Gry

Worms

przeczytasz w 1 min.
PEGI: 
Producent: Team 17 Software
Wydawca: MicroProse
Dystrybutor PL: brak (późniejsze części – Cenega Poland) 
Gatunek: strategia turowa
Premiera: 1995
Aktualna dostępność: tylko serwisy aukcyjne (Worms Reloaded dostępne na platformie Steam)

Kiedy waleczne robale po raz pierwszy pojawiły się na rynku, mało kto przypuszczał jak bardzo uzależniające jest dowodzenie oddziałem małych wojowników. Niesłychanie proste zasady zaczerpnięte ze znanych wcześniej gier artyleryjskich, takich jak choćby starusieńki Scorched Earth, wzbogacone o atrakcyjną oprawę audiowizualną okazały się strzałem w dziesiątkę.

Zmagania dwóch uzbrojonych po zęby zespołów robali na dwuwymiarowej planszy szturmem zdobyły pierwsze miejsca list przebojów. Nie trudno się więc dziwić, że twórcy postanowili pójść za ciosem. Seria doczekała się tylu odsłon, że trudno je nawet zliczyć. Nie wszystkim udało się zyskać uznanie graczy, tym bardziej że w pewnej chwili robaki zapragnęły „nabrać ciała” przenosząc się w pełne 3D.

Gdy minęło pierwsze zauroczenie graczy nowym, trójwymiarowym środowiskiem, popularność Worms zaczęła powoli spadać. Kolejne próby przywrócenia jej dawnej świetności nie przynosiły spodziewanych efektów. Seria ma oczywiście zagorzałą grupę fanów, ale trudno jej przebić się do szerszego odbiorcy. Remedium na tę sytuacje ma być Worms: Reloaded, stanowiący odświeżoną edycje pierwszej części gry, do której oprócz unowocześnionej grafiki 2D odano szereg nowych rodzajów broni, dodatkowe pola bitew i nowe tryby gry. Czy to starczy, aby przypomnieć graczom tą świetną niegdyś serię? Sądząc po znakomitych wynikach sprzedaży na platformie Steam – najwyraźniej tak.