Komputery

Pokój i spokój. Pozostałe podzespoły i peryferia oraz krótkie podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Pozostałe podzespoły ewoluują sobie spokojnie i dość przewidywalnie. Nie ma rewolucji w pamięciach RAM - są po prostu coraz szybsze, nowe typy wchodzą na rynek spokojnie i stopniowo, dając użytkownikom czas na zaplanowanie modernizacji. Obowiązuje stara zasada: RAM-u nigdy za wiele.

Dyski twarde SATA pewnie w końcu staną się standardem, na czym skorzystamy w niewielkim tylko stopniu - przynajmniej na początku rozwoju SATA.

Nagrywarki DVD przyspieszając z miesiąca na miesiąc, póki co zniechęcając do zakupu, bo średnia to przyjemność wydać kilkaset złotych na model, który stanie się przestarzały za kilka tygodni. A więc poczekajmy, aż rozpędzą się wreszcie przyzwoicie i tempo wprowadzania nowych modeli spadnie.

Nowe technologie, które wejdą w tym roku na rynek masowy zapowiadane są już od dawna. Zapewne będziemy świadkami nowego trendu reklamowego: wymień swoją przestarzałą grafikę AGP na nowoczesną PCI-Express. Aby gry wyglądały jeszcze bardziej realistycznie... jak zawsze. Czy jednak karty graficzne nie straciły na znaczeniu? Osiągnęły bardzo dobrą jakość obrazu, oraz akceptowalną dla większości użytkowników wydajność, ale nie potrafią nas skusić czymś nowym, naprawdę ciekawym... Gry pozostały daleko w tyle. Z nowych, zaawansowanych technologii graficznych korzystają tylko benchmarki i demka producentów. Nie ma już takiego ciśnienia jak kiedyś, żeby wymieniać kartę przynajmniej co rok, bo inaczej nie będzie można zagrać w żadną nową grę. Polscy i zachodni komputerowcy, dla których pecet jest swoistym hobby kupią dobrą grafikę "na wyrost" niezależnie od tego, czy będzie im potrzebna czy też nie. Ale to nie oni są najbardziej masowym klientem, lecz przeciętni, domowi użytkownicy - a ci kupują karty za 300 złotych i są z nich zadowoleni.

Nowe procesory, które mają wejść do sprzedaży w tym roku, będą potrzebować coraz większych mocy od zasilacza komputerowego. Napięcia dla całego komputera będą musiały być coraz bardziej stabilne, a to oznacza jedno: dalszy wzrost znaczenia zasilaczy. Ciekawe, czy Prescott 3.5 GHz ruszy na Megabajcie 300W, a jeśli ruszy, to jak długo popracuje, zanim go coś nie trafi?

Doceńmy wreszcie znaczenie dobrego monitora, jako podstawowej części zestawu komputerowego. Doradzając komuś zakup najtańszej 17-tki CRT wyrządzamy mu nieświadomie krzywdę, choć i tak jakość dzisiejszych monitorów jest lepsza niż kilka lat temu. Jednak zmienia się profil użytkowników, którzy najczęściej czytają lub piszą teksty na ekranie, psując sobie nieubłaganie oczy - a naprawa oczu w specjalizowanym serwisie jest bardzo, ale to bardzo droga.

(chirurgiczna operacja dzięki której możemy zrezygnować z okularów, to wydatek rzędu 2500-3000 zł - przyp Wojtek)

Procesory rozpędzają się już właściwie dla samej idei, bo kupując najszybszy obecnie CPU do domu nigdy nie skorzystamy z jego imponujących mocy obliczeniowych. Pożyteczny i przydatny na co dzień może się okazać Hyper Threading, ale na razie zbyt mało aplikacji korzysta z jego możliwości, a 64-bitowe Athlony czekają na Windows 64... Ciekawe, jakie strategie przyjmą Intel i AMD aby przekonać rynek masowy do swoich najszybszych modeli?

Małe komputerki barebone to na Zachodzie wielki przemysł, rozwijający się coraz dynamiczniej. Mimo swoich ograniczeń stanowią groźną konkurencję dla typowych pecetów i należy się im bacznie przyglądać. Może kiedy będziemy komuś doradzać w kwestii zakupu nowego sprzętu lub sami staniemy przed takim zakupem zdecydujemy się właśnie na barebone, znając jego zalety i wady?

Zapraszamy do wyrażania opinii, nadsyłania listów - najciekawsze opublikujemy niebawem.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    100% prawdy.