Tablety

Obraz i dźwięk, oprogramowanie, bateria

przeczytasz w 2 min.
 
 

Lenovo ThinkPad X200 Tablet został wyposażony w dwustronnie obracany ekran LED o przekątnej 12,1 cala (rozdzielczość 1280 x 800). Jest on matowy, co spodoba się miłośnikom pracy przy naturalnym oświetleniu. Jakość obrazu wydaje się być wystarczająca do codziennej pracy.

Rozdzielczość jest dobrze dopasowana do wielkości ekranu i nie będzie specjalnie męczyć naszego wzroku - czego przy tak niewielkich ekranach uniknąć się po prostu nie da.

Dotykowe panele upowszechniły się już w takim stopniu, że nie budzą większych emocji. Ekran X200 Tablet można obsługiwać zarówno za pomocą rysika jak i palca. Obrotowy panel możemy ustawić w dowolnej pozycji. W każdej chwili możemy obrócić panel ekranem do tyłu i podłączyć do laptopa choćby stacjonarną klawiaturę.  Po złożeniu w tablet możemy wygodnie przeglądać strony internetowe przy obrazie obróconym o 90°.

Podczas projektowania X200 Tablet, kwestia jego głośników z pewnością nie była imperatywem. Podstawowe dźwięki dotrą do naszych uszu. Komputery przenośne i tak zwykle oferują słabe głośniki, a nikt nie projektował X200 z zamysłem wykorzystania go jako centrum muzycznego.

Kulturę pracy modelu X200 oceniamy wysoko. Nawet przy maksymalnym obciążeniu notebook pracował cicho, a szum systemów chłodzenia był praktycznie niesłyszalny. 

Oprogramowanie i temperatura

Dotykowy ekran i rysik ujawniają nową funkcjonalność oprogramowania Windows. W tablecie znajdują się też preinstalowane samouczki, dzięki którym w łatwy sposób przyswoimy podstawy pracy za mocą tych urządzeń. Przycisk ThinkVantage uruchamia oprogramowanie pomocnicze. Zawarte tam informacje pozwolą pozbyć się nam wielu wątpliwości na temat użytkowania sprzętu. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z X200 Tablet. W zależności od opcji, notebook może być także wyposażony w pakiet Microsoft Office 2007, oraz oprogramowanie antywirusowe McAfee bądź Norton.

Bateria znajduje się z tyłu notebooka i wystaje o kilka centymetrów.

  

Dawno już nie widzieliśmy tylu czujników zainstalowanych nie tylko w laptopie, ale i w komputerze stacjonarnym. Praktycznie każda newralgiczna część X200 została wyposażona w oddzielny czujnik.

W stanie spoczynku temperatury panujące wewnątrz laptopa są standardowe. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy postanowimy wycisnąć ze sprzętu pełnię możliwości. Spód komputera po prawdzie nagrzewa się, ale równomiernie i w dość średnim stopniu. Pomimo usilnych poszukiwań, nie udało nam się wykryć "punktów zapalnych" na spodzie, które osiągałyby szczególnie nieprzyjemną dla użytkownika temperaturę.

Spód notebooka nie nagrzewa się, ale wewnątrz potrafią panować wysokie temperatury. Ponad 90° na procesorze i 70° na GPU to naprawdę sporo.

Tablet Lenovo w trybie oszczędzania energii osiąga bardzo przywoity czas na baterii. Tryb wydajny potrafi skrócić ten czas o połowę, jednak wydaje się mało prawdodobne, aby sprzęt o takim przeznaczeniu był wykorzystywany w sposób maksymalny.

Pobór prąduLenovo ThinkPad X200 Tablet
Podłączony zasilacz i  laptop wyłączony4 W
Laptop pracuje w systemie Windows Vista
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
16 W
Laptop pracuje w systemie Windows Vista
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
24 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
39 W

 

Testy za pomocą watomierza zostały przeprowadzone przy wyjętej baterii. Lenovo ThinkPad X200 Tablet nie zgłasza szczególnego zapotrzebowanie na energię elektryczną i można śmiało powiedzieć, że jest urządzeniem oszczędnym.