drugie menu, dostępne niezależnie lub z poziomu Home, to tradycyjne menu projektora podzielone na 8 sekcji. Ich przeznaczenie jest następujące:

 • Obraz  - wybór trybu koloru, regulacja ustawień kolorów (tutaj kryje się także regulacja ustawień dla składowych RGB), jasności, kontrastu, redukcję szumów, tryb Automatycznej przesłony, zerowanie ustawień
 • Sygnał  - wybór proporcji obrazu, zakresu barw podawanych przez port HDMI
 • Ustawienia - korekta zniekształceń geometrycznych, w tym położenia narożników (Quick Corner), podział ekranu, regulacja głośności, ustawienia przycisku Use na pilocie, dobór kształtu wskaźnika, wyświetlanie wzorca testowego
 • Zaawansowane  - pozostałe ustawienia projektora, w tym konfiguracja ekranu głównego, portu USB typu B, typu projekcji, języka
 • Sieć - wszelkie opcje dla konfiguracji sieci bezprzewodowej
 • ECO - ustawienia trybu ECO, w tym opcje trybu uśpienia, wyciszania, funkcja optymalizacji jasności
 • Informacje - dokładne dane o projektorze
 • Zerowanie - kasowanie wewnętrznych liczników (lampy, czasu pracy)

Epson EB-U32 menu główne kolory

Epson EB-U32 menu główne Eco

Dodatkowe oprogramowanie

Oprogramowanie Epson EB-U32 dysponuje odtwarzaczem, który pozwala na odczyt danych z podłączonego do projektora dysku czy pendrive. Z obrazów obsługiwane są pliki JPEG, BMP czy GIF, natomiast potencjał w przypadku wideo ogranicza się jedynie do nagrań o rozdzielczości HD w postaci plików AVI z kodekiem MJPEG. Nie obejrzymy w ten sposób także prezentacji, a co w przypadku biznesowych zastosowań byłoby duża zaletą.

Sam komfort pracy z obrazami JPEG, nawet o rozmiarze kilkunastu MB jest wysoki. Mamy tu kilka opcji, które pozwalają na wygodną zmianę położenia i powiększenia wyświetlanego obrazu.

To, czego nie zrobimy za pomocą samego projektora, możemy zrobić za pomocą oprogramowania Epson iProjection. Po sparowaniu z projektorem lub co lepsze połączeniu projektora z lokalną siecią Wi-Fi, możemy na nim przeglądać bezprzewodowo praktycznie dowolne treści ze smartfona lub komputera.

Epson iProjection

Epson przygotował także dodatkowe oprogramowanie wspierające typowo biznesowe zastosowania projektora, w tym obsługę więcej niż jednego urządzenia.