Gry

Sid Meier’s Pirates!

przeczytasz w 1 min.
PEGI: 
Producent: MicroProse (nowa wersja - Firaxis Games)
Wydawca: Microprose (Atari)
Dystrybutor PL: Licomp Empik Multimedia (nowa wersja)
Gatunek: przygodowa/ cRPG/ symulacja/strategia
Premiera: 12 lutego 1987 r. (pierwsze wydanie)
Aktualna dostępność: serwisy aukcyjne oraz cyfrowa dystrybucja np. STEAM (odświeżona wersja)

Wydana w 1987 roku produkcja była pierwszą grą Sida Meier’a, która doczekała się naprawdę wielkiego rozgłosu. Twórca późniejszej strategii wszechczasów, Cywilizacji, w tamtym okresie zajmował się przede wszystkim symulatorami, stąd też pojawienie się na rynku czegoś całkowicie innego i jakże oryginalnego musiało wstrząsnąć raczkującą wówczas branżą gier.

Opowieść o piratach, ukrytych skarbach, armadach przewożących niewyobrażalne bogactwa oraz walce o wpływy pomiędzy czterema mocarstwami została doceniona zarówno przez graczy, jak i recenzentów, otrzymując szereg prestiżowych nagród. U podstaw ogromnej popularności tego tytułu leżała wyjątkowa otwartość świata gry i swoboda w podejmowaniu decyzji co do dalszych przygód prowadzonego przez nas bohatera. Mogliśmy więc  do woli handlować, toczyć pojedynki, atakować miasta, konwoje, szukać skarbów czy romansować z córkami gubernatorów. Wszystko to znakomicie podkręcało grywalność nie pozwalając graczom oderwać się od monitorów.

Nie trudno się dziwić, że Pirates aż dwukrotnie doczekało się specjalnych reedycji, z których ostatnia ukazała się na rynku w 2004 roku (w Polsce ze sporym poślizgiem). Odświeżona wersja kultowego hitu sprzed lat spotkała się wówczas z bardzo ciepłym przyjęciem przez graczy. Co więcej, tytuł ten nadal cieszy się sporą popularnością. Jedno jest pewne: Sid Meier’s Pirates to klasyk nad klasykami i protoplasta wszystkich późniejszych produkcji o piratach.