Tablety

Wykonanie i ergonomia

przeczytasz w 2 min.

Nvidia Shield Tablet na pierwszy rzut oka przypomina Nexusa 7 (2013). Wszystko za sprawą identycznych proporcji ekranu, znajdującej się dookoła niego stosunkowo dużej ramki, a także plecków tabletu pokrytych warstwą gumy. Na tej części został też wytłoczony napis „Shield”.

Jeśli chodzi o przednią część urządzenia, została ona niemal w całości pokryta szkłem Corning Gorilla Glass, które cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Szkłem tym nie została pokryta tylko dolna i górna część obudowy wykonana z bardzo mocnego plastiku. Jest to jednak jak najbardziej przemyślane, ponieważ na tych częściach tabletu znajdują się otwory głośników.

Oprócz tego na przedniej części urządzenia możemy zobaczyć kamerkę do wideokonferencji i czujnik oświetlenia zewnętrznego umożliwiający skorzystanie z automatycznej regulacji jasności wyświetlacza. Zabrakło tu jakichkolwiek przycisków pojemnościowych, ich rolę pełni po prostu dolna część ekranu.

Sam ekran cechuje się jasnością ok. 485 cd/m2, która jest wystarczająca do korzystania z tabletu nawet w warunkach dużego nasłonecznienia. Bardzo dobry jest też kontrast, ale oczywiście nie jest on tak wysoki jak wyświetlaczach typu AMOLED. Przeciętnie ze wskazaniem na źle wypada głębia czerni, jednak jest to normalne w przypadku ekranów typu IPS oraz PLS. Wyjątkowo dobrze prezentują się z to kąty widzenia, które są wyjątkowo szerokie i umożliwią wygodne przeglądanie zdjęć w kilka osób.

Bardzo dobra jakość dźwięku, liczne porty

Niewątpliwą zaletą Nvidia Shield Tablet jest to, że cechuje się on bardzo dobrą jakością dźwięku. I nie mówię tu wyłącznie o sytuacji, w której podłączycie do niego słuchawki. Najnowszy tablet Nvidii ma po prostu bardzo dobre głośniki, dzięki którym bardzo przyjemnie gra i ogląda klipy na YouTube. Jest to ogromna zaleta tego sprzętu, zwłaszcza dla fanów poważniejszych produkcji, takich jak Anomaly 2 czy Portal. Wydobywający się z głośników dźwięk jest donośny, całkiem czysty i niezbyt zaszumiony. Oczywiście w porównaniu do innych głośników stosowanych w urządzeniach mobilnych. Mimo że głośniki zastosowane w Nvidia Shield Tablet prezentują się naprawdę dobrze, nie mogą się równać z pełnoprawnymi zestawami nagłośnienia.

Jeśli chodzi o zastosowane porty i sloty, najwięcej z nich można zobaczyć na górze tabletu. Znalazł się tam głośnik, port microUSB w standardzie 2.0, miniHDMI oraz gniazdo słuchawkowe.

Na prawej krawędzi tabletu można było z kolei zobaczyć przyciski blokady oraz zmiany głośności. Znalazł się tu również slot na karty microSD i miejsce na schowanie rysika.

Na dolnej krawędzi tabletu jest tylko jeden głośnik.

Na lewej krawędzi urządzenia zamontowano zaczepy, za pomocą których możliwe jest doczepienie oficjalnej okładki rekomendowanej do używania z Nvidia Shield Tablet, którą opiszemy później.

Wszystkie krawędzie są obłe i wraz z pleckami tabletu stanowią jedną całość. Konkretnie jest to mocny plastik pokryty gumą. Dzięki użyciu tego materiału tablet doskonale leży w dłoni, nie wyślizguje się z niej i jest wyjątkowo odporny na różnego rodzaju uderzenia i zarysowania. Guma sprawia też, że sprzęt trudniej zbiera brud i odciski palców, ale też trudniej jest go z nich doczyścić. Jedynym elementem zakłócającym wygląd urządzenia jest znajdująca się w lewym, górnym rogu kamera ze srebrną obwódką. Została ona pozbawiona diody doświetlającej, co dobrze wpływa na wygląd urządzenia, ale znacznie obniża jakość robionych wykonywanych zdjęć, zwłaszcza podczas kiepskich warunków oświetleniowych.