Telefony

Oglądamy

przeczytasz w 3 min.

HTC Sensation XE - przód

Przód w zdecydowanej większości pokryty został błyszczącą warstwą ochronną wytrzymałego na zarysowania szkła Gorilla Glass. Ciekawostką może być fakt, że brzegi szkła zostały delikatnie wygięte ku górze, co daje miły w dotyku i dla oka efekt, a przy okazji chroni część środkową przez kontaktem z podłożem. Tłuste ślady po palcach to zwyczajny widok na ekranie Sensation XE, co oznacza, że powłoka oleofobowa została pominięta.

 Jakość wykonania:
dobry plus
Ergonomia:
dobry plus
Sterowanie dotykiem:
super

Nad ekranem znalazło się miejsce na głośnik słuchawkowy, czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia zewnętrznego, diodę sygnalizującą stan baterii oraz małe oczko kamerki pomocniczej służącej do wykonywania połączeń wideo lub pstrykania autoportretów.

HTC Sensation XE - przyciski pod wyświetlaczem

Pod wyświetlaczem znajdziemy cztery dotykowe przyciski: Home (powrót na pulpit główny, wybór pulpitu oraz wyświetlenie ostatnio używanych aplikacji), Menu (dostęp do menu podręcznego), Back (powrót do poprzedniego menu lub wyjście), Search (wyszukiwanie za pośrednictwem Google oraz działania głosowe).

Ich podświetlanie w odróżnieniu od standardowego Sensation nie jest białe, ale jaskrawo czerwone, czyli dopasowane do kolorystyki słuchawek Beats. Uruchamia się po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z czujnika oświetlenia.

HTC Sensation XE - tył

Tył, podobnie jak w pierwszym Sensation, wygląda nieco dziwnie, ale nie da się ukryć, że zmiany kolorystyczne wpłynęły bardzo pozytywnie na wygląd smartfona. Klapka wykonana jest z aluminium (w części środkowej i po bokach) oraz z plastiku pokrytego miękką, gumową warstwą (góra i dół).

Obiektyw 8-megapikselowego aparatu otoczony jest czerwoną ramką. Obok niego widoczne są dwie lampy LED doświetlające fotografowany lub filmowany obiekt oraz poprzeczna szczelina, za którą kryje się głośnik zewnętrzny. W dolnej części widoczne jest naniesione logo Beats Audio.

 Głośnik/dźwięk:
zadowalający plus

Dźwięk emitowany przez tylny głośniczek jest podobny jak w wielu innych smartfonach, czyli przeciętny. Podobnie sprawuje się też głośnik słuchawkowy. Jakość rozmów do najwyższych nie należy.

HTC Sensation XE - dół

Dolna krawędź telefonu jest praktycznie goła. Odnajdziemy tutaj jedynie maleńki otwór mikrofonu i przycisk służący do otwierania obudowy.

HTC Sensation XE - lewy bok

Lewy bok urządzenia daje dostęp do podłużnego chromowanego przycisku „+/-”, służącego do szybkiej zmiany głośności rozmowy, dzwonka i multimediów. Oprócz niego zintegrowano port micro USB pozwalający na ładowanie baterii i synchronizację danych z komputerem.

Złącze umożliwia także obsługę standardu MHL (Mobile High-definition Link) służącego do bezpośredniego łączenia telefonu z wyświetlaczami HD, ładując jednocześnie telefon. Nagrania Full HD możemy więc przesyłać na ekran telewizora, nawet jeśli ten nie oferuje łączności Wi-Fi i nie obsługuje DLNA. Wymagany jest jedynie odpowiedni kabelek MHL.

HTC Sensation XE - prawy bok

Prawa strona nie zawiera żadnych elementów funkcjonalnych.

HTC Sensation XE - góra

Górna krawędź daje dostęp do gniazda słuchawkowego (mini-jack 3,5 mm) oraz pojedynczego, chromowanego przycisku służącego do uruchamiania smartfona i blokowania ekranu.

HTC Sensation XE - zdjęta klapaka, wyjęta bateria

Demontaż tylnej klapki teoretycznie nie jest trudny – przyciskamy dolny klawisz i odciągamy tył. W praktyce jednak skok klawisza jest na tyle duży, że jego lekkie przyciśnięcie nie daje żadnego efektu. Osoby z bardzo krótkimi paznokciami mogą mieć pewne trudności z jej otwarciem. Samo spasowanie klapki nie pozostawia nic do życzenia - nie ma żadnych luzów.

W tylnej osłonie zintegrowana została część układu antenowego, więc demontaż klapki powoduje radykalny spadek siły sygnału (również Wi-Fi).

HTC Sensation XE - slot SIM, slot microSD

Wymiana karty microSD możliwa będzie od razu po zdemontowaniu tylnej obudowy, choć wolelibyśmy, aby slot ten dostępny był bezpośrednio na jednym z boków urządzenia. Do karty SIM dostaniemy się tylko po wyjęciu dużej płaskiej baterii.

HTC Sensation XE - zasilacz

Zasilacz jest czarny i dwuczęściowy - składa się z części głównej, wkładanej do gniazdka sieci elektrycznej oraz z odłączanego kabelka USB-microUSB, który może służyć do przesyłu danych.

Do zestawu oprócz telefonu, zasilacza, kabla micro USB, słuchawek, etui i dodatkowych „gumek” dołączona jest też karta microSD o pojemności 16 GB, która z pewnością przyda się do trzymania pokaźnej kolekcji muzyki.