Gry

Oryginalne sterowanie

przeczytasz w 2 min.

Jak już wyżej wspominałem nasza rola w grze ogranicza się jedynie do pomagania głównej bohaterce w poruszaniu się po statku i rozwiązywaniu napotkanych problemów. Sami jednak nie uczestniczymy bezpośrednio w wydarzeniach rozgrywających się poza kabiną monitoringu, w której ponoć się znajdujemy. To co widzimy na ekranach naszych komputerów podczas rozgrywki jest więc jakby graficznym interfejsem aplikacji komputerowej służącej do zarządzenia poszczególnymi elementami systemu bezpieczeństwa bazy.

Program ten daje nam dostęp do kamer umieszczonych na wszystkich pokładach tankowca oraz całej bazy danych jego załogi wraz z ich mailami, notatkami i raportami. Część z informacji jest chroniona przed niepowołanym dostępem i naszym zadaniem jest znalezienie sposobu na ich przejrzenie. Wiąże się to bardzo często z cierpliwą analizą licznych dostępnych w danej chwili tekstów, co jednak w niektórych wypadkach jest niezbędne do ukończenia gry.

System daje nam również dostęp do prawie wszystkich urządzeń elektrycznych zamontowanych w bazie, takich jak światła, zamki elektryczne, panele kontrolne czy telefony. W tym momencie dochodzimy do najciekawszego elementu opisywanej produkcji - sterowania naszą bohaterką. Skoro bowiem Lea jest samodzielną istotą (przynajmniej takie wrażenie robi) nie jesteśmy w stanie zmusić jej do wykonywania pewnych czynności, a w związku z tym, że na statku nie działa system komunikacji głosowej to Lea podsuwa nam sposób komunikacji oparty o konkretne sygnały.

Jeśli więc chcemy, żeby nasza podopieczna poszła w konkretne miejsce czy przyjrzała się czemuś bardziej szczegółowo to po prostu zwracamy jej na to uwagę zapalając lampę znajdującą się najbliżej tego miejsca lub np. uruchamiając leżący tam telefon. Najczęściej dziewczyna prawidłowo reaguje na tak wydawane polecenia, a my osiągamy zamierzony przez nas skutek. Czasami jednak Lea wyraźnie daje nam do zrozumienia, że czegoś nie wykona np. nie obszuka znalezionych rozkładających się zwłok. Od naszej inwencji zależy czy będziemy wstanie przekonać ją do tego.

Bardzo duże znaczenie dla rozgrywki mają wspomniane już kamery. Nie służą one bowiem jedynie wizualizacji miejsca, w którym toczy się fabuła, ale przede wszystkim są narzędziem do wyszukiwania wskazówek lub nawet konkretnych rozwiązań. Co istotne kamery mają dodatkowe bardzo pomocne funkcje instalowane przez Lea'e w miarę znajdywania kolejnych dysków z rozszerzeniami do systemu bezpieczeństwa. Są to np. zbliżenie, wyostrzanie obrazu czy też termowizja.