Laptopy

Klawiatura, touchpad, komfort pracy

przeczytasz w 2 min.

Jak już wspomnieliśmy, klawiatura nieznacznie ugina się do wewnątrz. Nie powinno to jednak przeszkadzać w pisaniu i można się do tego przyzwyczaić (mnie się udało). Poza tym jednym mankamentem klawiatura Aspire One AO751h to już same zalety.Klawiatura rozciaga się do krawędzi netbooka

Po pierwsze, rozciąga się do krawędzi netbooka - Acer nie zmarnował miejsca i tym razem mamy do czynienia z pełnowymiarową klawiaturą wyposażoną w duże i płaskie klawisze. Każdy klawisz wykonano z nieco szorstkiego materiału, a przygotowywanie tekstów na AO751h to przyjemność. Nawet prawy [Alt] wykorzystywany do wstukiwania polskich znaków diakrytycznych ma odpowiednią wielkość.

Obydwa klawisze [Shift], jak również [Backspace], [Tab] i [Enter] są duże i umieszczone w miejscach, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Również klawisz funkcyjny [Fn] nie znajduje się na krawędzi - najdalej wysuniętym klawiszem jest [Ctrl], więc użytkownicy przesiadający się z klawiatury komputera biurkowego nie będą musieli zmieniać nawyków.


Klawisze są płaskie i wystarczająco duże

Wszystkie klawisze są ponadto bardzo płaskie i pracują cicho. Te najczęściej wykorzystywane przy pisaniu są także bardzo szerokie, więc nawet osoby piszące bezwzrokowo powinny być zadowolone.

Podobne płaskie klawisze znajdziemy przede wszystkim w notebookach Sony i Apple. Również ostatnio testowany notebook Acer Timeline 4810T miał taką klawiaturę.

Jak nietrudno się domyślić, choć producent opisuje klawiaturę netbooka jako pełnowymiarową, na blok numeryczny nie można liczyć. Jeśli często wstukujesz jakieś liczby i cyfry i chcesz kupić tego lub innego netbooka, weź pod uwagę zakup bloku numerycznego na USB. Na rynku są bowiem takie gadżety i nie są drogie.

Pomimo tego klawiaturę AO751h oceniamy bardzo dobrze. To jak dotąd największa klawiatura z jaką mieliśmy do czynienia podczas testów netbooków.


Zastosowany w netbooku touchpad uznajemy za niezbyt wygodny

Zastosowany w netbooku touchpad jest dobry, ale nieco rozczarowuje powierzchnia dotykowa. Mogłaby być odrobinę większa, zwłaszcza w pionie. Nie przeszkadza to jednak przy przewijaniu stron WWW czy dokumentów, bo Acer touchpad obsługuje gesty dłoni i jeden z nich w łatwy sposób pozwala przewijać treść wyświetlaną na ekranie. Są także inne gesty, m.in. gest szczypania do powiększania/pomniejszania zdjęć i stron internetowych.

 
Touchpad obsługuje gesty dłoni

Nie spodobały nam się przyciski odpowiadające za lewy i prawy klik. Zrealizowano je w formie jednego kawałka plastiku, w dodatku stosunkowo małego. Z tego powodu praca z gładzikiem nie zalicza się do najprzyjemniejszych i po pewnym czasie zdecydowaliśmy się na podłączenie zewnętrznej myszy.

Co więcej, touchpad znajduje się zaraz pod klawiaturą i od czasu do czasu przez przypadek można niechcący dotknąć płytki dotykowej palcem. Szkoda, że Acer nie pokusił się o instalację przycisku wyłączającego gładzik, zwłaszcza że w innych netbookach można znaleźć takie rozwiązanie. Znajdziemy je także w najnowszej serii notebooków Acera, Timeline. W netbooku można jednak wyłączyć touchpad programowo.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login