Projektory

W praktyce - ocena i werdykt

przeczytasz w 6 min.

Poznaliśmy projektor od strony teoretycznej, jego konstrukcję, menu i dodatkowe oprogramowanie, teraz pora włączyć urządzenie i zobaczyć jak się sprawuje.

Na początku wita nas ekran startowy, który pozwala łatwo przygotować projektor do dalszej pracy. Domowy użytkownik nie będzie się przejmował takimi drobiazgami - wystarczy mu dobrze zorganizowane menu, za to w firmie jest to mile widziana cecha.

Epson EB-U32 podział ekranu

Epson EB-U32 strona WWW

Duży plus należy się oprogramowaniu Epson iProjection. Dzięki obsłudze kodów QR możemy szybko sparować projektor oraz smartfon i rozpocząć bezprzewodowe wyświetlanie treści multimedialnych. Nie tylko obrazów i wideo, ale też prezentacji i stron internetowych. Ta aplikacja choć typowo biznesowa (jest także odpowiednik na komputery) sprawdzi się także w domu.

Funkcje sterowania wieloma projektorami z jednego urządzenia, za pomocą aplikacji EasyMP Network Projection, to już typowe zastosowanie biznesowe.

Głośność i temperatura

Jak zawsze mamy dwa tryby pracy Eco i Normal. W trybie standardowym Epson EB-U32 zachowuje się jak typowy projektor biznesowy. Jest dość mocno słyszalny i jeśli zechcielibyśmy skorzystać z tego trybu w domowych zastosowaniach, możemy być niezadowoleni. Jednak w firmie czy na uczelni, głośność mieści się w akceptowalnym zakresie.

Epson EB-U32 wentylator

W trybie Eco jest już dużo lepiej. Dzięki temu, że zachowana jest nadal spora jasność (wystarczająca do multimedialnych zastosowań), ten tryb sprawdzi się w domowych zastosowaniach czy w firmie, gdy chcemy pokazać film i zależy nam by odgłosy projektora nie odwracały uwagi słuchaczy.

Projektor nagrzewa się w typowy sposób dla tego typu urządzeń, nie sprawiał problemów pod tym względem podczas testów.

Mobilność urządzenia

Epson EB-U32 jest niewielkim projektorem, który bardzo łatwo jest transportować. Włączenie projektora i osiągnięcie właściwych parametrów wyświetlania zajmuje kilkadziesiąt sekund, co jest do zaakceptowania. Znacznie bardziej interesujący był czas wyłączenia. I tu mamy miłą niespodziankę, projektor od razu po naciśnięciu przycisku wyłączania przestaje pracować. Dzięki temu możemy bardzo szybko zabrać się za jego pakowanie do torby.

Epson EB-U32 torba

Na dobrą ocenę mobilności wpływają także funkcje bezprzewodowe  - projektor ma wbudowane Wi-Fi, które może połączyć się z lokalną siecią (obsługa WPA2), ale też bezpośrednio (Wi-Fi Direct) ze smartfonem.

Chciałem przyznać dużego plusa także za wbudowany odtwarzacz multimediów, ale mogę zrobić to tylko połowicznie ze względu na rozsądną pracę tylko z plikami zdjęciowymi.

Praca i pozycja obrazu

Jak zawsze najlepszą pozycją dla pracy projektora, która pozwala zachować pełną rozdzielczość, jest pozycja na wprost. I tu zauważymy pierwszą cechę, która pokazuje, że Epson EB-U32 to przede wszystkim projektor do biura. Dolna krawędź obrazu znajduje się kilka-kilkanaście cm poniżej płaszczyzny na której umieszczony jest projektor, zależnie od odległości projekcji.

Epson EB-U32 obraz

Gdy projektor znajdzie się na szafce za naszymi plecami lub umieścimy go na niższym stoliku przed nami, nie takie przesunięcie obrazu nie powinno przeszkadzać. W firmie gdy projektor nie przesłania znacząco pola widzenia słuchaczy również nie powinniśmy się tym przejmować.

Epson EB-U32 to zapewnia standardowy rzut. Uzyskamy z nim następujące odległości dla różnych odległości od ekranu (dla maksymalnego i minimalnego ustawienia zoomu przy obrazie o proporcjach 16:10):

 • obraz o przekątnej 60” - odległość od 1,8 do 2,2 m, przesunięcie dolnej krawędzi o 7 cm w dół (w górę przy mocowaniu sufitowym)
 • obraz o przekątnej 100” - od 3 do 3,6 m, przesunięcie 12 cm w dół
 • obraz o przekątnej 150” - od 4,5 do 5,5 m, przesunięcie 18 cm w dół
 • obraz o przekątnej 300” - od 9 do 10 m, przesunięcie 37 cm w dół

Jak widać jeśli zechcemy zamocować Epson EB-U32 pod sufitem w domu sprawa zrobi się skomplikowana, bo obraz będzie bardzo blisko sufitu. W firmie możemy pozwolić sobie na mocowanie, które znacznie dystansuje projektor od sufitu i możemy zapomnieć o tym problemie. Mimo to, miło byłoby mieć opcję przesuwnej osi optycznej, przynajmniej w pionie. Niestety cena, a po części i niewielkie rozmiary projektora to uniemożliwiają.

Epson EB-U32 korekta narożników

Epson EB-U32 zniekształcony obraz

Za to gdy jesteśmy skłonni poświęcić nieco jakości obrazu by osiągnąć łatwość instalacji, to znajdziemy się w dużo lepszej sytuacji. Oprócz wbudowanych trzech nóżek, które pozwalają fizycznie wypozycjonować projektor, jest też wbudowana korekta zniekształceń trapezowych w pionie (automatycznie) i w poziomie w zakresie +/- 30 stopni. Jeśli chcemy ustawić projektor w wyjątkowo niewygodnej pozycji możemy skorzystać z przyjaznego narzędzia w menu, które pozwoli dostosować położenie każdego z narożników obrazu.

Dźwięk

Tradycyjnie, wbudowany głośnik o mocy 2W to rzecz niezbędna w przypadku projektora biznesowego, który ma aspiracje do bycia urządzeniem przenośnym. W tych zastosowaniach głośnik spełni swoje zadanie. W przypadku domowego czy multimedialnego należy skorzystać z wbudowanego wyjścia dźwięku stereo lub domowego zestawu Kina Domowego i wyprowadzić dźwięk na zewnętrzne głośniki.

Epson EB-U32 głośnik

Kolory, jasność, kontrast

Jasne czernie mogą sugerować, że Epson EB-U32 nie poradzi sobie dobrze z kontrastowymi scenami. Faktycznie jeśli używamy go w zaciemnionym pomieszczeniu i oczekujemy by czernie były mocno ciemne, podobnie jak szczegóły w cieniach, to poniesiemy porażkę. Również ze względu na jasność  - w tym przypadku za dużą.

Epson EB-U32 praca ciemność

Na pewno nie możemy tu równać się z typowym projektorem Kina Domowego. Nawet funkcja Automatycznej przesłony niewiele wnosi do pogłębienia czerni, poza tym że słychać ją wyraźnie podczas pracy, a to wada przy zastosowaniach do których została stworzona.

Epson EB-U32 tryby wyświetlania

Ciemne pomieszczenie nie jest przeznaczeniem Epsona EB-U32. Projektor powinien pracować w miejscu gdzie mamy przynajmniej trochę światła zewnętrznego  - można powiedzieć, że do zastosowań multimedialnych pomieszczenie w którym mamy dodatkową lampkę dodająca klimatu, to wymarzone miejsce pracy dla EB-U32. I jak się można przekonać miejsce, które przypadnie do gustu sporej liczbie użytkowników.

Wysoka jasność (zmierzona 2150 lumenów) nawet w trybie Eco (tutaj 1600 lumenów)  - rekompensuje niedostatki w czerniach. Choć te są dość jasne, to właśnie w niezaciemnionym pomieszczeniu taka charakterystyka w cieniach pozwala dostrzec dużo szczegółów w ciemnych scenach. Takie podejście do kwestii korzystania z projektora przyda się również w przypadku wykorzystania go do celów gamingowych. A po ustawieniu na maksymalną jasność w trybie Jasny, Epson EB-U32 przeistoczy się w dobry projektor biznesowo-edukacyjny.

Epson EB-U32 biały ekran
Nierównomierność podświetlenia w trakcie pracy jest zaniedbywalna

Epson EB-U32 prezentacja
Kolor teoretycznie czarny z wyświetlonym menu

Na postrzegany kontrast pozytywnie wpływają bardzo nasycone kolory  - ważna cecha zarówno w biznesie jak i domowych zastosowaniach, ponownie dobrze dostrzegalne w ciemnych scenach. Mile zaskoczyło mnie odwzorowanie kolorów (najlepiej w trybie sRGB i Kino). Projektor od razu po wyjęciu z pudełka radzi sobie nie gorzej niż urządzenia, które chwalą się ogromnym zakresem wyświetlanych odcieni, a przynajmniej w zakresie, który przeciętny użytkownik jest w stanie dostrzec i ocenić.

Czytelność obrazu

Zwykle nie spodziewam się, by obraz wyświetlany z komputera na projektorze był tak samo czytelny jak ten, który oglądam na ekranie komputera. Wpływa na to wiele czynników, między innymi różne odległości robocze, ale Epson EB-U32 sprawił, że istotnie poczułem się jak przed ogromnym monitorem komputerowym. Rozdzielczość WUXGA dodatkowo się przydaje gdy powielamy obraz z monitora komputerowego.

Epson EB-U32 prezentacja

Epson EB-U32 prezentacja

Mówiąc to, mam na myśli świetną ostrość, detaliczność, zbieżność barw (brak artefaktów, które zwykle widać w projektorach DLP w podobnej cenie). Doskonale wypadają tu zarówno kolorowe motywy na kolorowym tle jak i białe na czerni. Z taką uwagą, że jest to czerń bardzo blada.

Pomijając te ostatnią uwagę, czytelność obrazu zadowoli w każdym przypadku. Przy wyświetlaniu np. dokumentów i prezentacji ze schematami, ale też filmów i zdjęć. Te ostatnie na Epsonie EB-U32 wyglądają rewelacyjnie.

Projektor ma ograniczenia, w menu nie znajdziemy opcji upłynniających obraz w przypadku dynamicznych scen, trudno jednak spodziewać się tego po urządzeniu, którego najważniejszym zastosowaniem jest biznes i edukacja.

Podsumowanie

Prawda jest taka  -  nie zawsze jest prawdą twierdzenie, że technologia 3LCD i zastosowania Kina domowego równa się bardzo drogi projektor  - znacznie ponad 5 tysięcy złotych. A także że projektor, który doskonale sprawdza się w biznesowo-edukacyjnych zastosowaniach, jako urządzenie multimedialne będzie jedynie mizerną namiastką tego co potrafi dać dedykowane urządzenie.

Epson EB-U32 to dowód, że w cenie niespełna 3000 złotych można kupić projektor, który dobrze stawia czoło wyzwaniu jakim jest uniwersalność w zastosowaniach domowych jak i firmowych. Niewielkie rozmiary projektora pozwalają go użyć w firmie do prezentacji, gdzie przyda się tryb maksymalnej jasności i funkcje bezprzewodowe. A gdy przyjdzie nam ochota, po pracy ustawić w domu (montaż sufitowy nie jest wskazany w tym przypadku), by w dużo cichszym trybie Eco obejrzeć film w rodzinnym gronie.

Epson EB-U32 soczewka

Maniacy Kina Domowego wysokiej klasy będą oczywiście słusznie niezadowoleni, ale po raz kolejny podkreślam, że to nie jest przeznaczenie Epsona EB-U32.

Jest nim na przykład taki scenariusz, gdy podczas firmowych prezentacji dużą rolę odgrywają multimedia  - pokazywane są filmy i zdjęcia, ale też i sama prezentacja na dużym, ekranie. Ale i oglądanie filmu w domu przy zewnętrznym oświetleniu gdzie mocne i szczegółowe czernie i tak na nic się nie przydadzą, a superpłynność jaką dają dedykowane układy polepszania obrazu, nie jest wymagana.

Epson i tak wyciągnął z tego urządzenia dużo. Zyskujemy korzyści jakie daje technologia 3LCD, choć nie zawsze są aż tak potrzebne i wymagane, dużą jasność, dobre odwzorowanie kolorów i szczegółów, a także chyba maksimum tego co można oczekiwać od rozdzielczości WXGA.

Epson EB-U32 widok bok lampa

Słabości? Biorąc pod uwagę uniwersalność, w tej cenie trudno było spodziewać się idealnego odwzorowania czerni przy technologii 3LCD. Są faktycznie blade i trzeba było o tym wspomnieć, ale bądźmy szczerzy, jeśli nie zechcecie korzystać z projektora w całkowitej ciemności (a przecież prosi się by było wręcz przeciwnie), to jasność w ciemnych partiach obrazu w przypadku Epsona EB-U32 zadziała wręcz na korzyść.

Tymczasem lista zalet Epsona EB-U32 jest na tyle długa, że nie sposób nie polecić go jako Dobrego Produktu. Poniżej lista plusów i minusów.

Ocena końcowa

 • uniwersalność  - sprawdzi się w firmie, a po godzinach w domu
 • rozdzielczość 1920 x 1200
 • duża jasność
 • bardzo dobre kolory
 • wysoka ostrość i czytelność obrazu
 • osłona obiektywu pełniąca rolę wygaszacza
 • szybka obsługa plików zdjęciowych we wbudowanym odtwarzaczu USB
 • niewielkie wymiary
 • użyteczne oprogramowanie
   
 • ciemne partie obrazu są jasne
 • odtwarzacz USB obsługuje tylko AVI(MJPEG) o rozdzielczości HD
 • brak przesuwnej osi w pionie

88%

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vasquez
  0
  Z całą pewnością taki projektor też znajdzie swoją rzesze odbiorców.

  Swoją drogą 28dB w trybie Eco to nadal za głośno. Są projektory do kina domowego, które taki lub lepszy wynik mają na pełnej mocy lampy. W sytuacji gdy chcemy wieczorem puścić jakiś film bez hałasowania zestawem audio, a projektor znajduje się w okolicy widza (co jest często spotykane w projekcji domowej) jedyne co możemy usłyszeć to szum wentylatora.

  Zastanawia mnie jednak czy w tej cenie nie lepiej poszukać projektora stricte zadaniowego. Sumasumarum Epson chyba jednak powinien pozostać w klasie biznes, a kino domowe zostawić konkurencji.