Gry komputerowe

Tomb Raider i The Neverhood

przeczytasz w 2 min.

Tomb Raider

PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Core Design
Wydawca:Eidos
Dystrybutor PL:Cenega Poland
Gatunek:gra akcji
Premiera:3 listopada 1996 r.
 

Tomb Raider to jedna z tych produkcji, które na zawsze zapadły w pamięci graczy. Charyzmatyczna, a przede wszystkim demonicznie seksowna Lara Croft (o ile można tak nazwać pierwotne jej wcielenie) oczarowała graczy od pierwszego  pojawienia się na konsolach i pecetach. 

Zręcznościowa gra akcji ze zwinną bohaterką poszukującą legendarnych skarbów odbiła się szerokim echem wśród graczy. Akrobatyczne umiejętności Lary pozwalające na widowiskową eliminację przeciwników i poruszanie się w trójwymiarowych lokacjach było czymś, czego nie oferowała wcześniej żadna gra.

Lara Croft to obecnie symbol gier i element popkultury. Na podstawie jej przygód stworzono komiksy i nakręcono dwa kinowe hity, w których w roli najsłynniejszej pani archeolog wystąpiła sama Angelina Jolie. Ponoć tylko ona była w stanie oddać prawdziwy powab tej postaci (cokolwiek miało to znaczyć)

Co ciekawe, główny projektant pierwszego Tom Ridera przyznał po latach, że stworzona przez niego bohaterka była ucieleśnieniem jego najgłębszych marzeń. Być może właśnie dlatego, a nie jak mylnie tłumaczono - z powodu określonej, wymaganej liczby polygonów - Lara Croft w pewnych aspektach swojej sylwetki była nadmiernie rozwinięta. ;-) Z drugiej strony trudno powiedzieć, czy bez tego atrybutu kobiecości zrobiłaby tak ogromną karierę.

 

The Neverhood

PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:The Neverhood Inc.
Wydawca:Microsoft Game Studios
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:przygodowo-logiczna
Premiera:25 kwietnia 1996 r.
 

Neverhood to jedna z niewielu produkcji, które pomimo upływu ponad 14 lat od jej premiery nie zestarzała się ani na jotę. No może czasami daje o sobie znać niska jak na dzisiejsze standardy rozdzielczość gry, ale w niczym to nie przeszkadza i nawet teraz miło powrócić do plastelinowego uniwersum. 

To właśnie za sprawą niesamowitej kreacji świata gry przeszła ona do historii trafiając jednocześnie do panteonu gier wszechczasów. W Neverhoodzie wszystko zrobione jest z plasteliny. Nawet nasz bohater to plastelinowy ludek – Klayman o twarzy przypominającej połączenie kaczki z papryką. Jego wybitnie kretyński wygląd jest zasługą Douga TenNapela, twórcy równie komicznej postaci Earthworm Jima. Sama gra była doskonałą przygotówką pełną świeżych, nietuzinkowych pomysłów,  zniewalającego choć i nieco grubiańskiego humoru i ambitnych, a do tego całkiem trudnych zagadek. 

Gdyby jednak nie plastelinowy świat produkcja ta z pewnością zaginęłaby w odmętach historii. Co ciekawe twórcy Neverhooda zarzekali się, że do stworzenia wszystkiego co możemy podziwiać w grze zużyto blisko 3 tony plasteliny! To daje obraz jak niesamowitą ilość pracy włożono w produkcję gry. Dość powiedzieć, że każda postać animowana była klatka po klatce, podobnie jak w filmie Wallace and Grommit. W sumie zmontowano ze sobą około 50000 klatek animacji. Dziś już wiemy, że końcowy efekt okazał się ponadczasowy. Wielka szkoda, że pomimo świetnych recenzji tak ambitny projekt został doceniony dopiero po latach.