Laptopy

Wydajność, bateria, hałas

przeczytasz w 2 min.

Netbooki powinny być wykorzystywane do prostych zadań, takich jak przeglądanie internetu, praca z edytorem tekstu, słuchanie muzyki, korzystanie z poczty e-mail czy komunikatora. Nie nadają się do gier i filmów Full HD (1080p)

Okazuje się jednak, że Aspire One AO751h, o ile radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD, o tyle w podstawowych zadaniach nie można już liczyć na coś takiego jak technologia wspomagająca dekodowanie obrazu wideo.

Wówczas na jaw wychodzi fatalna wydajność procesora Atom Z520 (1,33 GHz) i wykonywanie niektórych czynności - prostych czynności - bywa irytujące, bo komputerowi zaczyna brakować "mocy".

Staje się to denerwujące bardziej, gdy cenimy sobie wielozadaniowość - pracę z kilkoma programami uruchomionymi w tym samym czasie. Netbook Acera w takiej sytuacji oferuje za niską wydajność i trzeba ograniczyć się do 1-2 programów włączonych jednocześnie (w zależności od wymagań aplikacji). Dla niektórych osób będzie to frustrującym doświadczeniem.

Szkoda, że Atom Z520 nie oferuje podobnej wydajności co N270 lub N280, zwłaszcza że komputer ma stosunkowo duży wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 13x7, więc wiele osób z pewnością chciałoby lepiej wykorzystywać taką powierzchnię roboczą.

Pozostaje czekać na dostępność komputerów Acer Timeline 1810T (11,6"), oferujących podobne parametry co netbooki, ale wyposażonych w niskonapięciowe procesory Intela SU3500, które są ponoć dwukrotnie szybsze niż najwydajniejsze Atomy. Postaramy się przetestować te komputery, gdy tylko będą dostępne w polskim oddziale Acera.

Bateria, hałas i temperatura

Zastosowana 6-komorowa bateria o dużej pojemności kazała przypuszczać, że netbook będzie długo pracował z dala od gniazdek elektrycznych. Jest tak w istocie - 6,10 godz. nieustannego użytkowania to świetny rezultat, podobnie jak 4,03 godz. w obciążeniu.

Czas pracy na zasilaniu bateryjnym
Typowe użytkowanie6 godz. 10 min
Obciążenie4 godz. 3 min

Podczas typowego użytkowania netbook pracował na baterii 6,10 godz. Wówczas poziom jasności matrycy był ustawiony na 3/4, a sieć Wi-Fi była włączona (przeglądaliśmy internet). W obciążeniu, czyli teście w 3DMarku03 uruchomionym w pętli, jasność ekranu była ustawiona na maksimum, a Wi-Fi również było włączone. Uzyskane w obu przypadkach wyniki z całą pewnością można uznać za bardzo dobre.

Dzięki temu można wygodnie korzystać z netbooka przez długie godziny zarówno w domu, jak i w podróży. Choć trzeba zaznaczyć, że ze względu na błyszczący ekran komputer nie do końca nadaje się do pracy w terenie.

Jeśli chodzi o generowany hałas, netbook jest niesłyszalny. Czasem można jedynie usłyszeć pracę twardego dysku, ale zdarza się to bardzo rzadko. Acer nie stosuje pasywnego systemu chłodzenia w tym komputerze - jest jeden niewielki wentylator, ale pracuje bardzo cicho, także w obciążeniu.

Pomiar temperatur Everest:
Stan spoczynku:53 °C
Po długim obciążeniu:66 °C

 

O ile na hałas nie można narzekać, wadą komputera jest jego temperatura. Netbook nagrzewa się do dość wysokich temperatur, ale - na szczęście - nie odczujemy tego w trakcie użytkowania, bo jedynie gładzik i okolice stają się nieco ciepłe. Nie ma jednak mowy o jakimkolwiek poparzeniu, choćby najmniejszym.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login