Projektory

W praktyce - ocena

przeczytasz w 5 min.

Poznaliśmy konstrukcję i oprogramowanie projektora Optoma X340. Teraz czas na najważniejszą część, test praktyczny.

Głośność i temperatura

W biznesie czy edukacji cisza jak makiem zasiał podczas pracy projektora nie jest aż tak bezwzględnie wymagana. Niemniej im ciszej tym lepiej, bo pomaga to skupić uwagę słuchaczy na przekazie.

Projektor może pracować w kilku trybach, w tym dwóch trybach Eco oraz tak zwanym cyklu edukacyjnym. Wpływa to bardzo pozytywnie na wydłużenie czasu pracy (dla Eco+, deklarowana żywotność lampy to aż 8000 godzin), odczują to także uszy słuchaczy. W trybach oszczędnościowych projektor można określić jako ciche urządzenie. Hałas jaki dobiega do naszych uszu raczej utonie w innych odgłosach otoczenia.

Optoma X340 - otwór wentylacyjny

Optoma X340 - radiator praca
Wnętrze pracującego projektora - widok na lampę

A jak z hałasem przy pracy w innych trybach, szczególnie przy maksymalnej jasności (tryb Jasny)? W domu byłby to hałas irytujący, w biurze możemy go zaakceptować - szczególnie, że mamy wtedy bardzo jasny obraz. Jak na urządzenie biznesowo-edukacyjne Optoma X304 wypada więc bardzo dobrze.

Co do temperatury, to nie da się ukryć, że projektor się grzeje, podobnie zresztą jak inne urządzenia o podobnej jasności. W miejscu gdzie zainstalowano lampę i mamy wylot powietrza (prawy i przedni bok projektora) jest gorący, o czym należy pamiętać sadzając ewentualnych słuchaczy wokół stołu na którym umieszczono Optomę X340.

Optoma X340 - projektor po ciemku

Mobilność urządzenia

Optoma X340 należy do grupy niewielkich projektorów. Jest urządzeniem stacjonarno-przenośnym, choć nie kompaktowym. W porównaniu do wielu płaskich i szerokich projektorów o przeznaczeniu biznesowo-edukacyjnym, tutaj mamy węższą obudowę o tradycyjnych proporcjach. Może to ułatwić jego transport

Start projektora to maksymalnie 30 sekund, po których osiągana jest jasność bliska maksymalnej. Wyłączanie to jeszcze szybszy proces. Projektor jest w stanie poradzić sobie z nagłym odcięciem zasilania. W menu znajdziemy opcję Szybki restart, która umożliwia ponowne włączenie projektora bez ryzyka uszkodzenia, przed upływem 100 sekund od wyłączenia.

Optoma X340 - pierścień ostrości

Optoma X340 - soczewka

Mobilny biznesowo-edukacyjny projektor powinien od razu po pracy być gotów do transportu. Optoma X340 z pewnością taka jest, choć wysoka temperatura po dłuższej sesji może zmusić nas do odczekania kilku minut, aż obudowa stanie się chłodniejsza.

Praca i pozycja obrazu

Optoma X340 jest projektorem o standardowym, ale dość długim rzucie. Oznacza to, że dla uzyskania nawet nie największych przekątnych będziemy musieli oddalić projektor znacznie od ekranu. Zoom optyczny o krotności jedynie 1.1x nie będzie tutaj ratunkiem.

Co to oznacza w przypadku zastosowań biznesowo-edukacyjnych? Jeśli zechcemy prezentować materiał w niewielkiej salce należy nastawić się na ustawienie projektora pod tylną ścianą. Trzeba będzie uważać by głowy słuchaczy nie przesłoniły nam obrazu. Warto ustawić projektor na wyższym stoliku, bo domyślne przesunięcie obrazu w pionie (115%) na wiele nam się tutaj nie zda.

Optoma X340 - praca

Gdy zechcemy skorzystać z Optomy X340 w większej salce konferencyjnej, a także w miejscu, gdzie słuchacze siedzą przynajmniej 2,5 do 3 metrów od ekranu, projektor można ustawić przed nimi, na przykład na stole.

Zawsze jednak będzie to dość duża odległość od ekranu, sporo ponad 10 metrów przy maksymalnej rekomendowanej przekątnej obrazu. Dla przykładu:

 • obraz o przekątnej 80” - odległość od 2,6 do 2,9 m (zależnie od ustawień zoomu)
 • obraz o przekątnej 150” - odległość od 4,9 do 5,4 m
 • obraz o przekątnej 300” -  odległość od 9,8 do 10,8 m

Ze względu na dużą jasność projektora, duże przekątne są realne. Opcji regulacji zniekształceń obrazu mamy niewiele. Ratują nas wszystkie trzy regulowane nóżki w postawie, ale korektę Keystone mamy tylko w pionie - w dość dużym zakresie +/- 40 stopni. Jej zastosowanie w tym przypadku okrutnie degraduje jakość obrazu na jego krawędziach, ale trzeba postawić sobie pytanie czy ma w przypadku prezentacji biznesowych lub edukacyjnych większe znaczenie.

Optoma X340 - praca

Pierścień ostrości pozwala dokładnie ustawić ostrość. Nie sprawiał nam żadnych problemów.

Dźwięk

Dwuwatowy głośniczek w przypadku urządzenia multimedialnego były jedynie dodatkiem, ratującym nas w ostateczności. W projektorze biznesowo-edukacyjnym, który może być też traktowany jako przenośny, takie nagłośnienie należy traktować z kolei jako pożądane.

Podobnie jak H183X, głośnik X340 potrafi być bardzo głośny, a mimo to dźwięk nie przesteruje się nawet przy dużym natężeniu. Jednak głos jaki z siebie wydaje nie ma praktycznie żadnego charakteru. Dlatego jeśli pokazowi ma towarzyszyć dźwięk, którego jakość jest dla nas kluczowa warto rozważyć podłączenie do zewnętrznego nagłośnienia. Dźwięk wyprowadzimy z projektora za pomocą złącza minijack. Jest także wejście dźwięku - również z portem minijack.

Kolory, jasność i kontrast

Optoma H183X pokazała, że kolory mogą być mocną stroną nawet w urządzeniu kosztującym poniżej 2000 złotych. Optoma X340 jest jeszcze tańsza, ale oczekiwaliśmy od niej tego samego.

Optoma X340 menu Ekran

Optoma X340 - wyświetlanie obrazu

I faktycznie kolory jakie wydobywają się z tego niewielkiego dość pudełka, potrafią zaskoczyć. W sytuacjach gdy inne projektory o porównywalnej cenie, a nawet te znacznie droższe, mają problemy z zachowaniem dużej liczby przejść tonalnych, Optoma X340 wypada bardzo dobrze.

Analiza obrazu doprowadziła do następujących spostrzeżeń:

 • w cieniach można sporo dostrzec, ale czasem są one nazbyt smoliste
 • mamy dobre czernie, może nie super ciemne, ale też nie szare jak to ma miejsce w niektórych projektorach - dotyczy to szczególnie filmów, zdjęć i scen, gdzie nie dominuje jeden kolor
 • w przypadku wyświetlania tekstów czernie nie rzucają już na kolana, aczkolwiek nadal mamy wystarczająco duży kontrast by czerpać korzyści z wysokiej jasności projektora
 • projektor dobrze radzi sobie z przejściami tonalnymi i barwnymi w przypadku większości motywów (wyjątkiem są bardzo ciemne obrazy) - w innych jasnych projektorach, takie zachowanie nie jest regułą. Z oczywistych względów zastosowanie trybu Eco, gdzie jasność maksymalna spada jeszcze bardziej poprawia stan rzeczy.
 • bardzo dobre oddanie barw w całym kadrze jak na urządzenie tej klasy (wymaga dostosowania zależnie od warunków pokazu)

Nie jest to projektor, który można uznać za referencyjny. Niemniej nawet bez punktu odniesienia, dobre opanowanie reprodukcji barwnej w Optoma X340 (i to w urządzeniu wyjętym wprost z pudełka) będzie zauważalne. W przypadku prezentacji czy edukacyjnych lub promocyjnych filmów i zdjęć, gdzie kolorystyka gra szczególną rolę, docenimy tę zaletę Optomy X340. Oczywiście by jak najlepiej ją wykorzystać wskazane jest korzystanie z X340 w warunkach co najwyżej słabego oświetlenia.

Optoma X340 wyświetlanie tekstu

Kolory to jednak nie wszystko, w specyfikacji mamy przecież bardzo wysoką jasność 3100 lumenów, co w przypadku urządzenia biznesowo-edukacyjnego oznacza:

 • możliwość wyświetlania obrazu o bardzo dużej przekątnej o akceptowalnej czytelności
 • możliwość pracy w pomieszczeniach mocniej oświetlonych, a nawet przy wpadającym przez okna świetle dziennym

A jak jest w praktyce? Pomiary wykazały, że projektor osiąga około 2700 lumenów (tryb Jasny), około 2000 lumenów po włączeniu maksymalnego oszczędzania energii) dla światła białego. Mimo iż to mniej niż w specyfikacji, to nadal sporo i jest to duża zaleta testowanego projektora.

Czytelność obrazu

Testy pokazały, że czytelność (ostrość obrazu) nie jest mocną stroną X340. Pikselizacja i miękkość krawędzi wyświetlanych motywów i tekstów jest zauważalna. Po części odpowiedzialny może być za to zastosowany chip, który daje poświatę wokół konturów.

Czy oznacza to, że Optoma X304 mimo dużej jasności i świetnych kolorów polegnie w sprawdzianie na projektor biznesowo-edukacyjny? Przeciwnie, w danym segmencie produktowym nie da się osiągnąć dużo więcej. 

Optoma X340 okno przeglądarki

Jeśli zależy nam na pokazywaniu dokumentów, w których przeważają teksty drukowane „drobnym maczkiem” lub rysunki i diagramy o dużym stopniu szczegółowości, to należy się zastanowić, czy nie popełniamy błędu przy wyborze takiej rozdzielczości, bo im większy ekran tym rozdzielczość powinna być wyższa, na przykład Full HD. 

Teksty muszą być czytelne dla każdego słuchacza, nawet tego w dalekich rzędach. A to oznacza, że dość duża czcionka i sporych rozmiarów diagram jest zawsze konieczny. W takiej sytuacji problem ewentualnej miękkości obrazu przestaje przeszkadzać. 

Podsumowanie i rekomendacja

Test Optomy X340 pokazał, że rozdzielczość XGA dziś ma rację bytu już tylko w branży biznesowo-edukacyjnej. Ale to też ogromny rynek, na którym klient kieruje się kompletnie innymi zasadami niż zwykły konsument. Klient biznesowo-edukacyjny wie oczywiście czym jest rozdzielczość i jak istotna jest merytoryka przekazu. Optoma X340 to urządzenie budżetowe w bardzo przystępnej cenie około 1600 złotych. Chęć zapewnienia sporo lepszych parametrów obrazu zmusiłaby nas do wydatku już co najmniej 2400 zł. Gdy mamy niewielki budżet, znacznie niższy niż 2000 zł, decyzja co wybrać, jest prosta..

Optoma X340 - widok przód bok

Cena to mocny punkt Optomy X340, ale nie jedyny. Okazuje się, że nawet przy projektorze XGA można mieć wymagania co do parametrów wyświetlanego obrazu. Projektor świetnie radzi sobie z kolorami dając widzowi sporą dozę satysfakcji podczas oglądania filmów i zdjęć. To treści, które dziś często bywają uzupełnieniem prezentacji, a nawet mogą stanowić element kluczowy. Z kolei wysoka jasność (zmierzona wartość to około 2700 lumenów), czyni ten projektor użytecznym w jaśniejszych pomieszczeniach i przy ekranie o przekątnej 100 cali lub większej. Na dodatek rozsądne gospodarowanie jasnością (tak zwany Cykl Edukacyjny), pozwoli przez nawet 10000 godzin (dane produenta) obyć się bez serwisowania.

Optoma X340 tylna ścianka logo

Dlatego przyznajemy projektorowi Optoma X340 wyróżnienie w kategorii Super Opłacalność (w domyśle, dla biznesu i edukacji). 

Poniżej najistotniejsze plusy i minusy.

 • duża jasność
 • dobrze oddane kolory (zgodność z REC.709)
 • nadaje się na urządzenie przenośne
 • prosty w obsłudze
 • cichy w trybach Eco
 • wydajna lampa
 • port USB z funkcją zasilania
 • cena
   
 • jasność kolorów mogłaby być wyższa
 • niezbyt wygodny pilot zdalnego sterowania

80%

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!