Projektory

BenQ GP1: technologia DLP i lampa

przeczytasz w 2 min.

Miniprojektor BenQ GP1 wykorzystuje technologią znaną z dotychczasowych projektorów mieszczących się na dłoni (palmtop). Chodzi oczywiście o DLP (Digital Light Processing) wraz ze źródłem światła LED (w tym przypadku 3LED Technology).

Żywotność lampy GP1 oceniono na 20 000 godzin, co sprawia, że nie będziemy musieli jej wymieniać po pewnym czasie. Zakup lampy to zazwyczaj kilkaset złotych, natomiast ta z GP1 wystarczy na ponad 10 lat, gdy będziemy używać projektora po ok. 5 godzin dziennie. Jeśli jednak się uszkodzi, nie będziemy mogli jej wymienić - nie ma jej w sprzedaży. Wówczas pozostaje tylko serwis.

W przypadku projektorów wykorzystujących technologię DLP często zdarza się, że występuje tzw. efekt tęczy. Chodzi o obraz widoczny na ekranie, który powstaje w wyniki nakładania się szybko wyświetlanych jeden po drugim subobrazów generowanych w jednej z barw składowych (czerwony, zielony, niebieski). W porównaniu do technologii LCD, technologia DLP "oszukuje" oko widza podwójnie. Uzyskiwane jest nie tylko wrażenie oglądania ruchomego obrazu, ale także w pełni kolorowego, gdy tak naprawdę wyświetlane z dużą częstotliwością obrazy są nie tylko nieruchome, ale i pokazywane kolejno zaledwie w jednym z trzech kolorów.


BenQ GP1 bez trudu współpracuje m.in. z notebookami

W trakcie seansu może dokuczać pojawianie się nieprzyjemnych przebłysków, co jest wynikiem dostrzegania momentów przejścia między barwami składowymi obrazu. Zjawisko to nazywa się efektem tęczy.

W przypadku projektora GP1 można zaobserwować bardzo niewielki efekt tęczy. Użytkownicy projektorów DLP są na to zjawisko wrażliwi bardziej lub mniej, ale niezależnie od tego, jak bardzo doskwierałby ci ten efekt, projektor BenQ nie będzie cię irytować - spisuje się pod tym względem najlepiej ze wszystkich dotychczasowych miniprojektorów podobnej klasy.

Przekątna ekranu 858 x 600 Zalecana odległość projekcji od ekranu w mm
CaleŚrednia
15600
301200
451800
60 2400
803200

Co więcej, BenQ GP1 wykorzystuje technologię 3LED. Jako źródło światła używany jest system z trzema różnymi LED-ami, po jednym dla każdego koloru składowego. Dzięki temu projektor dostarcza czystszy, jaśniejszy i ostrzejszy obraz niż konkurencyjne produkty.

Kolejną wartą wzmianki technologią jest Wall Color Correction. Rozwiązanie określane jest przez polski oddział BenQ jako "korekta koloru tła". Technologia pozwala na dopasowanie wyświetlanego obrazu do tła. Dzięki niej ekran przeznaczony do wyświetlania nie jest niezbędny.


Korekta koloru tła - można wybrać jedną z 5 wersji, w tym tablicę

BenQ GP1 oferuje ponadto korekcję zniekształceń trapezowych. Mają one miejsce wtedy, gdy dolna lub górna krawędź wyświetlanego obrazu jest wyraźnie szersza. Dzieje się tak, kiedy projektor nie stoi prostopadle do ekranu.

Aby skorygować zniekształcenia trapezowe możemy skorzystać z funkcji Keystone, którą oferuje projektor i następnie w kilka chwil odpowiednio ustawić obraz.