Jak HP Deskjet Ink Advantage 4515 sprawdza się w praktyce? W naszym teście sprawdzimy zarówno jakość jak i szybkość działania urządzenia w poszczególnych funkcjach.
Jakość druku
Procedura testowa obejmuje drukowanie kilku dokumentów. Znajduje się wśród nich zwykły tekst, czarno-biały obraz oraz kolorowe dokumenty. Każdy z plików drukowaliśmy w trzech ustawieniach jakości. Aby w pełni dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi trybami najlepiej obejrzeć je w powiększeniu. W tym celu wystarczy kliknąć w odpowiedni obrazek.
Nie ma żadnego problemu ze wskazaniem różnic pomiędzy poszczególnymi ustawieniami. Największa różnica jest pomiędzy trybem roboczym, a normalnym. Tryb najlepszy oferuje faktycznie lepsze jakościowo wydruki, ale w większości przypadków w zupełności wystarczający jest tryb normalny.
Kolejnym testem był wydruk czarno-białego obrazu.
Następny test to wydruk kolorowego obrazu.
Sprawdziliśmy także jak HP radzi sobie z drukowaniem zdjęć. Mając do dyspozycji błyszczący papier HP Premium Plus wykonaliśmy kilka próbnych wydruków. Efekt okazał się bardzo pozytywny. Kolory są dobrze odwzorowane, zdjęcie jest wyraźne, ostre. W zasadzie nie różni się od tego, które zyskamy wywołując zdjęcia w klasyczny sposób. Warto zwrócić uwagę, że zdjęcia można drukować z ramka lub bez obramowania. Ten drugi tryb zajmuje znacznie więcej czasu, ale efekt końcowy jest zdecydowanie lepszy.
Czas wydruku
HP Deskjet Ink Advantage 4515 oferuje wydruki w trzech trybach jakości: roboczym, normalnym i najlepszym. Różnią się one znacząco jakością wydruków oraz czasem potrzebnym na wykonanie kopii. Tryb normalny jest świetnie wyważonym kompromisem między szybkością, a jakością. Skok pomiędzy trybem roboczym, a normalnym jest bardzo wyraźny. Z kolei tryb najlepszy zajmuje naszym zdaniem nieco zbyt dużo czasu, aby na co dzień z niego korzystać. Jeśli jednak potrzebujemy najlepszej jakości wydruków, to HP nas nie zawiedzie. Szczegółowe wyniki testów prezentujemy poniżej:
- roboczy – 16 sekund
- normalny – 26 sekund
- najlepszy – 64 sekund
- druk dwustronny w jakości normalnej – 36 sekund
Kolorowy obraz
- roboczy – 30 sekund
- normalny – 42 sekundy
- najlepszy – 87 sekund
Jakość skanowania
Aby zeskanować dokument należy go położyć na szybie skanera. Nie zabrakło oczywiście oznaczeń wokół szyby ułatwiających precyzyjne ułożenie skanowanych elementów. Skanować możemy do komputera, karty pamięci lub na e-mail.
Różnice w poszczególnych ustawieniach prezentujemy poniżej. Najnowszy numer magazynu UPDATE został naszym testowym obrazem.
Prezentujemy skany w następującej kolejności: rozdzielczość 75 dpi, 100 dpi, 200 dpi, 300 dpi i 600 dpi.
Skanować można także w trybie szarości oraz czarno-białym. Efekty prezentujemy poniżej.
Czas skanowania
Zmierzyliśmy czas skanowania w poszczególnych trybach. Na początek skanowaliśmy kolorowy obraz w różnych rozdzielczościach do pliku w formacie PNG:
- rozdzielczość 600 dpi – 72 sekundy (rozmiar pliku 80 MB)
- rozdzielczość 300 dpi – 20 sekund (rozmiar pliku 19 MB)
- rozdzielczość 200 dpi – 18 sekund (rozmiar pliku 6 MB)
- rozdzielczość 100 dpi – 10 sekund (rozmiar pliku 1,6 MB)
- rozdzielczość 75 dpi – 6 sekund (rozmiar pliku 900 KB)
Sprawdziliśmy także pozostałe tryby skanowania:
- rozdzielczość 300 dpi, tryb czarno-biały – 8 sekund (rozmiar pliku 160 KB)
- rozdzielczość 300 dpi, tryb odcienie szarości – 8 sekund (rozmiar pliku 5 MB)
Według nas najlepszym rozwiązaniem jest skanowanie w rozdzielczości 300 dpi. Takie ustawienia gwarantują zarówno dobrą jakość wyjściowego pliku, jak również zajmują stosunkowo mało czasu. Przy rozdzielczości 600 dpi czas ten wydłuża się ponad trzykrotnie.
Czas kopiowania
Jakość normalna
- czarno-biały – 16 sekund
- kolor – 42 sekundy
- czarno-biały, dwustronnny – 36 sekund
Jakość najlepsza
- czarno-biały – 83 sekundy
- kolorowy – 97 sekund
- papier fotograficzny (10x15 – z ramką) – 90 sekund
- papier fotograficzny (10x15 – bez ramki) – 300 sekund
Koszt druku
HP Deskjet Ink Advantage 4515 obsługuje tusze o oznaczeniu HP 650. Potrzebne są dwa wkłady – czarny oraz trójkolorowy. Według deklaracji producenta czarny wystarcza na 360 wydruków, a kolorowy na 200 wydruków.
Na oficjalnej stronie producenta, w dniu testu ich cena wynosiła odpowiednio 44 zł za wkład czarny oraz 38 zł za wkład trójkolorowy. Daje to w przeliczeniu koszt 12 groszy za czarno-biały wydruk oraz 19 groszy za wydruk kolorowy. Nie jest to więc najtańsze rozwiązanie do domowego drukowania. Można je nieco obniżyć szukając w internecie tańszych ofert. Sporo renomowanych sklepów oferuje oryginalne tusze po atrakcyjniejszych cenach. Wówczas koszt druku można trochę obniżyć.
Jeśli jednak mamy zamiar drukować sporo (szczególnie w kolorze) może okazać się, że tusze trzeba będzie wymieniać dość często. Trzeba więc wziąć to pod uwagę przed ewentualnym zakupem drukarki, której cena (zwłaszcza przy tak szerokiej funkcjonalności) jest naprawdę atrakcyjna.