Gry komputerowe

Gran Turismo i The Sims

przeczytasz w 2 min.

Gran Turismo

PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Polyphony Digital
Wydawca:Sony Computer Entertainment
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:wyścigi/ symulacja
Premiera:8 maja 1998  r.
 

Pierwsza część Gran Turismo była nieco zaimprowizowana. Przede wszystkim każdy z jedenastu torów, na których mogliśmy się ścigać, był fikcyjny.

Na całe szczęście już w przypadku samochodów pokuszono się o odpowiednie licencje i w efekcie otrzymaliśmy 150 autentycznych modeli dostępnych na światowych rynkach.

Co więcej, każdy z nich oddano z niesamowitą pieczołowitością. I nie chodzi tu tylko o ich wygląd, ale także osiągi i unikalny model jazdy. To właśnie on zadecydował o niesamowitej popularności pierwszej części Gran Turismo. Odzew graczy był tak duży, że kolejne odsłony były tylko kwestią czasu.

Obecnie seria ta cieszy się już tak ugruntowaną pozycją na rynku, że jej twórcy w 2008 roku mogli sobie pozwolić na coś dotąd niebywałego. Do sprzedaży trafiło wówczas coś na kształt płatnej wersji demonstracyjnej Gran Turismo 5, przeznaczonej na konsole PlayStation 3. O dziwo, tytuł ten sprzedał się w niewiarygodnej liczbie ponad miliona egzemplarzy... jeszcze przed swoją premierą. Gran Turismo 5 ma trafić na rynek 30 listopada, chyba że debiut znowu zostanie przesunięty.

The Sims

PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Maxis
Wydawca:Electronic Arts
Dystrybutor PL:Cenega Poland (początkowo)
Gatunek:symulacja życia
Premiera:2 lutego 2000 r.
 

Obecnie wielu graczy nie docenia tego faktu, ale bardzo możliwe, że wszyscy gralibyśmy teraz na konsolach, gdyby nie jedna produkcja, która wówczas pojawiła się na półkach sklepowych. Chodzi oczywiście o The Sims autorstwa Willa Wrighta, czyli najlepiej sprzedającą się grę komputerową w historii. 

Pomysł był prosty, ale jakże oryginalny - stworzenie sympatycznej i pełnej humoru gry o życiu. Gry, w której przy pomocy kilku kliknięć myszką mogliśmy nie tylko umeblować czy zaprojektować od podstaw własny dom, ale także zarządzać wszystkimi aspektami życia naszych podopiecznych. I choć wyglądało to może banalnie, stworzona na potrzeby gry mechanika była jednym z najbardziej złożonych systemów jakie pojawiły się w grach.

Pierwsza odsłona Simsów wykreowała modę na symulatory życia. Żadna inna gra jednak jest jest w stanie odebrać korony serii Sims. Przy takiej liczbie masowo wydawanych dodatków jest to właściwie niewykonalne. Simsy mają oddaną im grupę fanów, która za żadne skarby świata nie przepuściłaby kolejnych odsłon tej kultowej serii.

Co ciekawe, do krótkiego epizodu z The Sims przyznaje się także wielu "hardcorowych" graczy. To oni stworzyli najbardziej makabryczne formy uśmiercania Simów, takie jak np. usunięcie barierek z basenu podczas kąpieli podopiecznego czy stworzenie pokoju o powierzchni metra kwadratowego, a następnie wstawienie tam telewizora odtwarzającego wyłącznie brazylijskie telenowele...