Karty graficzne

Chłodzenie i dodatkowe technologie

przeczytasz w 2 min.

Chłodzenie na GA-MA785GT-UD3 nie jest wymyślne,co w głównej mierze wiąże się z parametrami samego chipsetu. Mostek północny pobiera do 15W prądu, a południowy dodatkowe 4W. Oba układy zadowalają się skromnymi radiatorami. Podczas pracy 2D temperatura radiatora chipsetu nie przekracza 45°C. Przy intensywnym obciążeniu 3D rozgrzewa się o dodatkowe siedem stopni. Jest wtedy dość ciepły, ale nie przeszkadza to w pracy. Nie ukrywajmy, tutaj ciepłowody są po prostu niepotrzebne.

Może jedynie martwić brak radiatorów na regulatorach napięcia. Podczas pracy z testowanym procesorem nie były gorące, ale co będzie, jeśli zainstalujemy na tej płycie procesor z TDP 140W, a następnie nieco go podkręcimy? Wówczas temperatura na pewno wzrośnie.

Choć, w zależności od wersji, elementy wykonawcze regulatorów napięcia mogą pracować z temperaturą nawet ponad 100°C bez szkody dla samych siebie, to niestety taka temperatura niezbyt dobrze wpływa na kondensatory -  skraca ich żywotność. Gigabyte chwali się, że używa tylko japońskich kondensatorów polimerowych i gwarantuje ich pracę przez minimum 50 000 godzin, co przekłada się na prawie 6 lat w wariancie 24/7. Niemniej aby zachować taki czas pracy, regulator napięcia nie powinien się rozgrzewać do ponad 85°C.

 

Gigabyte walczy z temperaturą w nieco inny sposób. Laminat płyty głównej zawiera znacznie więcej miedzi niż u innych producentów. Obie warstwy odpowiedzialne za zasilanie zostały uzdatnione dodatkową uncją miedzi. Takie rozwiązanie pozwala rozprowadzić temperaturę spod gorących elementów po całej płycie głównej. Wówczas jest nieco cieplejsza, ale nie występują tzw. gorące punkty.

Jedną z bardzo ciekawych technologii jaką możemy znaleźć na płytach Gigabyte jest podwójny BIOS. O jego istnieniu zazwyczaj nie mamy zielonego pojęcia, do czasu aż podczas aktualizacji BIOS-u wyłączą nam prąd. Wtedy nagle okazuje się, jak bardzo jest on przydatny - dzięki niemu w zasadzie nie można uszkodzić płyty podczas wymiany BIOS-u. Za to rozwiązanie należy się producentowi duży plus.

To chyba wszystko, jeśli chodzi o samą płytę główną. Czas ją wreszcie uruchomić i przejść do wyników testów.