Smartfony

Aparat cyfrowy i jakość zdjęć

przeczytasz w 2 min.

Zdjęcia

Tylnym aparatem wykonamy zdjęcia w rozdzielczości 3264x2448 px, czyli 7,99 Mpx. Jest ona w zupełności wystarczająca do rejestrowania prostych fotek nie tylko z myślą o ich wrzucaniu na strony WWW, ale również o drukowaniu w małym formacie. Cały układ fotograficzny być może nie jest tak zaawansowany jak np. w Nokii Lumii 920, ale producent nie oszczędzał na elementach optycznych, które tworzone są we współpracy z renomowaną firmą Carl Zeiss.

Smartfon być może nie pozwala osiągnąć spektakularnych rezultatów w dziedzinie fotografii, ale musimy przyznać, że jeśli wykonujemy zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych, to jakość obrazu jest bardzo pozytywna. Sama matryca jest oczywiście maleńka, więc każdy piksel łapie niewiele światła. W trudnych warunkach oświetleniowych sygnał jest więc sztucznie wzmacniany, co powoduje wyraźny wzrost ilości szumów oraz (pośrednio) zwiększenie intensywności działania algorytmów odszumiających. W praktyce oznacza to spadek jakości obrazu.

Nokia Lumia 820 - aparat tył

Sensor zatem uznajemy za przeciętny, ale sama optyka jest zdecydowanie powyżej średniej wśród smartfonów w podobnej cenie. Podwójna lampa błyskowa działa bardzo dobrze – gwarantuje akceptowalny poziom doświetlenia na odległość do ok. 1,5 m.


Zdjęcie bez lampy błyskowej.


Zdjęcie z lampą błyskową.

W przypadku przedniego aparatu sytuacja wygląda gorzej – 640x480 px to zdecydowanie za mało aby zapewnić choćby przeciętną jakość.

Filmy

Jakość nagrań Full HD z kamerki tylnej określić można jako dobrą. W dzień, przy słonecznej pogodzie filmy prezentują się bardzo efektownie. Co ciekawe w nocy kamerka też dawała sobie radę całkiem przyzwoicie. Problemy z autofokusem pojawiały się od czasu do czasu, ale rzadziej niż w wielu konkurencyjnych smartfonach. Przepływność nagrań to ok. 20 Mb/s, przy 30 kl./s.

Najgorsze wrażenie zrobił na nas balans bieli. Zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów (zwłaszcza nocnych) był on wyjątkowo zawodny. Odcienie barw na filmach potrafiły zmieniać się kilka-kilkanaście razy w ciągu jednego krótkiego nagrania. Na szczęście użytkownik ma możliwość ręcznego ustawienia balansu, ale nie rozwiązuje on problemu w stu procentach i nie spisze się idealnie w każdej sytuacji.

Przykładem fatalnego doboru balansu bieli jest zdjęcie testowe prezentujące staromiejską uliczkę oświetloną latarniami. Latarnie te w rzeczywistości dawały światło o delikatnym, pomarańczowym odcieniu, a nie zielono-żółtym.

Balans bieli - porównanie

 
Nokia Lumia 820 i Samsung Galaxy S III

​Przednia kamerka nadaje się do prowadzenia wideokonferencji przez Wi-Fi lub 3G, ale do kręcenia filmów zdecydowanie nie. Obraz ma 640x480 px.