Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 6 min.
 Oprogramowanie:
super

Nokia Lumia 800 startowała z systemem Windows Phone 7, natomiast model 820 jest jednym z pierwszych smartfonów na rynku oferujących mobilnego Windowsa w wersji ósmej. System ma kilka zalet, ale jedna z nich wybija się ponad wszystko. Jest to oczywiście płynność działania, która jest po prostu nieskazitelna.

Nokia Lumia 820 - ekran główny

Smartfony z Windowsem Phone 8 tworzone są tak, aby ich specyfikacja była ustandaryzowana i w pełni odpowiadała producentowi oprogramowania, czyli firmie Microsoft. Efektem tego jest świetna optymalizacja systemu i wszystkich podstawowych aplikacji. Pod tym względem WP8 deklasuje Androida, który występuje na tylu urządzeniach mobilnych i tylu konfiguracjach sprzętowych, że zapewnienie idealnej płynności jest absolutnie niemożliwe.

Windows Phone 8 idealny jednak nie jest. Użytkownicy nie ustawią sobie na przykład ulubionej tapety na pulpicie, ani nawet nie będą mogli skorzystać z kilku pulpitów wirtualnych. Mogą za to liczyć na wybitną wręcz czytelność i prostotę interfejsu oraz intuicyjność obsługi. Bez problemu zmienić można kolorystykę tła i kafelków.

Kafelki widoczne na ekranie możemy powiększać i pomniejszać tak aby osiągnąć kompromis między funkcjonalnością, a komfortem użytkowania. Na większej powierzchni wyświetla się zazwyczaj więcej przydatnych informacji. Z drugiej jednak strony stosując mniejsze ikonki możemy zmieścić na ekranie więcej aplikacji, bez konieczności ich przewijania.

 

Na ekranie blokady wyświetla się zestaw przydatnych informacji począwszy od aktualnej godziny i daty, a skończywszy na ilości nieodebranych wiadomości i połączeń, stanie baterii, informacjach z Facebooka oraz minimalistycznym odtwarzaczu audio.

 

Lista aplikacji ma postać długiej galerii ikonek. Jest ona bardzo przejrzysta, ale w chwili gdy w smartfonie zainstalowanych jest kilkadziesiąt nowych aplikacji pożądany program może być trudny do odnalezienia. W takiej sytuacji przydatny może okazać się wbudowany system wyszukiwania, który działa błyskawicznie i bezbłędnie.

Po przytrzymaniu palca na wybranej aplikacji wysunie się menu kontekstowe, które pozwoli szybko odinstalować program, udostępnić link do niego, ocenić i przypiąć do ekranu startowego.

W przeciwieństwie do wielu innych producentów Nokia dodaje do swojego smartfona pakiet przydatnego oprogramowania w skład którego wchodzi przede wszystkim nawigacja samochodowa (Nokia Mapy / HERE Maps), odtwarzacz muzyczny (Nokia Muzyka) oraz program wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną do ułatwienia poruszania się po mieście (Nokia Miasto w Obiektywie / HERE City Lens).

Na pokładzie dostępny był też program Nokia Nawigacja, który po pierwszym uruchomieniu zaktualizował się i przekształcił w aplikację HERE Drive +. Okazała się ona być znakomitą alternatywą płatnych nawigacji oferując wszystkie podstawowe funkcje (w tym prowadzenie głosowe po polsku). Aplikacja korzysta z HERE Maps, a co za tym idzie działa też offline. Mapa Polski waży w przybliżeniu 250 MB.

Mobilny pakiet biurowy Microsoft Office podobnie jak w wersji desktopowej należy do najlepszych na rynku. Na smartfonach spisuje się wręcz doskonale. Działa płynnie i oferuje spore możliwości formatowania. W razie konieczności możemy w podróży stworzyć lub edytować dokumenty Word, Excel i Powerpoint. Bez problemu zalogujemy się też na własne konto Office 365, by zyskać dostęp do plików, poczty, kalendarza i kontaktów.

 

Aby szybko wykonać prostą notatkę nie musimy uruchamiać pełnego Office'a. Wystarczy miniaturowa aplikacja OneNote. Wszystkie zapisane dokumenty synchronizują się natychmiast z kontem Microsoft umożliwiając ich odczytanie właściwie na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu.

Do przeglądania stron internetowych służy Internet Explorer. Być może część osób widząc tę nazwę krzywi się z niesmakiem mając za sobą niezbyt ciekawe doświadczenia z pełną, biurkową wersją IE, ale zapewniamy – wersja mobilna działa po prostu dobrze. Podobnie jak reszta systemu wyróżnia się szybkością reakcji, a w czasie testów ani razu nie spotkaliśmy się z przejawami błędnego działania.

Wybrane strony WWW możemy przypinać bezpośrednio do ekranu głównego. Mają one wtedy postać kafelka w rozmiarze średnim lub małym.

Kreatywne Studio to aplikacja pozwalająca zmienić jasność oraz kolorystykę zdjęć w bardzo ograniczonym zakresie.

Aplikacja Sprytne zdjęcie (Smart Shot) pozwala wykonać serię pięciu zdjęć, z których wybierzemy jedno ujęcie, które wyszło najlepiej (np. najlepiej uchwycony wyraz twarzy). Całość rzeczywiście działa bardzo sprytnie – można na przykład dopasować głowę do tułowia w zależności od tego, na którym zdjęciu wyszły lepiej. Finalne dzieło można opublikować na swoim profilu społecznościowym (np. Facebooku).

 

Powiadomienia o aktualizacjach oprogramowania użytkownik otrzymuje automatycznie, ale sam proces ich instalacji ze sklepu wymaga wyrażenia zgody.

Klawiatura Windows Phone 8 zawsze robiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Tak samo jest i tym razem. Jak na współczesne standardy ekran zaliczamy do umiarkowanie dużych. Mimo, iż ma on 4,3 cala przekątnej pisze się na nim równie wygodnie, a może nawet wygodniej niż na 4,8-calowym ekranie Samsunga Galaxy S III. Dotyczy to zarówno orientacji pionowej, jak i poziomej. System podpowiedzi działa poprawnie również w języku polskim.

W system WP8 wbudowana jest funkcja wykonywania kopii zapasowych podstawowych danych, takich jak zdjęcia, filmy, aplikacje, zakładki WWW, ustawienia czy wiadomości SMS/MMS. W większości przypadków synchronizacja następuje przez Wi-Fi. Jeśli nie połączymy się z siecią Wi-Fi przez ponad tydzień dane mogą zostać wysłane przez sieć komórkową. W każdej chwili możemy też usunąć kopię zapasową.

Aplikacja Nokia Muzyka pozwala nie tylko wygodnie słuchać własnej muzyki, ale również korzystać z oferty online (wiele treści i stacji radiowych jest darmowych). Po podłączeniu słuchawek mamy również dostęp do funkcji korektora dźwięku, który sprawdza się znakomicie. Do dyspozycji użytkownika oddano też ulepszenia Dolby, których akurat nie polecamy. Nokia byłaby świetnym odtwarzaczem muzycznym, gdyby nie to, że naszym subiektywnym zdaniem oferuje przeciętną jakość dźwięku. Zmiana słuchawek na lepsze pomaga, ale niewiele.

Do synchronizacji multimediów z komputerem służy aplikacja Windows Phone App, która zastępuje program Zune w Windows 8.