Telefony

Wewnątrz

przeczytasz w 3 min.

Na wstępie należy dodać, że celem tej części artykułu nie jest opisanie całej funkcjonalności systemu operacyjnego, a jedynie tych aspektów, które zapewniają jakość i komfort pracy z testowanym urządzeniem.

Desire Z działa pod kontrolą systemu Android 2.2, ale standardowy interfejs zastąpiony został bardzo cenioną nakładką o nazwie HTC Sense, która wygląda o bardziej elegancko i nowocześnie w porównaniu do surowego interfejsu Androida.

Android 2.2. to obecnie (w czasie przeprowadzania testu) najnowsza wersja systemu dostępna dla tego modelu telefonu, ale planowane jest już wydanie wersji 2.3. Kupując ten telefon możesz mieć pewność, że nie ominie cię aktualizacja do nowszego oprogramowania.

Oprogramowanie:
super

  
 
 

W stosunku do interfejsu standardowego możliwości HTC Sense zostały rozbudowane o szereg dodatkowych funkcji i ułatwień.

Największym uznaniem wśród użytkowników cieszy się dopracowana „intuicyjność” i prostota nawigacji. Przemieszczanie się pomiędzy siedmioma wirtualnymi pulpitami to czysta przyjemność. Wszystko działa idealnie płynnie, bez nieprzyjemnego „haczenia się”, a reakcje systemu na polecenia dotykowe są natychmiastowe.

  

Rozsunięcie fizycznej klawiatury przełącza ekran do orientacji poziomej. Taki układ poprawia komfort korzystania z niektórych stron internetowych oraz zwiększa obszar dostępny dla tekstu w przypadku komponowania e-maili, SMS-ów, lub dokumentów biurowych.

  

W przypadku wybierania połączeń telefonicznych zdecydowanie wygodniejsze jest używanie klawiatury wirtualnej w orientacji pionowej.

  

Wygląd i zachowanie systemu można dostosować do własnych potrzeb i upodobań używając jednej z wielu wbudowanych scen, skórek i tapet (w tym animowanych).

Jeśli żadna „fabryczna” opcja nie okaże się godna uwagi, możemy połączyć się z internetem i pobrać całą masę kolejnych.

  

 

Sławny już Android Market jest miejscem, gdzie w ciszy i spokoju możemy całymi godzinami szperać po jego zakamarkach w poszukiwaniu najlepszych aplikacji, gier i innej treści cyfrowej.

Znajdziemy tam również wiele programów darmowych, które pobierzemy bez żadnych formalności, wystarczy tylko na samym początku zalogować się na swoje konto (Google), a potem możemy już swobodnie zwiedzać cyfrowe przestrzenie. Polecamy również nasz artykuł: 20 bezpłatnych aplikacji do Androida.

  

Na samym szczycie ekranu w większości sytuacji widoczny jest bardzo przydatny pasek, na którym system operacyjny wyświetla najważniejsze powiadomienia (zazwyczaj w formie graficznych piktogramów), które mogą być przydatne dla użytkownika.

Gdy przeciągniemy ten pasek w dół, przekształci się on w klarowną listę ostatnio uruchamianych aplikacji, pobieranych plików i aktualizacji (na przykład informacja o nowej wersji map GPS).

  

Wśród standardowych aplikacji nie mogło zabraknąć oczywiście popularnych obecnie serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Flickr i Twitter.

Dostęp do nich uzyskujemy w jednym miejscu zwanym Friend Steram. Aktualizacje informacji wykonują się automatycznie gdy tylko połączymy się z siecią 3G lub Wi-Fi. Nie będziemy mieć również problemu z obsługą e-maili, sprawdzeniem pogody,  buszowaniem po internecie, słuchaniem muzyki oraz oglądaniem filmów i zdjęć.

Wszelkie typowe multimedialne potrzeby zostały w tym telefonie zaspokojone.

  

Dzięki funkcji wyszukiwania głosowego nie będziemy musieli poświęcać czasu na pisanie słów kluczowych. Wystarczy, że je wypowiemy! Skraca to czas wyszukiwania kilkukrotnie. Usługa analizuje głos wydajnie i skutecznie. Po pewnym czasie można się do niej przyzwyczaić na tyle, że zwykłe wpisywanie haseł wydaje się banalne i przestarzałe. Język polski jest obsługiwany.

Warto wiedzieć, że aplikację tego rodzaju można pobrać w Markecie i zainstalować na innym telefonie z systemem Android.

  

Korzystanie z popularnego YouTube'a jest bardzo przyjemne. Wszystkie elementy wczytują się sprawnie, a interfejs jest przejrzysty, logiczny i dobrze rozplanowany.

  

Telefon synchronizuje się z komputerem za pomocą bardzo wygodnej aplikacji HTC Sync.