Gry

Saga Baldur’s Gate

przeczytasz w 1 min.
PEGI:
Producent: BioWare Corporation
Wydawca: Interplay
Dystrybutor PL: CD Projekt
Gatunek: cRPG
Premiera: 24 maja 1999 r. (Baldur’s Gate) i 1 grudnia 2000 r. (Baldur’s Gate II: Shadows of Amn)
Aktualna dostępność: w pakiecie Legendy RPG

Choć ostatnimi czasy RPG-ów powstaje dość sporo, epickich historii na miarę Baldur's Gate próżno szukać na półkach sklepowych. Pasjonująca i wspaniała to określenia, które padały z ust przedstawicieli mediów branżowych i samych graczy przy pierwszym kontakcie tą legendarną już grą.

Baldur's Gate zaskakiwał intrygującą fabułą, olbrzymim światem, bardzo dobrą mechaniką rozgrywki, tonami grywalności i zabójczo wciągającym klimatem, który po prostu wylewał się z ekranu monitora. Wszystko razem przełożyło się na niesłabnącą popularność tego tytułu. Co więcej, mimo upływu lat Wrota Baldura pozostają jednym z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku i absolutnym klasykiem. Podobnie zresztą jak jego druga część.

Siłą serii Baldur’s Gate stworzonej przez nieznane wówczas studio BioWare pozostaje  doskonała konstrukcja snutej przezeń opowieści osadzonej w świecie AD&D Forgotten Realms. Wszystko zdaje się tu być logicznym ciągiem wydarzeń – od pierwszej odsłony serii do dodatku Tron Baala. Dla polskich graczy nie bez znaczenia pozostaje również rewelacyjna polonizacja cyklu, który dla wielu pozostaje niedoścignionym wzorem.

I tylko czasami szkoda, że historia Baldur’s Gate jest zamkniętą kompozycją i raczej nie doczekamy się trzeciej części. Znając jednak zakończenie tej opowieści nie byłaby to dobra decyzja. Baldur's Gate stanowczo nie powinien podzielić losu Fallouta.