Foto

Konstrukcja i możliwości

przeczytasz w 6 min.

Testowana przez nas kamera iON Air Pro 3 reprezentuje odmienną od GoPro strategię wzornictwa, która przekłada się także na ergonomię pracy z tym urządzeniem. Kamera ma kształt rurki, na której jednym z końców umieszczone zostało oczko szerokokątnego obiektywu, a na drugim końcu wszystkie potrzebne złącza. Zrazu nie są one widoczne, gdyż zasłania je osłona/adapter PODZ. W naszym przypadku był to adapter z wbudowanym modułem Wi-Fi, który pozwalał na komunikację ze smartfonem, jednak o tym nieco później. Jakość wykonania kamery nie pozostawia żadnych złudzeń - jest to produkt wysokiej klasy. Zarówno kolorystyka, która nie rzuca się w oczy, co pozwala na dyskrecję podczas filmowania (zdarzyło się, że spotkane przypadkowo osoby nie orientowały się od razu z czym mają do czynienia), jak i aluminiowa konstrukcja osłony obiektywu oraz tubusu zasługują na dobre oceny. Ten pozytywny obraz nieco burzy plastikowość tylnego adaptera Wi-Fi PODZ oraz wiążący się z jego zastosowaniem utrudniony dostęp do złącz i kluczowego przełącznika. Również brak możliwości wymiany akumulatora nie napawa radością przed całodzienną sesją filmową.

Z przodu mamy jedynie obiektyw, co sprawia, że kamerę bardzo łatwo umieścić w ukryciu. Na tylnej ściance mocowany jest wspomniany adapter. Blokowanie, które jednocześnie gwarantuje, że cała obudowa będzie wodoszczelna, z początku sprawiało nam nieco problemów. Kluczowe jest dobre dopasowanie pokrętła podczas zakładania go oraz odpowiednio mocny docisk, który pozwoli dokładnie ustawić obie białe kropki w jednej linii. Dopiero wtedy możemy skorzystać z przełącznika Lock, który blokuje cały adapter PODZ. Dla osób o delikatniejszych dłoniach ten etap może sprawiać problemy, a nawet być niemożliwy do zrealizowania w całości. W naszym przypadku przez pierwsze dni mocowanie tylnego adaptera było bardzo irytującą operacją, w końcu jednak dopracowaliśmy technikę, która sprawdziła się nawet w terenie. iON powinien się zastanowić czy nie udałoby się lepiej rozwiązać zagadnienia stosowania osłon/adapterów PODZ.

Po zainstalowaniu adaptera PODZ możemy uruchomić Wi-Fi poprzez naciśnięcie centralnie umieszczonego przycisku. Praca Wi-Fi jest sygnalizowana przez świecenie się na niebiesko podłużnej diody. Druga wielokolorowa dioda, umieszczona na górze obudowy pokazuje status kamery - pomocne są tu również wibracje, które sygnalizują rozładowanie się baterii, włączenie lub wyłączenie urządzenia albo nagrywania.

Owalny przycisk służy włączaniu kamery i wykonywaniu zdjęć w zadanym w oprogramowaniu trybie, natomiast suwak włącza nagrywanie wideo. Przyciskami tymi można aktywować rejestrację obrazu także, gdy kamera jest wyłączona, co wiąże się z pewną zwłoką czasową.

Trzymanie kamery w dłoni bez dodatkowych akcesoriów jest wygodne, a czujnik rotacji dba o właściwą orientację obrazu. Jednak ta dbałość, musimy to podkreślić, sprawdza się, gdy kamerę obracamy o wielokrotność ćwiartki kąta pełnego. Gdy kamera jest odchylona od poziomu o niewielki kąt, musimy liczyć się z tym, że na filmie horyzont będzie nieco przechylony.

Obudowa kamery jest wodoodporna do 15 metrów bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych osłon - warunkiem jest szczelne zablokowanie tylnego adaptera PODZ. Dlaczego? Otóż zasłania on zestaw złącz i przełącznik rozdzielczości filmowania - możemy wybierać pomiędzy FullHD lub HD.

Lista złącz obejmuje port mikro HDMI, port USB, który służy jednocześnie do ładowania kamery, slot na karty mikroSD o pojemności do 64 GB, a także złącze mikrofonowe i otwór pozwalający zresetować kompletnie ustawienia kamery. Poniżej złącz mamy głęboki slot, w którym mieści się cała elektronika adaptera Wi-Fi PODZ.

I ten właśnie etap, konieczność instalacji i deinstalacji adaptera był dla nas największą niedogodnością podczas korzystania z kamery. Owszem, jest możliwość sterowania kamerą poprzez oprogramowanie dla smartfona, ale to tylko "możliwość". Dlaczego? Piszemy o tym poniżej.

Dodatkowe wyposażenie

Kamera wyposażona jest w gwint statywowy i to jest bardzo duża zaleta. Nawet gdy nie mamy jakiegokolwiek dodatkowego dedykowanego akcesorium od producenta, możemy ją zamocować korzystając z tego, czym już dysponujemy, a jak wspomnieliśmy, mamy także zagwarantowaną wodoodporność. Liczba akcesoriów montażowych dostępnych z kamerą nie jest zbyt duża, ale praktyczna. Otrzymujemy mocowanie do kasku, taśmę samoprzylepną, uchwyt z głowicą kulową, niewielki statyw i pasek. Oczywiście w zestawie jest również ładowarka i pokrowiec (zwykła torebeczka) na kamerę. Wszystko schowane w gustownym metalowym pudełeczku z wytłoczonym logo producenta

iON nie zostawia nas jednak na lodzie, gdy nasze potrzeby rosną. Do kamery możemy dokupić kolejne dodatki, w tym mocowany za pomocą przyssawki uchwyt z regulowanym ramieniem, a także adaptery do zainstalowania kamery na rowerze lub innym pojeździe, w którym znajdziemy element o owalnym przekroju. Adaptery dostępne są w różnych rozmiarach, zależnie od średnicy rurki, na której kamera jest mocowana. Mocowania są pewne, aczkolwiek należy uważać, by nie przykręcić ich zbyt mocno, gdyż utrudni to bardzo ich demontaż.

 

Do kamery można przykręcić uniwersalny wysuwany zatrzask, który pozwala urządzenie szybko zdemontować i przełożyć do innego akcesorium. Montaż i demontaż kamery w slocie odbywa się bezproblemowo, jednak musimy zwrócić uwagę na jeden problem. W naszym egzemplarzu po wsunięciu zatrzasku w slot (widoczny na zdjęciu poniżej) wyczuwalny był niewielki luz, który negatywnie wpływał na stabilność mocowania, choć sama kamera była trzymana dobrze przez ząbki zatrzasku. Na szczęście wystarczył drobny kawałeczek papierowej husteczki, by mocowanie zyskało pożądaną sztywność.

Statyw jest niewielki i daje równie niewielkie możliwości. Jeśli chcemy mocować iON Air Pro 3 w bardziej wymyślny sposób, przyda się zakup choćby najprostszej wersji statywu GorillaPod.

Oprogramowanie dla Androida

Jako kamera wyposażona w moduł Wi-Fi, iON Air Pro 3 pozwala na sterowanie za pomocą smartfona. Chcielibyśmy wystawić aplikacji iON Camera pozytywną laurkę, ale w naszym przypadku jest to niemożliwe. To mocno niedopracowany element całego systemu. Pomijamy kwestię wizualną, największym problemem było to, że za pomocą aplikacji iON Camera w żaden sposób nie dało się zmieniać ustawień rejestracji obrazu. Mimo naszych usilnych prób (smartfony Samsung Galaxy Note3, LG G Flex, HTC One M8), nie udało nam się zmusić kamery do przestawienia parametrów pracy. Co najwyżej można było zmienić rozdzielczość rejestrowanych zdjęć.

Również czas komunikacji kamera-smartfon nie był zadowalający. Udało nam się z kolei zmusić kamerę do pracy w trybie zdalnego ekranu podglądu. Zwracamy jednak uwagę, że obraz na ekranie smartfona pojawiał się z dość dużym opóźnieniem.

Szkoda, że iON nie dopilnował, by aplikacja była w pełni używalna, gdyż kamera zasługuje na dobre oprogramowanie dla smartfonów. Oczywiście niedopracowanie aplikacji iON Camera nie wpływa w żaden sposób na ocenę jakości rejestrowanych materiałów, a brak możliwości zmiany trybu rejestracji wideo nie jest aż tak dokuczliwy, gdy nie żonglujemy co chwila konfiguracją.

Oprogramowanie dla PC

Problemy z mobilną aplikacją nie oznaczają na szczęście, że jesteśmy kompletnie pozbawieni możliwości sterowania kamerą. Jest jeszcze aplikacja na komputery PC, którą uruchamiamy z podłączonego do komputera poprzez port USB urządzenia. Aplikacja musi być wgrana na kartę pamięci, która jest zainstalowana w smartfonie. Wszelkie zmiany w konfiguracji jakich dokonamy zapisane są w specjalnym pliku, który odczytuje podczas inicjalizacji sama kamera.

Zmiana ustawień z poziomu komputera nie sprawiała już żadnych problemów. Oczywiście istotny jest fakt, iż wymaga to podłączenia komputera. W menu aplikacji ion możemy zmienić następujące rzeczy.

Dla zdjęć:

  • rozdzielczość - 12 lub 5 Mpix
  • tryb forografowania - pojedyncze zdjęcie, seria lub tryb zdjęć poklatkowych
  • w trybie seryjnym możemy ustawić prędkość rejestracji, która może zmieniać się od 10 kl/s do 4 kl/s - wykonywana jest seria zdjęć trwająca około 1 sekundy
  • w trybie poklatkowym możemy ustawić odstęp czasowy pomiędzy zdjęciami

W trybie wideo możemy:

  • zmieniać tempo rejestracji dla trybu Full HD i HD, selekcji trybu dokonujemy mechanicznie, suwakiem na tylnej ściance kamery - dla Full HD mamy 60 i 30 kl/s, dla HD dodatkowo 120 kl/s, podobne tempo rejestracji możliwe jest również w niższych rozdzielczościach
  • wyłączyć szeroki kąt widzenia dla wybranych trybów rejestracji obrazu - zaznaczenie pola wyboru oznacza wyłączenie szerokiego kąta - możemy dobrać ustawienia tak, że dla Full HD mamy szerokie pole widzenia, a dla HD wąskie
  • ostatnie ustawienie wideo to tryb redukcji szumów - nie zauważyliśmy dużych zmian w jakości rejestrowanego obrazu po aktywowaniu tej funkcji

Na zakładce General możemy dodatkowo ustawić tryb HDMI, okreslić czas autowyłączenia, aktywować automatyczny obrót obrazu, wyłączyć wibracje powiadomień, a także sformatować kartę pamięci i zsynchronizować czas. Aplikacja ion umożliwia również aktualizację oprogramowania kamery.

 

iON Air Pro 3 oferuje szerokie i wąskie pole widzenia. Na szerokim kąt wynosi około 160 stopni i jak widać dystorsje będą znaczące, jednak dobrze kontrolowane przez kamerę. Przy wąskim polu widzenia możemy liczyć na bardzo nieznacznie zniekształcony obraz.