Zadzwoniłem do Apple’a i zapytałem o iPhone’a. Takiej odpowiedzi się nie spodziewałem
Smartfony

Zadzwoniłem do Apple’a i zapytałem o iPhone’a. Takiej odpowiedzi się nie spodziewałem

przeczytasz w 2 min.

Jesteś zainteresowany kupnem iPhone’a i chcesz wyciągnąć od producenta interesujące cię szczegóły? Powodzenia.

Apple znany jest z ukrywania kluczowych parametrów technicznych swoich produktów. Na oficjalnej stronie producenta próżno szukać informacji na temat stosowanej w iPhone’ach ilości pamięci operacyjnej czy pojemności akumulatorów. 

Możemy przyjąć założenie, że strona internetowa skierowana jest po prostu do osób niezainteresowanych technikaliami. Co jednak w sytuacji, gdy komuś bardzo zależy na poznaniu pełnej specyfikacji kupowanego produktu i zapyta o nią wprost? Postanowiłem to sprawdzić. 

Zapytałem o dane techniczne iPhone’a. Apple: “Nie podajemy takich informacji”

Na witrynie producenta ciężko doszukać się kontaktu mailowego, dlatego skontaktowałem się z Działem Obsługi Klienta Apple Store telefonicznie. Gdy po krótkiej wymianie kliknięć z automatem zostałem w końcu połączony z konsultantką, powiedziałem, że jestem zainteresowany zakupem iPhone’a, ale waham się między modelami 15 oraz 15 Pro. Wyjaśniłem, że interesują mnie różnice związane z ilością pamięci RAM i pojemnością baterii, lecz nie mogę znaleźć tych danych na stronie internetowej. 

"Nie podajemy takich informacji, to dlatego" - usłyszałem. "Nie mogę panu pomóc, bo ja nie mam tych informacji. Nie są one podawane przez producenta" - dodała konsultantka, gdy próbowałem drążyć. 

Podkreśliłem, że różnice w specyfikacji obu iPhone’ów są dla mnie ważne i zapytałem, dlaczego Apple je ukrywa. "No nie wiem, powiem panu szczerze" - przyznała pani w słuchawce i roześmiała się życzliwie. Dodała, że na stronie producenta mogę znaleźć informacje na temat deklarowanego czasu pracy. 

Apple pozwala porównać tylko niektóre parametry iPhone'ówApple pozwala porównać tylko niektóre parametry iPhone'ów

Nie ukrywam, że takiego przebiegu rozmowy się kompletnie nie spodziewałem. Brak danych na stronie - pal licho. Ale żeby odmawiać podania podstawowych parametrów technicznych klientowi, który pyta wprost, bo chce tylko wiedzieć, za co płaci? 

Ukrywanie specyfikacji iPhone’a byłoby dla mnie zrozumiałe, gdyby nie jeden szczegół

Dlaczego Apple nie mówi klientom wszystkiego na temat swoich produktów? Nie wiem, mimo że próbowałem się dowiedzieć. Swoją teorię jednak mam. 

Podejrzewam - choć to tylko moje domysły - że firma Tima Cooka obawia się niewygodnych porównań z konkurencją. Smartfony Apple'a były już testowane przez naszą redakcję, więc wiemy, że wyceniony na 7199 zł iPhone 15 Pro Max ma 8 GB RAM-u i baterię 4441 mAh, a liczby te wyglądają blado chociażby przy Galaxy S24 Ultra z 12 GB RAM-u i 5000 mAh. 

Trzeba jednak podkreślić, że platforma iOS słynie z relatywnie niskiej zasobożerności, więc porównywanie cyferek z androidową konkurencją nie ma wielkiego sensu. W mojej ocenie porównywanie cyferek jak najbardziej ma jednak sens w ramach samego portfolio Apple’a. 

Gigant z Cupertino ma w swojej aktualnej ofercie 8 smartfonów działających pod kontrolą tego samego oprogramowania. Możemy bezpiecznie założyć, że iPhone mający więcej RAM-u będzie działał lepiej od tego, który ma mniej RAM-u. A Apple nie jest nawet pod tym względem specjalnie przewidywalny, bo przecież iPhone 14 ma tyle samo pamięci operacyjnej co iPhone 14 Pro, ale już iPhone 15 ma mniej pamięci operacyjnej niż iPhone 15 Pro. 

Jako klient chcący podjąć świadomą decyzję o zakupie produktu za kilka tysięcy złotych chciałbym to wszystko wiedzieć. Szkoda tylko, że podstawowych informacji o produktach trzeba szukać w niezależnych źródłach, bo Apple z jakiegoś powodu próbuje je ukryć. 

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  assistant
  3
  Kimovil wpisz autorze w gooogle bądź nasz niezasąpiony mgsm i tam są wszystkie dane
  • avatar
   zeusek_lodz
   3
   Eh... nie ma to jak debatować i napisać artykuł o niczym, W przypadku Androida ilość pamięci RAM ma znaczenie bo porównujesz gruszkę do gruszki. Czy sama pojemność baterii coś mówi?? NIC - bo możesz porównać pojemność tylko jak pozostałe parametry (łacznie z OS) są identyczne, przecież ekran, procesor, RAM, OS mają znaczenie na zuzycie baterii.... Przeciętną osobę nie interesuje ile ma RAM i jaka jest pojemność baterii. W przypadku RAM system ma działać płynnie i już (a tego Jabłku nie zarzucisz, że są jakies róznice w odczuwalnej płynności między 15 a 15 pro czy pro max), a co do baterii to ważniejsze jest na ile wystarcza a nie cyferki od pojemności... chyba ze patrzysz sobie że kupie telefon/laptop/tablet żeby jego bateria miała największą pojemność a reszta parametrów Cię nie interesuje...ale ta pojemność nie przekłada się 1:1 do długości działania.
   • avatar
    losiaczek1
    2
    Zgadzam się całkowicie z autorem. Klient ma pełne prawo wiedzieć co kupuje. Ja nawet kupując ser za 5 zł sprawdzam co ma w składzie a tu mówimy o urządzeniach z kilka tysięcy złotych. Zgadzam się również, że podane parametry są trudne do porównania i nie zawsze świadczą o jakości urządzenia. Wydaje mi się jednak, że wiele osób tak jak ja przed wydaniem kilku tysięcy złotych dokładnie sprawdzam wszystkie informacje i recenzje żeby podjąć świadomą decyzję. Oczywiście trzeba pamiętać, że Apple to firma amerykańska a tam rynek funkcjonuje zupełnie inaczej. Ludzie posiadają niższą świadomość, telefony biorą na abonament na 2 lata i płacą relatywnie do zarobków grosze.
    • avatar
     scooter
     0
     Zadzwoń do przedstawiciela forda, vw, mercedesa i zapytaj o przepustowość turbiny ... mają takie informacje ale ich nie podają bo nie ma to żadnego znaczenia dla 99% klientów ....
     Rolls-Royce nie podaje mocy silników, piszą wystarczająca ....
     • avatar
      Naruto1
      -1
      Męczysz konsultantkę pytaniami "dlaczego?" jakbyś nie zdawał sobie sprawy, że konsultantka bazuje na FAQ i że prawdopodobnie nigdy nie rozmawiała z osobą decyzyjną (tudzież poinformowaną) na temat "dlaczego decyzje dotyczące zakresu zamieszczanej specyfikacji są takie a nie inne".
      • avatar
       HardCorak
       0
       Jak apple nie chce podać informacji żeby uniknąć niewygodnych porównań z konkurencją to ciekawe co odpowiedziałby samsung na pytanie o ram.
       W końcu w smartfonie za 8k (S24 ultra 1TB) oferują tylko 12GB gdzie u konkurencji poniżej 2k można znaleźć 16GB.
       Jeśliby odpowiedzili że taka ilość jest i będzie wystarczająca przez długi czas to wtedy można dodać że jest tryb dex gdzie można otwierać wiele aplikacji jednocześnie.
       • avatar
        vacotivus
        0
        Nie wiem, czego Autor się spodziewał? Przejrzystości i szczerości ze strony megakorporacji?