Jaki komputer do 5000 zł – nasz zestaw na luty 2024
Komputery

Jaki komputer do 5000 zł – nasz zestaw na luty 2024

przeczytasz w 7 min.

Mając do wydania 5000 zł na gamingowy PC, mamy już w czym wybierać. W praktyce taki zestaw zagwarantuje nam już bezkompromisowe granie w FHD nawet z 240-hercowym monitorem w gry e-sportowe lub z najwyższymi detalami w większe tytuły w rozdzielczości 1440p.

Płatna współpraca ze sklepem internetowym Komputronik.pl

Komputer za 5000 zł to przede wszystkim sprzęt do grania lub poważniejszej pracy. Nowoczesny procesor Intel Core i5-14400F, połączony z równie świeżą kartą graficzną AMD Radeon RX 7700 XT, wspiera tutaj 32 GB pamięci. Pozwala to uzyskać bardzo wysoką wydajność w grach, ale również w bardziej kreatywnych zastosowaniach - w tym przypadku szczególnie dobrze sprawdza się łącznie 10-rdzeniowy procesor Intela. Solidny zasilacz oraz duża i ładna obudowa nie będą nas ograniczać w kwestii rozbudowy w przyszłosci. 

Mając do wydania kwotę na poziomie 5000 zł można już pokusić się o zestaw wyposażony w najnowszą platformę AMD AM5 na DDR5, ale odbyłoby się to kosztem kompromisów po stronie wydajności pozostałych podzespołów, dlatego też postawiliśmy na bardziej zbalansowany zestaw. Jednocześnie zadbaliśmy o to, aby zestaw jako całość dobrze się prezentował oraz składał się tylko z wysokiej jakości podzespołów. Jeżeli ciekawi Was, co oferuje taki zestaw za około 5000 zł, to zapraszamy do zapoznania się z tą właśnie propozycją naszego zestawienia polecanych zestawów komputerowych

Polecany komputer za 5000 zł na luty 2024

Razem 4989,61 zł

Różnica w cenie podzespołów między powyższą ofertą a wcześniejszą listą wynika z użycia konfiguratora zestawów na stronie komputronik.pl – korzystając z tego narzędzia ceny wielu z podzespołów są niższe, niż przy samodzielnym ich zakupie. Wszystkie proponowane przez nas zestawy komputerowe pochodzą z tego konfiguratora. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia, aby spersonalizować pod siebie nasze propozycje.

Inne, niż komputer do 5000 zł, polecane zestawy komputerowe:

Co warto wiedzieć o polecanym zestawie komputerowym za 5000 zł?

Procesor nie tylko do gier - 10-rdzeniowy Intel Core i5 jest wyjątkowo uniwersalny

W grudniu 2023 roku w końcu doczeliśmy się sensownej dostępności najnowszych procesorów AMD Ryzen 5 7500F. To tańsza wersja popularnego 6-rdzeniowego modelu Ryzen 5 7600 na najnowszej podstawce AM5 od AMD, która różni się tylko nieznacznie taktowaniem. Bardzo chcieliśmy ten procesor polecić w naszym zestawie do 5000 zł, ale niestety oznaczałoby to zbyt wiele kompromisów na jakości i wydajności w innych aspektach. Jeżeli jednak Wasz budżet jest nieco bardziej elastyczny, to stanowczo warto dopłacić łącznie około 300-400 zł do wymiany całej platformy (CPU, RAM i płyta główna) na AMD. Ok, skoro już ustaliliśmy, czego w polecanym zestawie za 5000 zł nie ma, to pora skupić się na tym, co faktycznie do niego trafiło - a jest to procesor Intel Core i5-14400F - jednostka nawet bardziej uniwersalna od szybszego w grach Ryzen 5 7600, głównie z uwagi na dodatkowe cztery oszczędniejsze rdzenie (łącznie rdzeni mamy 10, ale wątków tylko 16). 

Intel Core i5-14400F
Wybór dziś mocnego procesora pozwoli uniknąć jego wymiany w przyszłości.

Nasza propozycja uwzględnia również chłodzenie ENDORFY FERA 5 ARGB, aby zapewnić znacznie lepsze warunki pracy (niższe temperatury) dla samego procesora oraz opcjonalnie roświetlić wnętrze obudowy naszym ulubionym kolorem. Warto mieć na uwadze, że tak świeży procesor może wymagać aktulizacji BIOS na płycie głównej, jeżeli ta leżała na półce sklepowej dłużej niż od listopada-grudnia zeszłego roku. My mieliśmy to na uwadze i do zestawu poleciliśmy model, który jest bardzo popularnym wyborem i z niemal całkowitą pewnością zostanie dostarczony z już aktualną wersją BIOS. Jeżeli jednak chcecie mieć 100% pewności, to warto rozważyć opcję dopłaty do montażu komputera w sklepie - wtedy BIOS zostanie za darmo zaktualizowany do najnowszej wersji. 

Endorfy Fera 5 ARGB
W zastosowaniach gamingowych to chłodzenie poradzi sobie również z mocniejszymi procesorami, a do tego pięknie świeci :)

Mimo iż popularna, to jednak płyta główna jest w naszym zestawie dosyć podstawowym modelem od AsRock. Za sprawą optymalnego w tym przypadku chipsetu B660 (co by nie przepłacać za B760, który tak samo nie gwarantuje aktualności BIOS), oferuje przyzwoity zestaw złączy oraz możliwość rozbudowy zarówno pamięci RAM, jak i przestrzeni dyskowej (również poprzez dołożenie kolejnego dysku M.2 PCI-E 3.0). Sekcja zasilania jest tutaj chłodzona radiatorem, co zapewni stabilną pracę wybranemu tutaj Core i5. Mimo niewielkiego rozmiaru (format m-ATX) mamy tu dodatkowy slot PCI-E x16, a pod względem podświetlenia dostępne są dla nas aż trzy złącza ARGB. 

ASRock B660M Pro RS
Chłodzenie sekcji zasilania pozwoli na stabilniejszą pracę pod pełnym obciążeniem.

Nowe karty oferują znacznie więcej niż tylko wzrost wydajności

Kolejna kwestia to wybór karty graficznej. Po tym, jak zaprzestano sprzedaży starszych Radeonów RX 6800, z nadzieją patrzyliśmy na premierę RTX 4070 Super, licząc na, to że znacznie obniży on cenę podstawowego RTX 4070. Ta faktycznie spadła, ale stanowczo za mało, aby ten model umieścić w zestawie polecanym do kwoty 5000 zł. Z odsieczą przychodzi równie świeża propozycja od AMD – Radeon RX 7700 XT. Karta posiadająca 12 GB pamięci graficznej – analogicznie jak RTX 4070, ale do tego oferująca złącza DisplayPort 2.1 oraz pobierająca nieco więcej prądu od propozycji NVIDII (choć to ostatnie to niekoniecznie zaleta). W grach oferuje zbliżoną wydajność, co ów GeForce RTX 4070, ale tylko do czasu, gdy aktywujemy śledzenie promieni – w grach korzystających z Ray Tracingu traci od 15% do 30% w takim porównaniu. Jest za to znacznie szybsza od tak samo wycenionego GeForce RTX 4060 Ti (a z aktywnym śledzeniem promieni się z nim najczęściej zrównuje lub traci tylko niewiele).

Sapphire Radeon RX 7700 XT Pulse 12GB GDDR6
Radeon RX 7700 XT nie jest kartą idealną, ale w wielu kwestiach faktycznie obecnie jest najlepszym wyborem.

Niemniej to ogólnie dosyć udana konstrukcja – nowoczesna i wyposażona już w jednostki obliczeniowe AI (czego nie posiada np. starszy Radeon RX 6800, oferujący w zasadzie zbliżoną wydajność w również zbliżonej cenie). Mamy też wsparcie dla nowego i darmowego kodeka wideo AV1, co z pewnością docenią osoby chcące zajmować się streamowaniem rozgrywki. Nie mamy tu, co prawda, wsparcia dla DLSS, ale zaprezentowane pod koniec 2023 roku FSR 3.0 pozwoliło w tej kwestii podgonić rozwiązania NVIDII, a wprowadzony na początku tego roku AFMF, czyli generator klatek na poziomie sterownika, wręcz NVIDIĘ wyprzedza w tej kwestii. Wybrany przez nas model to wyższy wariant od znanego producenta Sapphire, co przekłada się na cichszą pracę zestawu.

Sapphire Radeon RX 7700 XT Pulse 12GB GDDR6 - backplate
Backplate chroni kartę, ale w tym przypadku nie blokuje też przepływu powietrza przez układ chłodzenia karty.

RAM i SSD z rozsądnego przedziału

Dysk SSD, co prawda, dla gracza nie jest krytycznie ważny, ale pamiętajmy, że gracz to też człowiek i komputera używa również poza grami, zatem wybór najtańszego SSD to nie jest dobra opcja. Dysk w tym miesiącu proponujemy ponownie na szybszym interfejsie PCI-E 4.0. Nie posiada, co prawda, pamięci DRAM, ale wspiera się technologią HBM, co pozwala korzystać z pamięci RAM i znacznie przyspiesza operacje wykonywane przez system (a także gry). Korzysta również z kości TLC, co oznacza znacznie mniejszy spadek prędkości po jego zapełnieniu niż w przypadku tańszych opcji z pamięciami QLC. Jedyne, co można by tu zmienić, to jego pojemność, ale to już kwestia indywidualnych preferencji. My ponownie pozostajemy z optymalnym na początek rozmiarem 1 TB – to w zupełności wystarczy na system, aplikacje (razem z aktualizacjami) oraz kilkanaście nawet dużych gier.

WD Blue SN580 M.2 PCIe NVMe 1TB
W zastosowaniach domowych i gamingowych absolutnie nie potrzeba szybszego dysku. Jedynie do zaawansowanej edycji wideo lub pracy na ogromnych bazach danych może się on przydać.

Pamięci RAM pozostawiliśmy na poziomie 32 GB, co pozwoli bezstresowo używać komputera do grania i streamowania, a przede wszystkim zaspokoi apetyt nowych gier (takich jak The Last of US lub Hogwarts Legacy). Ich wysokie taktowanie (3600 MT/s) oraz niskie opóźnienia (CL18) mają istotny wpływ na sprawną komunikację pomiędzy procesorem a kartą graficzną. Pamięci mają radiator oraz pracują w Dual Chanel. 

Patriot Viper Blackout 32GB [2x16GB 3600MHz CL18]
RGB nie ma, ale jest solidny radiator :)

Dobrze wentylowana obudowa przy takiej wydajności to podstawa, podobnie jak mocny zasilacz

Mimo iż płytę główną wybraliśmy w standardzie micro-ATX, to obudowę polecamy nieco większą - głównie z uwagi na braki w dostępności ciekawych i dobrze wentylowanych obudów w tym mniejszym rozmiarze. Padło zatem na sprawdzony model od Genesis - Irid 505 V2 ARGB. Cztery fabrycznie zastosowane w tej obudowie wentylatory o średnicy 120 mm zapewniają przyzwoity obieg powietrza, zwłaszcza że cały front jest pokryty siatką, która nie utrudnia cyrkulacji oraz dobrze filtruje kurz. 

Genesis Irid 505 V2 ARGB Genesis Irid 503 V2 - złącza 
Wybór obudowy to w dużej mierze kwestia gustu, ale w tym segmencie należy mieć na uwadze dobrą cyrkulację powietrza.

Ten ostatni, ale nie najmniej istotny element, jakim jest zasilacz, dobraliśmy tym razem mając na uwadze faktycznie większe zapotrzebowanie karty graficznej na energię. Jego moc 650 W (dostępna w całości na lini 12 V) w zupełności zaspokoi wszystkie podzespoły, a biorąc pod uwagę, że możemy później wybrać znacznie szybszą kartę od NVIDII, pobierającą tylko ciut więcej prądu (np. GeForce RTX 4070 Ti, który zwykle będzie potrzebować tylko 50 W więcej), to jest to również wybór przyszłościowy.

MSI MAG A650BN
Nowe zasilacze MSI oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości i mocy.

Jakiej wydajności w grach należy oczekiwać od takiego zestawu?

Kartę RX 7700 XT estowaliśmy już na premierę i jej wyniki znajdziecie na naszym portalu. Niemniej w sieci nietrudno znaleźć różne porównania – warto chociażby zajrzeć na platformę YT w poszukiwaniu testów zbliżonej (do tej tutaj polecanej) konfiguracji – czasami gra może być bardziej zależna od CPU lub GPU i nasze testy porównujące podzespoły w sterylnych warunkach nie będą idealnie odzwierciedlać faktycznej szybkości. My wyróżnić chcielibyśmy porównanie Radeona RX 7700 XT z naszego polecanego zestawu, do podobnie wycenionego obecnie GeForce RTX 4060 Ti 8 GB. 

Porównanie Radeona RX 7700 XT z RTX 4060 Ti 8 GB - rozdzielczość QHD

Film pochodzi z kanału Testing Games.

Przyznajemy, że zaproponowane przez nas powyżej połączenie w grach sprawdza się nawet lepiej, niż byśmy się spodziewali i nawet z aktywnym śledzeniem promieni nie tracimy zbyt wiele względem podobnie wycenionego RTX 4060 Ti 8 GB. Dopiero względem droższego RTX 4070 wyniki będą gorsze podczas gry z aktywnym Ray Tracingiem - jeżeli na takim graniu Wam zależy, to zachęcamy, aby zajrzeć do naszego polecanego zestawu za 6000 zł :)  

Czy taki komputer gamingowy za 5000 zł poradzi sobie również z czymś więcej niż gry?

Jak najbardziej! Obecność 16-wątkowego Intel Core i5 najnowszej generacji czyni z tego zestawu całkiem uniwersalną konstrukcję, zatem charakteryzującą się również wysoką wydajnością w innych zastosowaniach niż gry. Karta graficzna z 12 GB pamięci będzie radzić sobie dobrze przy realizacji większych projektów, choć niestety nie będą tu działać wszelkie optymalizacje pod rdzenie CUDA i Tensor (z których korzystają najbardziej popularne aplikacje profesjonalne). Ogólnie polecany zestaw za 5000 zł poradzi sobie wyśmienicie ze sporą częścią zadań, również w rękach profesjonalistów.

Zestawy komputerowe potrzebują również systemu, a czasem też Wi-Fi

Zestaw komputerowy to jedno, ale w zależności od sytuacji, niezbędne mogą okazać się również inne produkty, takie jak monitor, klawiatura i myszka oraz inne peryferia – je oczywiście również znajdziecie w sklepie komputronik.pl. To, co jednak w szczególności może okazać się istotne, a o czym często zapominamy podczas składania komputera, to:

Windows 11 Home ASUS PCE−AX3000
Windows 10 jest już niedostępny – "jedenastka" za to znacznie lepiej dogaduje się z nowszym sprzętem.

Zgadza się – bez systemu zarówno komputer do gier, jak i komputer do pracy na zbyt wiele się nie przyda. Pamiętajmy też, że system Windows 10 można bezpłatnie zaktualizować do Windows 11 (proces jest w pełni automatyczny). Dodatkowo obsługę sklepu można również poprosić o dołożenie usługi montażu – wtedy komputer otrzymamy już gotowy do pracy (włącznie z zainstalowanym systemem, jeżeli ten również dodamy do koszyka sklepowego). Korzystając z takiej usługi można również wybrać tańszą wersję systemu (z dopiskiem OEM zamiast BOX) – dział montażu poradzi sobie z instalacją systemu dostarczonego na DVD.

Czy czegoś zabrakło w powyższym artykule?

Jako że cenimy sobie zdanie naszych użytkowników, to czekamy na Wasze opinie – czy taka jednostka spełniłaby Wasze oczekiwania? Czy takie artykuły są dla Was pomocne? A może znaleźliście ciekawszy zestaw (niż nasze polecane zestawy komputerowe) w innych sklepach? Pamiętajcie, że co miesiąc odbywa się aktualizacja całego zestawienia!

Płatna współpraca ze sklepem internetowym Komputronik.pl

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!