Projektory

BenQ GP1: jakość obrazu, wrażenia

przeczytasz w 2 min.

Miniprojektor BenQ automatycznie rozpoznaje źródło sygnału, więc po podłączeniu go do odpowiedniego urządzenia jest gotowy do pracy. Jakość obrazu oferowana przez GP1 jest bardzo dobra i nie miałem jeszcze okazji testować innego projektora klasy palmtop, który oferowałyby tak dobre kolory.

Kompatybilność
Kompatybilność z komputerem od VGA (640 x 480) do SXGA (1280 x 1024)
Kompatybilność HDTV 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i
 
Kompatybilność wideo NTSC, PAL, SECAM

BenQ GP1 cechuje duża kompatybilność z innymi urządzeniami. Należy jednak wziąć pod uwagę, że maksymalna rozdzielczość projektora to 858 x 600 pikseli w przypadku zewnętrznych źródeł, albo 720 x 480 w przypadku pendrive'a. Nie możemy zatem oczekiwać, że GP1 zaoferuje jakość HD czy Full HD po podłączeniu do odpowiedniego źródła.

GP1 nie zapewni tak wysokiej jakości jak nowsze telewizory LCD czy plazmowe. Jest jednak na tyle dobry, że przeciętny użytkownik nie powinien narzekać - osobiście byłem pod wrażeniem i wyświetlane materiały oferowały, jak dla mnie, w pełni zadowalającą jakość obrazu.

Należy jednak pamiętać, że projektor nie oferuje bardzo wysokiej jasności - 100 ANSI lumenów sprawia, że w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach jakość obrazu nie prezentuje się za dobrze. Warto wówczas opuścić rolety i zatroszczyć się o to, aby w danym pomieszczeniu zrobiło się jak najciemniej. Z kolei w nocy jakość obrazu staje się - jak na przenośny projektor w cenie 2000 zł - niemal rewelacyjna.

Obraz jest jasny, kolory nasycone i żywe, nie ma też powodu aby narzekać na ostrość. Niezależnie od wielkości ekranu (od 15 do 80 cali), powinieneś być zadowolony.

W tym miejscu mała uwaga: wielkość obrazu można regulować tylko w jeden i najprostszy sposób, czyli przesuwając projektor z dala od ekranu. Przy zakupie weź to pod uwagę - w pomieszczeniu, w którym będziesz go najczęściej używać, powinno znaleźć się dostatecznie dużo miejsca. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z uzyskaniem największej przekątnej.

Największą wadą w jakości obrazu jest niemożność odczytania małych czcionek. Jeśli za pomocą GP1 zechcesz wyświetlić jakąś prezentację lub dokument/grafikę zawierający dużo tekstu, upewnij się, że zastosowałeś odpowiednio dużą czcionkę. Poza tym jakość obrazu oferowana przez GP1 jest bardzo dobra i nie doszukałem się innych wad.