Smartfony

Jakość zdjęć i filmów LG G8X ThinQ Dual Screen, ocena

przeczytasz w 10 min.

Etui z ekranem - element dodatkowy, a nie integralny

Etui Dual Screen dla LG G8 ThinQ pełni rolę ochronną podobnie jak książeczkowe etui. Z tym że mamy tu sztywny ekran, a nie giętki element z plastikową szybką (ewentualnie) i dużo poważniejsze gabaryty. Zewnętrzna część etui od tyłu ma duże kwadratowe wycięcie, które zapewnia dostęp światła do aparatów cyfrowych, lampy błyskowej (ta może błyskać także w rytm odtwarzanej muzyki jak w dyskotece) i eksponuje logo produktu i elegancką błyszczącą powierzchnie tylnej ścianki.

LG G8X ThinQ przedni wyświetlacz - Cover Display
Obszar przedniego wyświetlacza widoczny jako inny odcień przedniej szybki

Tył etui i jego krawędzie wykonane są z plastiku o fakturze przypominającej skórę. Materiał jest przyjemny w dotyku, ale tez bardzo łatwo go zatłuścić. Ale to nic w porównaniu z błyszczącą przednią częścią, która zdaje się być kolejnym ekranem w całości. A jest nim tylko na powierzchni o przekątnej 2 cali. Przód etui po zamknięciu w jeszcze większym stopniu się brudzi, ale też doskonale sprawdza się jako lustereczko.

LG G8X ThinQ - główny wyświetlacz, odbicie
LG G8X ThinQ - złącza

Etui jest częścią dodatkową, smartfon możemy szybko wyjąć i powrócić tradycyjnego sposobu na korzystanie z LG G8X ThinQ. Możemy go też trzymać cały czas w etui i mieć dostęp do dodatkowych wyświetlaczy - na dole etui mamy otwory zapewniające dostęp do złącza słuchawkowego (wtyk musi być jednak wąski, zwykły minijack od słuchawek nausznych nie zmieści się) i głośnika. Są też otwory dla mikrofonów.

Zastosowanie etui ma swoje konsekwencje. Gdy smartfon jest w nim umieszczony zamiast portu USB typu C mamy styki, do których dopiero należy podłączyć przejściówkę replikująca port USB. Z jednej strony to bardzo wygodne rozwiązanie, bo przejściówka łączy się magnetycznie, z drugiej strony łatwiej wypiąć połącznie, gdy bardzo manipulujemy smartfonem. Przyciski powielone na krawędziach etui działają z większym oporem niż w samym smartfonie.

LG G8X ThinQ adapter USB

Do tego można się przyzwyczaić, za to nie zmienimy faktu, że dostęp do regulacji głośności przy jedynie uchylonym ekranie, szczególnie gdy jest otwarty w 180 stopniach) będzie niewygodny.

Wymiana karty SIM, albo włożenie karty pamięci wymaga wyjęcia smartfonu z etui, ale nie robimy tego przecież codziennie. Na dodatek etui wykonane jest dużo solidniej niż przeciętne etui książeczkowe, w którym narożne elementy trzymające smartfon potrafią dość szybko się zużyć i popękać.

Wydajność LG G8X ThinQ Dual Screen

Etui z drugim ekranem nie ma żadnych komponentów, które zwiększają wydajność smartfonu, dlatego jest ona taka sama jak w przypadku samodzielnego LG G8X ThinQ, czyli bardzo wysoka. Nie zauważyłem żadnych zacięć interfejsu jak i uruchomionych aplikacji nawet w sytuacji, gdy na obu ekranach uruchomione były wymagające narzędzia.

LG G8X ThinQ - benchmarki

Porównaj ten telefon do innych w naszym rankingu smartfonów.

5.0

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
65137
GFXBench T-Rex
145 kl/s
SunSpider JavaScript
382 ms
GFXBench Manhattan
82
JetStream
115
3DMark (Sling Shot)
6481
AnTuTu 8
392596
6.7

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2840 MHz
Pamięć RAM
6144 MB
Przekątna ekranu
6.4 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2340 px
Waga
192 g
6.4

Bateria

Bateria - internet
1080 min.
Bateria - filmy
1260 min.
9.4

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.3
Jakość zdjęć
5.3
Jakość wykonania
5.8

LG G8X ThinQ Dual Screen - czas pracy na akumulatorze

Gdy włączymy drugi ekran i korzystamy z niego stale czas pracy może spaść nawet ponad dwukrotnie. Drugi ekran czerpie podobnie dużo energii co ten w smartfonie, a w smartfonie są jeszcze dodatkowe komponenty i aplikacje, które działając na dwóch ekranach zwiększają obciążenie.

Gdy z trybu podwójnego ekranu korzystamy doraźnie, czyli w sytuacjach gdy wymaga tego wygoda, ale też nie stale, akumulator będzie tracił energię 20 do 40% szybciej. Sporo zależy od jasności, która możemy jak wyżej napisałem ustawiać dla obu wyświetlaczy oddzielnie.

Gdy ekran dodatkowy nie jest aktywowany, nie dokłada obciąża on budżetu energetycznego, przedni ekran pokrywy zużywa pomijalną ilość energii, mniej nawet niż ekran AlwaysOn, który możemy aktywować w samym smartfonie, nawet gdy jest on w etui (aktywuje się po otwarciu klapki).

LG G8X ThinQ - bateria
Oprogramowanie przypomina nam byśmy cześciej doładowywali smartfon niż dopuszczali do mocnego rozładowania akumulatora

Sam smartfon bardzo oszczędnie gospodaruje energią i pozwala na uzyskanie czasu włączenia na poziomie około 5-8 godzin zależnie od obciążenia. Ciągłe fotografowanie rozładowuje akumulator jak zawsze dużo szybciej, ale nawet bardzo intensywna eksploatacja w ciągu dnia łącząca wielogodzinne serfowanie w sieci mobilnej, fotografowanie i korzystanie z lokalnych zasobów nie powinna być wyzwaniem.

W testach udało się uzyskać nawet 21 godzin ciągłego odtwarzania treści wideo i 18 godzin serfowania po sieci. Rozmowy telefoniczne w niewielkim stopniu rozładowują akumulator.

LG G8X ThinQ Dual Screen jako aparat foto i kamera wideo

W tym przypadku ocena sprowadzają się do opisu działania aparatów w LG G8X ThinQ. Etui Dual Screen nie ma funkcji foto, choć przy fotografowaniu może okazać się bardzo praktycznym dodatkiem:

 • drugi ekran jako uchylny ułatwia fotografowanie znad głowy czy z pozycji żaby,
 • klapka gdy ekran drugi jest nieaktywny może pełnić rolę wygodnego uchwytu dla dłoni co stabilizuje smartfon w większym stopniu niż gdy trzymamy go za krawędzie,
 • etui może być podstawką-statywem,
 • drugi ekran może wyświetlać podgląd wcześniej zrobionego zdjęcia co ułatwia powtórzenie kadru,
 • w specjalnym trybie selfie, gdy okładka jest całkowicie otwarta, drugi ekran pokazuje podgląd tego co widać na pierwszym ekranie przy fotografowaniu aparatem przednim.

Szkoda, że nie możemy wykorzystać drugiego ekranu do pokazania akcji widzianej tylnymi aparatami, ale technicznie jest to niemożliwe - otwarta klapka zasłania te aparaty. Z tego też powodu ma dodatkowy ekranik, a nie przezierną szybkę jak w zwykłym etui pokazującą wyświetlacz.

Oprogramowanie aparatu i kamery

Interfejs użytkownika jest podobny jak w dotychczasowych aparatach LG, z niewielkimi zmianami. Dotykowy przycisk zmiany obiektywu znajduje się tuż nad (obok) przycisku migawki. Możemy albo przełączać się pomiędzy aparatami, albo przesuwając palcem wyświetlić kołową skalę by wybrać dowolny zoom (do 8x cyfrowo). W tym przypadku mamy jeszcze jedno położenie dotykowego pokrętła, obraz ultraszerokokątny bez korekty zniekształceń krawędzi. Wtedy pole widzenia jest jeszcze większe niż w normalnym trybie ultraszerokokątnym (z korektą dystorsji), ale beczkowe zniekształcenia ogromne.

LG G8X ThinQ - menu aparatu Zdjęcie
LG G8X ThinQ - menu aparatu Ręczny aparat

Na pasku z trybami fotografowania znajdziemy te najważniejsze z wyjątkiem trybu nocnego po który musimy zagłębić się w zestaw trybów Wiecej. Tam też odnajdziemy tryb zamiany tła, kreator gifów (można je tworzyć tez z serii zdjęć, które mogą liczyć do 100 zdjęć jedna). Tryby manualne obejmują zarówno fotografowanie jak i filmowanie. Szkoda że tryb slo-motion to tylko 240 kl/s, ale za to jest on bardzo wygodny w użyciu (na jednym filmie da się umieścić kilka sekwencji zwolnonych).

LG G8X ThinQ - tworzenie GIFów
LG G8X ThinQ - aparat, dodatkowe tryby

Oprogramowanie aparatu wspierane jest przez mechanizmy AI, które dobierają tryb fotografowania proponują właściwą kompozycję. Rozdzielczość filmowania i wideo dobierzemy w głównym menu aplikacji aparatu.

LG G8X ThinQ - aparat menu

Doświadczenie z oprogramowaniem aparatu oceniam jako bardzo pozytywne. Zagłębienie trybu nocnego nie jest tak dużym problemem w tym przypadku, gdyż już sam tryb fotografowania w połączeniu z AI radzi sobie dobrze. Największym zgrzytem okazało się zbyt głębokie usadowienie opcji HDR. Ten tryb działa w tym aparacie wyśmienicie (warto mieć włączony na stałe Auto HDR, także w nocy), nawet przy wideo, ale też czasem zbyt agresywnie. Dlatego widziałbym przycisk HDR umieszczony na głównym ekranie aplikacji aparatu by szybko je wyłączyć gdy to konieczne.

Fotografowanie i filmowanie w praktyce

LG G8X ThinQ nie jest smartfonem reklamowanym jako sprzęt o fotograficznym zacięciu, niemniej efekty zdjęciowe i filmowe z nawiązką zrekompensują brak dodatkowego teleobiektywu. Tylne aparaty mają rozdzielczość 12 Mpix (główny o kącie widzenia odpowiadającym 26 mm obiektywowi, jasność f/1.8) oraz 13 Mpix (ultraszerokokątny o kącie widzenia odpowiadającym 14 mm, jasność f/2.4).

 LG G8X ThinQ - przykład 1

Zdjęcia z głównego aparatu LG G8X ThinQ przy maksymalnym powiększeniu są bardzo miękkie w odbiorze, mogą sprawiać wrażenie nieostrych. Lecz gdy oglądamy je w całości, a nawet częściowo wykadrowane, mają w sobie to coś co sprawia że patrzy się na nie z ogromną przyjemnością (zarówno na te wykonane za dnia jak i nocą). I nie są to wyłącznie efekty działania oprogramowania. Fotografie są szczegółowe na całej powierzchni kadru, a przejścia tonalne naturalne i bogate kolorystycznie. A skoro zdjęcia wyglądają ładnie, to chętnie sięgamy po smartfon by zrobić kolejne.

LG G8X ThinQ - przykład bez HDR dzień LG G8X ThinQ - przykład z HDR dzień
Zdjęcie wykonane bez HDR i z włączonym HDR

LG G8X ThinQ to dowód, że nawet w czasach gdy smartfonowe teleobiektywy wydają się absolutną koniecznością, da się żyć i fotografować bez nich. Poniżej kilka przykładowych zdjęć z głównego aparatu.

LG G8X ThinQ - przykład 2 LG G8X ThinQ - przykład 3
LG G8X ThinQ - przykład 4 LG G8X ThinQ - przykład 5
LG G8X ThinQ - przykład 6 LG G8X ThinQ - przykład 7
LG G8X ThinQ - przykład 8 LG G8X ThinQ - przykład 9

Zoom cyfrowy psuje jakość, może jednak przydać się gdy zdjęciem chcemy pochwalić się w medium społecznościowym, gdzie narzut na idealną jakość nie jest tak duży.

Aparat ultraszerokokątny również zadowala, ale już nie przy powiększeniach (obiektyw słabo radzi sobie z silnym kontrastowym światłem), na szczęście tego typu zdjęcia robi się nie po to by je kadrować. Plusem jest możliwość wykorzystania tego aparatu w trybie panoramy. Nocne zdjęcia w porównaniu z głównym aparatem są bardziej zaszumione, mają mniejszą dynamikę, co rzuca się w oczy na krawędziach kadru.

LG G8X ThinQ - wąski kat dzień LG G8X ThinQ - szeroki kat dzień

LG G8X ThinQ - wąski kat noc LG G8X ThinQ - szeroki kat noc
Standardowe i ultraszerokie pole widzenia za dnia i nocą

Przedni aparat ma 32 Mpix, ale piksele sa łączone po 4 co daje w efekcie 8 Mpix ujęcia, ostre i szczegółowe z dobrymi kolorami. Zdjęcia z głównego aparatu można wykorzystać jako tło dla wyszparowanych zdjęć selfie - podmiany dokonujemy w oprogramowaniu aparatu.

LG G8X ThinQ - selfie LG G8X ThinQ - selfie podmiana tła
Zdjęcie z przedniego aparatu (po lewej) i zdjęcie selfie z podłozonym tłem (widoczne rozmycie na krawędziach wycinanego motywu)

O filmach z LG G8X ThinQ również należy wyrazić się pozytywnie. Mam tu na myśli przede wszystkim nagrania 4K 60 kl/s i 30 kl/s oraz FullHD przy 30 kl/s. Filmy FullHD 60 kl/s wypadają gorzej, szczególnie przy ultraszerokim kącie, a najlepiej ilustrują to przykłady.

LG G8X ThinQ Dual Screen - czy można było lepiej

Etui Dual Screen jest bardzo fajnym praktycznym dodatkiem, nie zabierając jednocześnie szans na normalne jego użytkowanie, ale…

… nie jest elementem integralnym. W smartfonie z elastycznym ekranem wszystko zdaje się być doskonale dopasowane, a tutaj nie jest tak dobrze. Owszem jakość wykonania etui podobnie jak smartfonu jest wysoka, jednak elegancja LG G8X ThinQ w oczach użytkownika traci w trybie DualScreen.

LG G8X ThinQ - boczna krawędź etui

Nie wspominając już o wadze całego zestawu, która wynosi 192 gramy (sam smartfon) + 134 gramy (etui z drugim ekranem). Łącznie to 326 gramów, a do takiej wagi w ręce jak i w kieszeni trzeba się przyzwyczaić.

Czy LG mogło nam sposób na smartfon i dwa ekrany sprzedać nam lepiej? Spasowanie komponentów w sposób, który zbliżałby LG G8X ThinQ z Dual Screen, do monolitycznej konstrukcji z minimalnymi przerwami pomiędzy wyświetlaczami, wiele by poprawiło. Lecz prawdopodobnie podniosłoby i tak już wysoką cenę smartfona z etui i postawiło możliwość używania samego LG G8X ThinQ pod znakiem zapytania.

Czy warto kupić LG G8X ThinQ z Dual Screen?

Sam smartfon jak już wiecie nie wystaje przed szereg, ale też jest produktem, z którego bylibyście bardzo zadowoleni. Duża w tym zasługa świeżości jaką wnosi najnowsza wersja nakładki systemowej.

LG Dual Screen

W wersji z etui Dual Screen zyskuje oryginalność i opisaną wcześniej funkcjonalność obok której nie da się przejść nie zwracając na nie choćby przez chwilę uwagi. Tego nie potrafią smartfony innych marek. Niektóre potrafią, ale inaczej i jeszcze drożej.

Odpowiedź na pytanie o sens zakupu jest równie prosta jak trudna decyzja czy istotne dla nas są korzyści płynące z jednoczesnego dostępu do dwóch pełnowartościowych ekranów o przekątnej 6,4 cala każdy. W tej decyzji nie pomoże cena, która w przypadku LG G8X ThinQ z Dual Screen wynosi około 4000 złotych. A to wciąż bardzo dużo.

LG G8X ThinQ Dual Screen - ocena

 • wysoka jakość wykonania smartfonu,
 • bardzo dobry ekran główny i dodatkowy,
 • świetny dźwięk, szczególnie ze słuchawek,
 • bardzo dobry dyktafon,
 • bogate korzyści płynące ze stosowania drugiego wyświetlacza,
 • bardzo dobre zdjęcia z aparatu głównego,
 • przyzwoite zdjęcia z aparatu ultraszerokokątnego (bez powiększania),
 • dobre filmy 4K z 60 kl/s,
 • wydajny akumulator, również gdy korzystamy z dwóch ekranów,
 • etui może pełnić rolę podstawki, uchwytu podczas filmowania,
 • wysoka wydajność (Snapdragon 855),
 • świeżość jaką wnosi nakładka LG UX 9.0.
   
 • ograniczenie długości klipów 4K,
 • stabilizacja wideo w nocy psuje jakość wzrostem ISO,
 • całość (smartfon i etui) sporo waży,
 • teleobiektyw jednak mógłby znaleźć się w obudowie,
 • trudno trafić w przyciski głośności w etui otwartym w połowie,
 • wysoka cena w Polsce stawia użyteczność wersji Dual Screen pod znakiem zapytania,
 • dzielenie obrazu na dwa ekrany sens ma tylko w poziomej orientacji.

90% 4,5/5

Dobry Produkt benchmark.plSuper Wydajność benchmark.pl

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pratbit
  2
  jak można dojrzeć do składanych ekranów co za bullshit co to w ogóle znaczy
  • avatar
   kokosnh
   1
   duży plus za brak wystającej kamery/aparatu.
   • avatar
    pawluto
    1
    Fajny pomysł i wykonanie - Brawo LG
    • avatar
     axelbest
     0
     Ooo, ktoś tu chyba obejrzał recenzję Ziemniaka :)
     • avatar
      Dragonik
      0
      Ogólnie fajny i jak stanieje to sobie pewnie kupię ale szkoda, że etui nie ma własnej baterii bo 4000 na dwa ekrany to trochę słabo.