Laptopy

Testy wydajności w grach i podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Notebook może nie jest wyposażony w najnowsze procesory Core i7/Core i5, czy też układ graficzny przeznaczony dla graczy, ale w grach również powinien sprawdzać się bardzo dobrze. Na początek wytoczyliśmy więc ciężką artylerię.

Crysis

Ze względu na swoją famę i  wymagania sprzętowe Crysis wciąż pozostaje popularną grą do sprawdzania wydajności układów graficznych. Ostatnio jednak nie pojawiał się u nas zbyt często, a na dodatek został zdetronizowany (przynajmniej jeśli chodzi o wymagania sprzętowe) przez Metro 2033.

Zrezygnowaliśmy całkowicie z użycia wygładzania krawędzi na rzecz sprawdzenia maksymalnych rozdzielczości. Wysokie detale okazały się dla Lenovo barierą nie do przeskoczenia, ale przy średnich uzyskaliśmy całkiem przywoitą liczbę klatek na sekundę.

Wykorzystanie niższej rozdzielczości niewiele tu zmienia. Rozgrywka przy średnich detalach nabiera tempa, a przy wysokich - niestety potrafi spaść nawet do 7 klatek na sekundę.

Dragon Age: Początek

 

Notebook poradził sobie z Crysisem całkiem przyzwoicie, więc przyszedł czas na grę o znacznie niższych wymaganiach, co pozwoliło na komfortowe przetestowanie AA.

Grając w Dragon Age: Początek nie potrzebujemy przez cały czas wysokiej liczby klatek na sekundę (rozgrywka z użyciem aktywnej pauzy). Wyniki pozwalają przypuszczać, że przy wygładzaniu krawędzi x2 będziemy mogli cieszyć się płynną rozgrywką.

Niższa rozdzielczość to parę klatek na sekundę więcej, ale gry zawsze najlepiej wyglądają w natywnej rozdzielczości ekranu LCD, czyli w tym przypadku 1920 x 1200.

  

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona

 

Wielki ekran o wysokiej rozdzielczości kusi, by rozegrać na nim kolejną epicką przygodę. W czasie premiery Wiedźmina jego wymagania sprzętowe wielu użytkownikom stawały kością w gardle. Dziś okazuje się, że w popularnego "Wieśka" można pograć na laptopie wyposażonym w procesor i układ graficzny poprzedniej generacji.

Przed premierą drugiej części Wiedźmina zapewne wiele osób ponownie sięgnie po pierwszą część gry, choćby po to, by odświeżyć wspomnienia bądź zagrać w jedną z licznych dodatkowych przygód, jakie powstały dla tego tytułu.

 

Biorąc pod uwagę, że wykorzystaliśmy najwyższe możliwe ustawienia Wiedźmina, notebook radzi sobie naprawdę nieźle. Przypominamy jednak, że w  kilku momentach ilość klatek na sekundę potrafiła spadać do naprawdę niskiego poziomu (walka z Bestią czy intensywne walki na ulicach płonącej Wyzimy). W takich właśnie sytuacjach możemy się okresowo poratować niższą rozdzielczością, czy wyłączeniem wygładzania krawędzi (albo jednym i drugim).

Podsumowanie 

 
 
 

Lenovo ThinkPad W700ds nie jest komputerem dla każdego. To sprzęt dla wąskiej grupy specjalistów, którzy zajmują się zawodowo np. obróbką multimediów, projektowaniem czy tworzeniem grafiki i na dodatek często się przemieszczają.

Zalety tego komputera są widoczne na pierwszy rzut oka. Zastosowanie drugiego ekranu jest pomysłem ciekawym, a producent zadbał, by sprzęt został wyposażony w wiele przydatnych technologii. Taka mobilna stacja robocza po prostu musi sporo kosztować i cena W700ds jest kolejnym czynnikiem, który ogranicza krąg jego odbiorców. Model W700 (pozbawiony drugiego ekranu) można znaleźć w cenie około 9000 złotych, a ceny nowszego modelu W701ds raczej nie schodzą poniżej 20 tysięcy. Testowany przez nas ThinkPad W700ds nie jest obecnie sprzętem szerokodostępnym. Na popularnym portalu aukcyjnym używany model kosztował niemal dokładnie 10 tysięcy.

Są to kwoty niebagatelne, ale należy pamiętać, że nie mówimy tu o niewielkim notebooku, którego zawsze można wrzucić do torby czy plecaka, ale o mobilnej stacji roboczej przeznaczonej dla osób, które pracują także w podróży. Jeśli tego rodzaju komputer wydaje ci się niezbędny do pracy, warto przemyśleć jego zakup, gdyż jest to konstrukcja wydajna i przemyślana. Pozostali mogą potraktować W700ds jedynie jako ciekawostkę.

  Podsumowanie
 plusy:
dwa ekrany
dobra wydajność
wbudowany kalibrator ekranu
mini-tablet
szereg zabezpieczeń
 

minusy:
gorsza jakość obrazu na drugim ekranie
cena
krótki czas pracy na bateriach

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 11 000 zł
Ocena: Lenovo ThinkPad W700ds
Jakość wykonania:
dobra
Wygląd i ergonomia:
dobra
Klawiatura:
Touchpad:
dobra
zadowalający
Wymiary i waga:
zadowalające
Czas pracy na baterii:
słaby
Oprogramowanie:
dobre
Jakość obrazu LCD:
dobra
Wydajność:
dobra
Wydajność 3D:
dobra
Głośniki/dźwięk: zadowalające
Głośność/cicha praca:
dobra
Ogólna ocena:
 

 Zobacz inne testy notebooków:

Mobilne starcie: Dell 1747 vs Samsung R780
Porównanie procesorów Core i5 i Core i7, kart graficznych Radeon HD 4650 i GeForce GT 330M, jak również część mniej oficjalna: oczekiwania dwóch redaktorów. Zobacz, jakie laptopy kupili Grzesiek i Jacek.
Acer AS7740G - multimedialny charakterek
Notebook Acera oferuje wydajną kartę graficzną, szybki procesor Core i5 i duży ekran 17,3" w niższej cenie niż konkurencja. Doskonale nadaje się do zastosowań multimedialnych. Czy warto go kupić?
Lenovo ThinkPad X200 Tablet
To najcieńsze i najlżejsze laptopy z rodziny ThinkPad. Tego laptopa w każdej chwili można złożyć i pracować za pomocą rysika. Oceńmy, czy funkcja tabletu w notebooku to nowa jakość i funkcjonalność.

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Dodatkowy wyświetlacz w sam raz na gg:) Ciekawy i rzetelny test, daje 5
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Po raz pierwszy widzę coś takiego...
      Szkoda, że tak krótko na baterii. Troche kobylasty ale wiadomo, do innych zastosowań.
      • avatar
        suntzu
        0
        dlaczego nie 5/5?

        -1 za to brak: http://www.youtube.com/watch?v=MhGkxkzmPbQ
        -1 za to, że testujecie sprzęt dla profesjonalistów bez
        aplikacji dla profesjonalistów...
        -2 No i wada, która się powtarza. W testach grach brak konfiguracji alternatywnej... fajne wyniki, ale chciałbym móc porównać to do innych testowanych laptopów...

        ... Niestety co recenzje zmieniacie procedurę testową i nie można zestawić tego z poprzednimi recenzjami... No niestety ale, tutaj http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Testy_wydajnosci_w_grach_i_podsumowanie-2674/strona/8287.html

        fajnie by było porównać, niestety zupełnie inne gry. Zdecydujcie się na COŚ!!!

        Sprzęt dla profesjonalistów, bez testu aplikacji dla profesjonalistów (są blender, POV-Ray, TrueSpace, na zdjęciach widzę, że nawet photoshopa macie)

        Wartało też wspomnieć, że quadro 3700M jest robione na podstawie 285M dlatego wydajność może być na podobnym poziomie jak 285M w grach, a w programach o wiele wyższa.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dodatkowy ekran to super sprawa, dziwne że nie ma normalnych monitorów z takim dodatkowym ekranem z boku. Naprawdę, jest to SUPER wygodne.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Widziałem tą reklamę. ;)
            A co do zastosowań dodatkowego ekranu, możesz sobie na niego wrzucić cokolwiek, GG, CoreTemp, gadżety pulpitu, ikonki... i w czasie grania masz na to ciągły podgląd, a jak pracujesz np. z Gimpem, wrzucasz tam wszystkie dodatkowe przyborniki i masz główny monitor "czysty"

            Zresztą spójrz na to http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/fotki_recenzje/2916_LenovoW700ds/photoshopD.jpg

            Czy to nie jest piękne? :)

            A do Eyefinity zdecydowanie lepiej 3 takie same, duże monitory.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Lenovo przejęło od IBM-a to co najlepsze,inni producenci powinni się uczyć co to znaczy jakość.
              Dziwi mnie ocena testującego dotycząca jakości i ergonomii,dobra Hmhm?? bardzo dobra.Wydaje mi się że ogólnie ocena jest trochę zaniżona.
              Co do czasu pracy na baterii wymiarów i wagi kompa to nie zwykły laptop do grania czy oglądania filmów a przenośna stacja robocza,dla zawodowców,niezniszczalna i super wydajna.