Laptopy

Wzornictwo, jakość wykonania

przeczytasz w 2 min.

Netbook Acera, a przynajmniej testowana przez nas wersja, ma dość biznesowy wygląd - połączenie kolorów srebrnego z czarnym. Pokrywa jest czarna i błyszcząca. Drobne rysy nie powinny się szybko pojawić, ponieważ jest śliska, natomiast odciski palców są jak najbardziej widoczne.


Pokrywa jest czarna i lśniąca - widać na niej zabrudzenia

Po zainstalowaniu akumulatora wystaje on poza obrys netbooka. Nie wygląda to ładnie, ale dzięki bardzo pojemnej baterii możemy liczyć na długi czas pracy z dala od gniazdek elektrycznych. Coś za coś.

Obudowa jest zaokrąglona, dzięki czemu komputer sprawia wrażenie delikatniejszego i bardziej przyjemnego dla oka.


Bateria widocznie wystaje poza obrys netbooka

Ramka okalająca matrycę również jest błyszcząca i czarna. Na niej także widoczne są odciski palców. Jak to często bywa z netbookami, nad ekranem zintegrowano kamerkę internetową - w tym przypadku o rozdzielczości 0,3 mln pikseli.

Pod wyświetlaczem nie znajdziemy paska z przyciskami funkcyjnymi. Są tylko 3 niewielkie diody LED i przycisk włączający/wyłączający komputer. Wydaje się, że Acerowi bardzo zależało na zachowaniu jak najmniejszych wymiarów netbooka, dlatego pod ekranem od razu zamieszczono klawiaturę, by pod nią bez zbędnych odstępów umieścić niewielki touchpad.


3 diody LED i przycisk włączający zaraz pod ekranem

Klawiatura jest czarna, ale reszta - włącznie z gładzikiem - srebrna.

Obudowa jest wykonana z dobrej jakości plastiku, choć mamy pewne zastrzeżenia do klawiatury - podczas wstukiwania znaków klawiatura się zauważalnie ugina pod naporem palców. Nie świadczy to najlepiej o jakości wykonania, ale nie jest też jakąś ogromną wadą - to cecha wielu komputerów przenośnych.

Netbook Acera jest większy niż tradycyjne modele z 8,9- i 10-calowymi matrycami, dlatego sądziliśmy, że producent zadba o lepsze wyposażenie. Tak się jednak nie stało i znajdziemy tylko podstawowe interfejsy spotykane w komputerach tej klasy. Taki stan rzeczy nie prezentuje się zbyt dobrze zwłaszcza wtedy, gdy spojrzymy na prawą stronę netbooka - 1 port USB, czytnik kart pamięci, gniazdo D-Sub i sporo wolnego miejsca na inne złącza.

Na przedzie znajdziemy przełącznik dla Bluetooth i Wi-Fi.

Po zainstalowaniu baterii netbook będzie tylko nieznacznie pochylony - nie wpłynie to na wyższą ergonomię pracy z klawiaturą. Grubość komputera to nieco ponad 2 cm.


Warto dodać, że zawiasy trzymają bardzo dobrze, mimo że Acer nie zastosował żadnych zatrzasków.

Doskonale zrealizowano spód netbooka - mamy odrębne panele oferujące dostęp do poszczególnych komponentów (twardy dysk, pamięci RAM, karta sieci bezprzewodowej). Dzięki temu ew. późniejsza modernizacja (np. dodanie pamięci RAM) będzie przebiegać szybko i przyjemnie.


Osobne panele do poszczegółnych komponentów zapewnią łatwą modernizację

Netbook Aspire One AO751h uznajemy za atrakcyjny i cechujący się wystarczająco dobrą jakością wykonania. Komputer pod niektórymi względami przypomina nawet drogie notebooki ultraprzenośne starszej generacji. To duża zaleta.