Technologie i Firma

Pozostałe warte uwagi aplikacje

przeczytasz w 3 min.

Czy istnieją realne alternatywy?

Evernote, OneNote i Google Keep to bezapelacyjnie najlepsze notatniki mobilne. Jednakże, notatnik na Androida nie musi być narzędziem aż tak rozbudowanym. Wszak nie każdy wymaga od notatnika zaawansowanych funkcji, prawda?

Czasem chcemy tylko coś sobie na szybko zapisać, ustawić jakieś przypomnienie z notatką czy stworzyć listę zakupów do firmy lub tych domowych, dotyczących najzwyklejszych produktów spożywczych. Jakie zatem alternatywy względem wymienionych wcześniej aplikacji znajdziemy w sklepie Google Play?

 1. Colornote

  Colornote ikona

  Pobierz na urządzenia z Andoidem

   

  ColorNote nie ma nic wspólnego z rozbudowanymi możliwościami Evernote, OneNote czy Google Keep. To prosty notatnik na Androida, który przede wszystkim umożliwia tworzenie szybkich notatek. Poza tym, program pozwala na połączenie notatek z kalendarzem czy ich udostępnianie, choćby za pomocą wiadomości SMS.

  Niektórym spodoba się również możliwość przypięcie widżetów w formie samoprzylepnych, kolorowych karteczek, na ekranach głównych urządzenia. Jeśli szukasz więc prostego, ale spełniającego podstawowe zadania notatnika, może potrzebujesz właśnie ColorNote?

  Colornote

   

   

 2. MobisleNotes

  MobisleNotes ikona

  Pobierz na urządzenia z Androidem

   

  Kolejny prosty, ale nad wyraz funkcjonalny notatnik. Od ColorNote odróżnia go przede wszystkim minimalistyczny i przejrzysty interfejs, w którym łatwo się odnaleźć. Program pozwala na pisanie notatek i oraz list, które następnie możemy sortować umieszczając je w określonych folderach.

  Zapisane notatki możemy udostępnić, zrobić ich kopię zapasową czy zsynchronizować z innymi urządzeniami. Notatnik ten współpracuje również z kalendarzem, co sprawia, że może przypominać nam o określonych zadaniach czy notatkach do uzupełnienia.

  MobisleNotes

   

 3. Squid

  Squid ikona

  Pobierz na urządzenia z Androidem

   

  Squid to nietypowy program, gdyż jego filozofią jest umożliwianie zapisywania notatek odręcznych. To właśnie na nich skupia się Squid i to właśnie to świadczy o jego oryginalności. Wykorzystując rysik lub palec możemy zapisywać swoje notatki, dodawać do nich fotografie, edytować i podpisywać dokumenty PDF.

  Notatki w programie Squid są zapisywane wektorowy, zatem na wszystkich urządzeniach, na który będą wyświetlane utrzymają wysoką jakość obrazu. Cieszy również synchronizacja z kontami w usługach Dropbox oraz Box. Jeśli więc poszukujesz notatnika nietypowego i lubisz zapisywać treści odręcznie – nie masz na co czekać. Sprawdź, jak radzi sobie Squid.

  Squid

   

Dać szansę wbudowanej aplikacji?

Programu do sporządzania notatek zainstalowanego w smartfonie przez producenta lub operatora, można nie lubić. Jest zwykle znacznie mniej funkcjonalny niż multiplatformowe rozwiązania, ma mniej atrakcyjny interfejs i znacznie bardziej ograniczone możliwości kategoryzacji notatek. Z drugiej jednak strony, również można jej swobodnie używać i do pewnego stopnia będzie ona potrafiła zastąpić lepsze, bardziej kompleksowe rozwiązania, głównie dlatego, że jest już zainstalowana na naszym smartfonie i zawsze możemy z niej skorzystać.

Z drugiej jednak strony, aplikacja domyślna to boleśnie proste narzędzie i potrzebom bardziej wymagających użytkowników zwyczajnie nie sprosta. Innymi słowy, jeśli chcemy stworzyć sobie listę zakupów i czasem zanotować adres nowopoznanej osoby, takie oprogramowanie sprawdzi się świetnie. Jeśli jednak poszukujesz bardziej zaawansowanych rozwiązań, wybierz coś z opisywanych aplikacji.

Jaki notatnik mobilny wybrać?

Na to pytanie nie ma idealnej odpowiedzi. Każdy potrzebuje od swojego notatnika czegoś innego. Ktoś stawia akcent na synchronizację, łatwość kategoryzacji notatek i czytelny interfejs, ktoś na funkcje dotyczące udostępniania notatek innym oraz usprawniające pracę nad jednym projektem, a jeszcze ktoś inny na szybkość działania i prostotę obsługi.

Jednakże, do realizacji zobowiązań zawodowych, najlepiej zdecydować się na coś z duetu Evernote – OneNote. Są to aplikacje najbardziej rozbudowane, multiplatformowe, doskonale sprawdzające się w pracy zdalnej przy dużych projektach z całym gronem współpracowników.

W roli tej odnajdzie się również Google Keep, choć brak konkretnego systemu pomagającemu uporządkować zapiski to duży minus. Do celów prywatnych z kolei, świetnym wyborem będzie Google Keep, a w dalszej kolejności proste programy na system Android, z których trzy znalazły się w niniejszym artykule.

Poszukujesz informacji o oprogramowaniu przydatnym w firmie i w życiu prywatnym? Sprawdź inne nasze teksty:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BriHecato
  2
  Na androidzie odkąd jest keep nie potrzebuję innych programów. Dawno temu evernote ograniczał transfer notatek do/z serwera więc grubo mnie zraził. One Note też używałem dawno temu na stacjonarnym ale nie był mi aż tak potrzebny lokalnie.
  • avatar
   Snack3rS7X
   2
   Przy OneNote ta dwójka pozostałych aplikacji jawi się jako wyjątkowo ubogie i mało funkcjonalne...
   • avatar
    pyra82
    0
    Osobiście korzystam z Keep i uważam, że jest najlepszy. Lekki i funkcjonalny do tego zintegrowany z całym Google nic dodać nic ująć

    https://mpiserwis.pl/notatki-google-keep-to-nie-tylko-zwykly-notatnik/