Gry komputerowe

Mortal Kombat i Half-Life: Counter-Strike

przeczytasz w 2 min.

Mortal Kombat

PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Midway Games
Wydawca:Acclaim
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:bijatyka
Premiera:8 września 1993 r.
 

Wydana w 1993 roku produkcja zaszokowała poziomem brutalności i prawdziwie wyglądającej przemocy. Nikt wcześniej nie odważył się przedstawić bijatyki w tak realistyczny i dosadny sposób. W czasach gdy triumfy święcił Street Fighter, programiści z Midway Games stwierdzili - i to całkiem słusznie - że tylko czymś kontrowersyjnym będą w stanie przeciągnąć graczy do swojego tytułu.

Możliwość widowiskowego pozbawiania życia przeciwników przy akompaniamencie hektolitrów krwi zalewających ekran monitora okazała się strzałem w dziesiątkę. Fatality było jednak tylko wisienką na torcie. Gra oferowała świetną, jak na tamte czasy, digitalizowaną grafikę, niezły wachlarz kombinacji ciosów i możliwość zabawy we dwójkę. Wszystko razem przekuło się na ogromny sukces, który otworzył drogę do całej serii gier.

Mortal Kombat ukazał się w sumie na 11 platformach. Stworzono przy tym aż 13 oficjalnych portów i, o dziwo, kilka nielegalnych stworzonych przez fanów.  Wśród tych ostatnich znalazły się nieoficjalne wersje na konsole Nintendo Entertainment System oraz komputery ZX Spectrum. I choć nie wszystkie zostały dokończone, to jednak były w pełni grywalne. Nie przeszkadzało w tym nawet wielkie zgorszenie opinii publicznej, które kilkukrotnie doprowadziło do ocenzurowania gry. Pomimo upływu lat Mortal Kombat do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem dobrze skonstruowanej bijatyki, mającej w sobie to "coś", co nie pozwala o niej zapomnieć.

 

Half-Life: Counter-Strike

PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Valve Software
Wydawca:Sierra Inc.
Dystrybutor PL:Play It
Gatunek:taktyczna gra akcji (taktyczny FPS)
Premiera:23 listopada 2000 r.
 

Rzadko dzieje się tak, żeby modyfikacja gry stworzona przez samych graczy przeistoczyła się w pełnoprawną grę przebijającej popularnością jej pierwowzór. Counter-Strike, który powstał na bazie kultowego Half-Life’a jest świetnym tego przykładem. Choć przygody Gordona Freemena okazały się produkcją przełomową, grywalną i pod każdym względem kompletną, to jednak dziś to internetowe serwery Counter-Strike'a pękają w szwach, bijąc kolejne rekordy popularności. Half-Life zaś pozostał jedynie bardzo miłym wspomnieniem.

Siła Couter-Strike’a tkwiła w tym, że od samego początku był tworzony z nastawieniem na zespołową zabawę sieciową. Gracze dzielą się tu na drużynę terrorystów i anty-terrorystów, a następnie rozgrywają określone scenariusze na mapach. Liczy się przede wszystkim dobra taktyka i zgranie poszczególnych członków drużyny. I choć na przestrzeni lat pojawiały się kolejne modyfikacje  Counter-Strike’a (nawet takie, które umożliwiają rywalizowanie postaciami Diablo czy Warcrafta), to jednak najbardziej popularną pozostaje nadal klasyczna wersja. To ona niezmiennie od kilku dobrych lat stanowi filar e-sportu, w którym, czym warto się pochwalić, nasi rodacy odnoszą naprawdę spektakularne sukcesy. Legendarny i nieistniejący już niestety Team Pentagram przez lata budził strach na światowych serwerach tej gry.