Płyty główne

Podsumowanie. Ocena płyt

przeczytasz w 3 min.

Chipset Intel P45 jest z pewnością udaną konstrukcją. Na P45 bazować mają nie tylko high-endowe płyty główne, lecz także tańsze, typowe urządzenia dla masowego odbiorcy. Dzięki temu przeciętny Kowalski będzie mógł sobie pozwolić na zakup podstawy komputera wyposażonej w ATI CrossFire X, obsługę do 16 GB pamięci RAM, czy wreszcie – PCI-Express 2.0. Nikt nie będzie też (a przynajmniej nie powinien) narzekać na mostek południowy P45. Wszelkich portów i złączy jest naprawdę pod dostatkiem. Za sprawą P45 na rynku pojawi się po prostu dużo dobrych, stabilnych i oferujących spore możliwości płyt głównych.

Jeśli chodzi o urządzenia przetestowane w niniejszym artykule, to trudno wyłonić wśród nich zwycięzcę. Z jednej strony mamy MSI P45 Platinum, której niczego nie brakuje, z drugiej – Asus Maximus II Formula, płytę będącą klasą samą w sobie.

MSI P45 Platinum cechuje wysoka jakość wykonania, świetne możliwości podkręcania i dobrze zorganizowana technologia GreenPower, mająca oszczędzać energię. Za niespełna 500 zł możemy stać się posiadaczami płyty wręcz idealnej, która w odpowiednim momencie pozwala na overclocking, a gdy trzeba, potrafi przyczynić się do oszczędzania energii i – w rezultacie – naszych pieniędzy. Za taką kwotę można polecić ten sprzęt sporej grupie potencjalnych klientów. Jeśli szukasz płyty uniwersalnej, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa (bo przecież, jak to się przyjęło na rynku, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do d… niczego), możesz kupować tę konstrukcję w ciemno. MSI P45 Platinum to świetny produkt i spełni oczekiwania wymagających użytkowników.

Natomiast Asus Maximus II Formula także nie jest drogi (spodziewano się bowiem, że jego cena wyniesie ok. 1000 zł), ale tylko jeśli weźmiemy pod uwagę spekulacje forumowiczów wortali technologicznych. Kiedy porównamy cenę Maksimusa do cen innych konstrukcji high-end, w oczy natychmiast rzuci się spora różnica – kilkaset złotych na niekorzyść bohatera testu. Za co więc Asus każe sobie płacić tak dużo? Za doskonale wyniki podkręcania, fenomenalną jakość wykonania i bogate wyposażenie, które wcale nie obejmuje zbędnych dodatków (no, może dodatkowy wentylator to rzecz, z której niektórzy użytkownicy nie będą korzystać). A wśród nich znajdziemy nawet odrębną kartę dźwiękową (!), gwarantującą o wiele lepszą jakość dźwięku niż układy zintegrowane. Dlatego drogo, bo drogo, ale Maximus II Formula to również udana konstrukcja i również dla wymagających. Z tą jednak różnicą, że dla wymagających z grubym portfelem.

Dlatego polecam je obie. Jedną dla mniej zamożnych, drugą – dla bogatszych.

Moja ocena: MSI P45 Platinum
Jakość produktu, instalacja:
Wyposażenie, funkcje dodatkowe:
Funkcjonalność i wygoda użytkowania:
Wydajność i podkręcanie:
Ogólna ocena:
  

Moja ocena: Asus Maximus II Formula
Jakość produktu, instalacja:
Wyposażenie, funkcje dodatkowe:
Funkcjonalność i wygoda użytkowania:
Wydajność i podkręcanie:
Ogólna ocena:
  

Podziękowania dla firm ASUS i MSI  za wypożyczenie płyt do testów





 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    To nie jest przypadkiem MSI P45D3 Platinum?
    MSI P45 Platinum różni się tylko chłodzeniem chipsetu.
    Mały szczególik, ale zawsze...
    • avatar
      Grzegorz Kubera
      0
      Nie, to nie jest ta płyta. I największą różnicą pomiędzy modelami P45D3 Platinum a P45 Platinum jest fakt, że ta pierwsza obsługuje pamięci DDR3, a druga – DDR2.

      G.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        mi sie zadna z tych plyt nie podoba , tymbardziej cena ddr3 ^^ nie oszukujmy sie dobre kosci 1000zl w gore za 2x1Gb. Posiadam Asusa P5E - zmienilem mu bios na Maximusa + pencil mod :-) i poprostu szczena opada ... . Plyty na P45 bym nie kupil nie dlatego ze kosztuje 1000zl tylko dlatego ze niema za co :-) a tak place przez pol 30min zabawy i mam praktycznie to samo ^^ a za reszte kasy kupuje Anteca 900 + 2 wentyle i mam b.niskie temp plyty ^^
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Te wykresy to jakieś żarty, czy wy sobie jaja z ludzi robicie?
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Chyba to był artykuł sponsorowany? ;]
            • avatar
              Grzegorz Kubera
              0
              Oj, rzeczywiście wykresy wyglądają fatalnie. No nic, zgłoszę uwagę osobie odpowiedzialnej za wstawianie materiałów na stronę, bo tak być nie może. Koniecznie trzeba poprawić skalowanie wykresów…

              Dzięki za uwagi!

              G.
              • avatar
                Dzban
                0
                To że auto nie wie że istnieją pamięci o pojemności $gb na moduł nie znaczy że tak jest. Nasz rodzimy wilk elktronik je produkuje i ostatnio pojawiły sie w ofercie OCZ.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A ja mam takie pytanie posrednio związane z artykułem. Czym różni się CrossFire od CrossFirex? Z tego co wiem to CrossFirex umożliwia kombinacje ze sobą róznych kart ( do 4 kart). Czy we wszystkich płytach opartych o chipset P45 wprowadzona jest obsługa CFX? czy tylko jest wsperana w AMD 790FX. Jak to się ma do nowej generacji PCI Express x16?
                  Byłbym wdzięczny gdyby ktos mi to wyjaśnił.
                  Pozdrawiam
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    nie nie :P sterowniki poprostu instalujesz a to jaka bedziesz mial wersje pcie zalezy od plyty glownej :-) bez obaw :-)
                    Z tym 2x16x teoretycznie tak :-) ale rowniez sam widzisz P45 tez maja 2x 16x jednak reszta juz nizej , wiec czy jest sens pakowac kase w cos co nie bedzie uzywane ? tymbardziej ze po wlozeniu 4 kart graficznych nie ma miejsca na nic wiecej ? :-) pozatym skalowanie w niektorych grach jest zerowe czyli wkladasz 4 karty a gra chodzi jakbys wlozyl 1 karte + 10fps wiecej ^^.
                    Powiem Ci szczerze ze jesli stawiasz na gry,grafike,obrobka video to szkoda pakowac kasy w AMD w chwili obecnej gdyz co bedziemy sie oszukiwac jest bardzo cienka.
                    AMD za to ma bardzo fajne plyty glowne z mocnymi dosyc zintegrowanymi kartami graficznymi i jeszcze do tego te plyty sa bardzo dobre do OC. W intelu takiej plyty nie znajdziesz musisz kupic b.dobra plyte do OC a do niej dolozyc nawet z allegro uzywana karte za 30zl :-)
                    Jesli planujesz zakup teraz nowej platwormy to masz 3 wyjscia :-) :
                    1) kupic teraz gdyz wchodzi Nehalem na ddr3 i zacznie sie podwyzka cen ddr2 jak to bylo za czasow ddr a ddr2. Pozatym moim zdaniem nie oplaca sie kupowac go , HT dodany i kontroler i tyle ... a musze wydac astronomiczna kwote na ramy a zeby bylo smieszniej plyta glowna pod Nehalema narazie bedzie obslugiwac SLI/CF z predkoscia 2x8x :-) w chwili obecnej bardziej radzilbym ci zakup QuadCore gdyz to przyszlosc a jesli bawisz sie w OC to naprawde fajny sprzet kupisz :-) polecam np. Q6600 G0
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Sa problemy i ich nie ma :-) duzo gier wydaje patche i naprawiaja te bledy czy ATI/Nvidia sterowniki :-) w np. Assasin Creed nie zagrasz z CF w wersji standardowej , gdyz bedziesz mial 20fps :-) po wylaczeniu CF 80 ^^ , jednak po wgraniu aktualizacji bardzo ladnie CF dziala :-)
                      E8400,E8500 sa dobre ale tylko i wylaczeni jak sie OC robi :-) gry nie gry , coraz wiecej gier zaczyna wychodzic pod 4 rdzenie np. Lost Planet , FarCry 2 , Diablo 3 , Starcraft 2 itp itd i bedzie coraz wiecej :-) wiec czy jest sens pakowac sie w 2 rdzenie ? ja sam posiadam Q9450 @ 3.72 i nie zaluje zakupu , za polowe ceny q9450 mialem Q6600 jednak kupilem q9450 gdyz pracuje z aplikacjami typu autocad , photoshop , obrobka filmow itp i dla mnie wiecej mb cashe daje mi duzo. Jesli tylko interesuja cie gry to mozesz na chwile obecna kupic taniego 2jajowca np. E2160 zalozyc na niego fajne chlodzenie np. Noctua NH-U12P i skrecic go ile fabryka dala :) bez wiekszych problemow spokojnie da sie wyciagnac 3,2Ghz :-)
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        BaMpEr, jak ocenisz taką konfiguracje :

                        Q6600
                        Asus P5E
                        2x2GB OCZ Reaper 1066mhz
                        2 x R4850
                        Zasilacz Chieftec 650W
                        jakieś chłodzenie

                        Do ogólnych zastosowań.
                        Sorry za offtopic ;p