Projektory

BenQ GP1: praca z pendrive'em

przeczytasz w 2 min.

Bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet projektora GP1 jest współpraca z przenośną pamięcią flash USB. Docenią to przede wszystkim osoby, które regularnie podróżują. Dla przykładu, udając się na urlop nie musisz zabierać ze sobą laptopa. Wiele hoteli i pensjonatów nie oferuje w standardowym wyposażeniu telewizora, a wówczas często zdarza się, że będziesz się nudził, gdy już wrócisz z plaży.


Wystarczy podłączyć pendrive i gotowe!

Mając ze sobą GP1 możesz cieszyć się z przenośnego mini-kina. Podłączasz słuchawki, pendrive’a i jesteś gotowy na seans. Film oglądasz bezpośrednio na ścianie, a przekątna obrazu może mieć nawet 80 cali.

Po podłączeniu pendrive’a projektor wyświetli odpowiednie menu. Będziemy mogli wówczas wybrać plik, który chcemy odtworzyć, jak również ustawić wybrane parametry (np. głośność). Tutaj pojawia się wada projektora – kiedy współpracuje z pamięcią flash USB, obsługuje tylko niektóre formaty plików. Zanim wgrasz jakikolwiek film na pendrive, upewnij się, że projektor go obsłuży.

Obsługiwane formaty w trybie USB Reader:

Zdjęcia
RozszerzenieSzczegóły
JPEG

Podstawowy JPEG
SxW = 14592x12288, do 179 Mega-pikseli
Obsługiwany format: 444/ 440/ 422/ 420/ skala szarości
Maks. rozmiar pliku = 40MB

Progresywny JPEG
Do 4 Mega-pikseli
Obsługiwany format: 444/ 440/ 422/ 420/ skala szarości
Maks. rozmiar pliku = 40MB
 

BMPDo 20 Mega-pikseli
Obsługiwany format: 444/ 440/ 422/ 420/ skala szarości
Maks. rozmiar pliku = 40MB
GIFSxW = 14592x12288, do 179 Mega-pikseli
Obsługiwany format: wersja 87a/ wersja 89a (oprócz animacji
i przeplotu)
Maks. rozmiar pliku = 40MB
 
TIFFDo 3200x3200
Maks. rozmiar pliku = 40MB
Format bez kompresji

 

Film
RozszerzenieKodek wideoKodek audioSzczegóły
AVIMotion JPEG  PCMPodstawowy JPEG: VGA @
30 kl./s
 MPG  MPEG-1 MPEG layer 2NTSC: maks. 720x480 @
30 kl./s
PAL: maks. 720x576 @
25 kl./s

  

Napisy
FormatUwaga producenta
 
SMI, SRT, SUB, ASS, SSA, PSBFormat plików tekstowych
 

* Dane do tabelek zaczerpnięte z instrukcji obsługi

Jeśli nie masz plików obsługiwanych przez GP1, możesz skorzystać z dołączanego do projektora oprogramowania: ArcSoft MediaConverter. Nie jest to bezpłatny program i trzeba wpisać klucz, o który także postarał się BenQ. Wówczas uzyskujemy dostęp do całkiem dobrej aplikacji. Cechuje ją łatwość obsługi i kilka przydatnych funkcji. Program ArcSoft MediaConverter opisujemy szerzej na innej podstronie artykułu.


Projektor jest naprawdę niewielki

Teoretycznie nie ma więc problemu z wyświetlaniem filmów z pendrive’a – gdy plik nie jest obsługiwany domyślnie, wystarczy skorzystać z konwertera. W praktyce okazuje się jednak, że nie jest tak różowo. Zmiana formatu pliku może długo potrwać, zwłaszcza gdy nie dysponujesz bardzo wydajnym komputerem, a plik zajmuje dużo megabajów czy nawet gigabajtów. Dlatego jeśli chciałbyś zabrać na urlop GP1, pamiętaj aby poświęcić
odpowiednio dużo czasu na przygotowanie wszelkich multimediów.

Warto też zauważyć, że obsługiwane są napisy dialogowe, choć brakuje znanego większości użytkownikom formatu TXT. Projektor ma również inne ograniczenia: zdjęcie nie może mieć więcej niż 40 MB, a filmy mogą mieć rozdzielczość maksymalną 720 x 480 (NTSC) lub 720 x 576 (PAL).