Karty graficzne

Płyta główna Gigabyte GA-MA785GT-UD3

przeczytasz w 2 min.
Obsługiwane CPUPrzeznaczone dla gniazda AM3
 
Chipset AMD 785G
mostek południowy: SB710
Szybkość magistrali5200 MT/s
Obsługiwana pamięćMax 16GB w 4 slotach DDR3 1066/1333/1600/1800 (po OC)
Zintegrowana
karta grafiki
Radeon HD 4200
karta muzycznaRealtek ALC889A 7.1
karta sieciowaRealtek 8111C 1000Mbps
Sloty rozszerzeń1x PCI-e 2.0 x16,
1x PCI-e x4,
3x PCI-e x1,
2x PCI
Pamięć masowa6x SATA 3.0 Gb/s,
1x PATA 133,
1x FDD
Wyjścia na tylnym paneluPS/2, 6x USB, FireWire, LAN
D-Sub, DVI, HDMI
audio optyczne,
audio 6x jack
FormatATX

Gigabyte GA-MA785GT-UD3 jest przeznaczona do obsługi procesorów dla gniazda AM3, stąd na płycie znajdziemy tylko gniazda dla pamięci DDR3. Warto zaznaczyć, że płyta jest certyfikowana do obsługi procesorów 140 W, przez co swobodnie można na niej instalować wszystkie układy AM3, bez obawy o regulatory napięcia.


Pomimo że mamy do czynienia z dość budżetową konstrukcją, Gigabyte bardzo postarał się, aby rozkład komponentów na płycie był w miarę optymalny.

Zarówno oba złącza zasilania jak wszystkie złącza pamięci masowej umieszczone są na krawędzi laminatu. Problematyczny w tym wypadku jest blok trzech gniazdek dodatkowych portów USB, który został umieszczony tuż nad portem PCI-e x4. Całe szczęście, że w większości przypadków te złącza są wykorzystywane głównie do podłączenia dodatkowych "śledzi" USB, a w takiej konfiguracji zgoła nie przeszkadzają.

Sloty rozszerzeń zostały umieszczone w taki sposób, że bez problemu możemy zainstalować wszystkie kart (maks. 7). Wprawdzie pierwszy slot PCI-e x1 zainstalowany jest zaraz obok radiatora chipsetu, ale ten ostatni został odpowiednio wycięty i nie przeszkadza przy instalacji dłuższych kart. Tutaj plus dla Gigabyte'a.

Standardowo już instalacja karty graficznej z chłodzeniem dwuslotowym spowoduję utratę dostępu do jednego z portów PCI-e x1, ale jest to rozwiązanie, do którego już w zasadzie przywykliśmy. Niektórzy producenci wręcz nie umieszczają na PCB złącz bezpośrednio pod tym dedykowanym dla karty graficznej, niemniej w takim wypadku siłą rzeczy tracimy jeden slot. Dlatego uważam to rozwiązanie za gorsze niż zastosowane na testowanej płycie.

Warto pamiętać, że pomarańczowy slot, mimo że wymiarami wygląda na PCI-e x16, to elektrycznie ma wyprowadzone tylko 4 linie adresowe. Jest zatem faktycznie slotem PCI-e x4. Na dodatek nie w wersji 2.0, tylko starszej - 1.0. Wystarczy zerknąć do środka, aby stwierdzić, że po prostu brakuje odpowiednich pinów. Oczywiście producent tego nie ukrywa. Taka konstrukcja wynika z ograniczeń samego chipsetu, dodatkowy port zasilany jest z mostka południowego, a nie północnego - stąd te ograniczenia. AMD 785G nigdy nie był projektowany z przeznaczeniem do obsługi CrossFire, choć taka konfiguracja jest w obsługiwana i można ją uruchomić w trybie x16 + x4.

Gniazda pamięci umieszczono na takiej wysokości, że nie będziemy mieli problemów z instalacją RAM-u po zainstalowaniu karty graficznej, co zdarza się bardzo często na wielu płytach głównych. Dolnego zatrzasku pamięci nie można wtedy otworzyć. Pojawia się jednak nieco inny problem. Moim zdaniem gniazda pamięci znajdują się nieco za blisko gniazda procesora. Jeśli ktoś będzie chciał zainstalować duże chłodzenie jednostki centralnej, będzie musiał uważać przy wyborze pamięci RAM. Jeśli te będą miały za wysokie radiatory, chłodzenie procesora może się nie zmieścić.

Blok złącz zewnętrznych to w zasadzie standard takich konstrukcji. Mamy do dyspozycji komplet złącz wideo, w tym analogowy D-Sub, cyfrowy DVI i HDMI z obsługą HDCP. Jest też komplet złącz audio, w tym optyczne złącze S/PDIF, jeden port PS/2 dzielony między klawiaturę i myszkę, 6 portów USB i FireWire. oraz złącze LAN.