Projektory

W praktyce - ocena

przeczytasz w 5 min.

Poznaliśmy ciekawe cechy Panasonic PT-VZ570N, jego konstrukcję i oprogramowanie, teraz pora na test praktyczny.

Panasonic PT-VZ570N ekran startowy
Podpowiedź jak aktywować wyjście obrazu w komputerze gdy brak sygnału

Głośność i temperatura

Panasonic PT-VZ570N dysponuje dwoma podstawowymi trybami świecenia lampy - Normal i Eco. W obu trybach projektor generuje odczuwalny hałas, jednakże różnica głośności pomiędzy nimi jest duża. W trybie Eco, w którym jasność nadal jest spora, co pozwala na generowanie dużej przekątnej obrazów w pomieszczeniach z niewielką ilością światła zewnętrznego, hałas jest akceptowalny nawet w sytuacjach gdy wymagana jest jak największa cisza. W trybie Normal projektor najlepiej sprawdzi się w większych lub jaśniejszych salach i tutaj hałas będzie już dawał się we znaki.

Panasonic PT-VZ570N wylot powietrza

Oprócz trybów Eco i Normal, użytkownik ma do dyspozycji też automatykę zarządzania jasnością. Działa ona na zasadzie dostosowywania jasności projektora, a zarazem głośności, do panujących warunków oświetleniowych. W tym celu projektor wykorzystuje wbudowany sensor oświetlenia.

Panasonic PT-VZ570N ustawienia trybu Eco

Panasonic PT-VZ570N czujnik oświetlenia

Projektor należy pochwalić za efektywne odprowadzanie ciepła. Podczas pracy, także z maksymalną jasnością, obudowa projektora nie nagrzewa się znacząco biorąc pod uwagę jasność i moc lampy.

Mobilność urządzenia

Waga projektora nie plasuje go w segmencie urządzeń podręcznych, ale praktyka pokazała, że jeśli pominiemy kwestię rozmiarów, to sam transport projektora jest bardzo wygodny. Obudowa zdaje się nawet ważyć mniej niż wynikałoby to z liczb.

Włączanie projektora zajmuje kilkadziesiąt sekund. Po około 30 sekundach uruchamia się lampa, a po minucie jasność osiąga parametry bliskie docelowym. Wyłączanie trwa nieco dłużej - lampa gaśnie od razu, ale musimy odczekać około półtorej minuty, aż przestaną działać wentylatory (w menu brak funkcji szybkiego wyłączania). Ponieważ projektor nie nagrzewa się znacznie - można potem od razu zająć się transportem.

Praca i pozycja obrazu

Jak już wspomniałem mamy tu całkiem spore możliwości, ale trzeba pamiętać, że...

…domyślnie obraz wyświetlany jest dokładnie na wprost, czyli jego środek znajduje się dokładnie w osi optycznej. Regulując jej położenie w pionie, możemy obraz uzyskać przesunięcie maksymalnie 44% co oznacza, że dolna krawędź obrazu będzie minimalnie poniżej (powyżej przy instalacji sufitowej) płaszczyzny instalacji projektora.

Zakładając, że projektor wyświetla obraz na wprost i regulujemy jedynie zoom, uzyskamy następujące odległości ekran-projektor (dla obrazu o proporcjach 16:10):

 • dla przekątnej 60” - od 1,4 do 2,3 metra
 • dla przekątnej 120” - od 2,8 do 4,6 metra
 • dla przekątnej 200” - od 4,7 do 7,6 metra
 • dla przekątnej 250” - od 5,9 do 9,6 metra
 • dla przekątnej 300” - 7,1 do 11,5 metra

Panasonic PT-VZ570N jest zatem urządzeniem, które przeznaczone jest do pracy w średniej wielkości salach, gdzie widz siedzi w odległości nawet kilkunastu metrów od ekranu. Możemy także w dużo większym stopniu niż zwykle zmieniać odległość projektor-ekran zachowując przekątną, co ułatwia instalację w różnych warunkach.

Im mniejsze pomieszczenie, tym większa będzie minimalna jasność. Dlatego, w niewielkim pomieszczeniu czy nawet w warunkach domowych (jeśli ktoś zdecyduje się korzystać z tego projektora), uzyskamy bardzo wysokie jasności. W takich warunkach, i gdy przekątna obrazu nie przekroczy 150”, Panasonic świetnie sprawdzi się nawet przy mocnym oświetleniu zewnętrznym (sztucznym jak i za dnia).

Niewielkie przekątne (mniej niż 150”) wymagają zmniejszenia jasności projektora jeśli chcemy by obraz nie był zbyt jasny w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Można to osiągnąć na kilka sposobów. Przełączając go w tryb Eco, wybierając inny niż Dynamiczny tryb wyświetlania, a także stosując maksymalny zoom (i zachowując przekątną obrazu), przy którym obiektyw jest sporo ciemniejszy (przepuszcza dwa razy mniej światła).

Panasonic PT-VZ570N korekta kształtu obrazu
Przykład możliwości korekty kształtu obrazu

Duża jasność projektora ułatwia nam sprawę w sytuacjach, gdy rzutujemy obraz pod kątem lub na nieregularne powierzchnie. Możemy tutaj manipulować kształtem obrazu (co oznacza powiększenie przekątnej), zachowując jego rozmiar, a zarazem czytelność w silniejszym oświetleniu.

Dźwięk

W projektorze na tylnym panelu zamontowano 10W głośnik monofoniczny. Spełni on swoją rolę jako podstawowe nagłośnienie w przypadku mniej wymagających dźwiękowo prezentacji. W sytuacjach, gdy jakość dźwięku gra istotną rolę, należy skorzystać z dodatkowego nagłośnienia. W projektorze mamy wyjście audio (złącze minijack), a jego głośność można regulować za pomocą dołączonego pilota.

Panasonic PT-VZ570N głośnik i przewód zasilania

Dodatkowo dysponujemy wejściem mikrofonowym i opcją miksowania dźwięku z dźwiękiem, który podawany jest wraz z obrazem. Wejście mikrofonowe może być aktywne także wtedy, gdy obraz jest zatrzymany funkcją stopklatki lub wyświetlanie jest zablokowane funkcją AV Mute.

Kolory, jasność, kontrast

Deklarowana maksymalna jasność projektora wynosi 4800 lumenów w trybie Normalnym świecenia lampy i dla trybu Dynamicznego obrazu. Zmierzona wartość przy takich samych ustawieniach wynosi około 4200 lumenów, mniej niż w specyfikacji, ale to i tak bardzo wysoka jasność, która zapewni czytelność obrazu w jasnych pomieszczeniach i za dnia. W trybie Eco, w którym projektor staje się znacznie cichszy, zmierzona jasność to z kolei około 2800 lumenów. Przy takiej jasności projektor nadal może być skuteczny w pomieszczeniach z dodatkowym oświetleniem, a także podczas pochmurnego dnia. Odchyłki jasności od wartości referencyjnej (środek ekranu) na brzegach sięgają maksymalnie 32%.

Ze względu na wysoką jasność bieli, trudno się spodziewać wyjątkowo ciemnych czerni, ale zważywszy na fakt, że projektor nie będzie raczej pracował w zaciemnionych pomieszczeniach, nie jest to problemem. Zresztą, poziom czerni i tak należy uznać za całkiem dobry jak na urządzenie o tak dużej jasności, a to przekłada się na dobry kontrast, niezależnie od typu treści jaką będziemy wyświetlać.

Panasonic PT-VZ570N ekran komputera
Widoczność w pomieszczeniu z włączonym oświetleniem (zarówka 100W + 5 x 20W)

Obraz z Panasonica może pochwalić się sporą liczbą szczegółów w ciemniejszych partiach obrazu, a zarazem mocno nasyconymi i jasnymi kolorami (zaleta technologii LCD). Tych ostatnich jest bardzo dużo, możemy się spodziewać dobrej kolorystyki od razu po wyjęciu projektora z pudełka. Opcji regulacji obrazu jest niewiele, ale nie powinniśmy sięgać po nie zbyt często - predefiniowane tryby wyświetlania sprawują się dobrze.

Panasonic PT-VZ570N z założenia jest urządzeniem do prezentacji i pracy w silniejszym oświetleniu zewnętrznym. Niemniej okazał się urządzeniem uniwersalnym, które poradzi sobie z dowolnym typem wyświetlanego materiału i które można nakłonić do pracy nawet w niewielkich pomieszczeniach (dodatkowe oświetlenie, nawet słabe, jest wskazane).

Czytelność obrazu

Panasonic PT-VZ570N rzutuje wyraźny, czysty obraz. Ma on charakterystyczną miękkość, ale nie wpływa to na czytelność i szczegółowość. Brak przeostrzeń jest w tym przypadku nawet zaletą. W lewej części obrazu zauważalne są drobne problemy ze zbieżnością kolorów - to może być jednak cecha tego konkretnego egzemplarza projektora.

Projektor można wykorzystać zarówno do wyświetlania prezentacji i schematów z dużą liczbą szczegółów (linii, krzywych, drobnych czcionek) jak i materiałów multimedialnych (zdjęć i filmów). Wyświetlanie tych ostatnich treści nie jest typowym przeznaczeniem testowanego Panasonica, ale okazało się, że radzi sobie z nimi wyjątkowo dobrze. Dużą satysfakcję sprawia na przykład oglądanie za dnia zdjęć, monochromatycznych jak i kolorowych.

Panasonic PT-VZ570N obraz zbliżenie

Jeśli chcemy prezentować zdjęcia i filmy w dużym gronie i w jasnym otoczeniu - i to jest dla nas kluczowe, to PT-VZ570N będzie dobrym wyborem. Lepszym niż projektor kina domowego, który w silniejszym oświetleniu sobie w ogóle nie poradzi.

Podsumowanie i werdykt

Panasonic PT-VZ570N to projektor, który wraz z modelem wyposażonym w Wi-Fi, trafił do oferty Panasonic około dwóch lat temu. Sprzęt tej klasy jednak nie starzeje się tak szybko i możemy bez obaw powiedzieć, że nadal jest to jedna z ciekawszych propozycji z segmentu urządzeń o jasności prawie 5000 lumenów, a zarazem urządzeń, które można traktować jako przenośne.

Silną stroną projektora jest nie tylko jasność (zarówno bieli, jak i kolorów), która zapewnia komfort prezentacji także w jasnych pomieszczeniach, ale także wysoka jak na urządzenie do prezentacji rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli (WUXGA), bardzo dobra czytelność obrazu i zasługujące na duży plus kolory.

Panasonic PT-VZ570N zaślepka obiektywu

Testy Panasonica przeprowadzałem traktując go jako urządzenie biznesowo-edukacyjne, ale przekonałem się, że jest to projektor uniwersalny (można rzec multimedialno-prezentacyjny, choć nie mamy tutaj żadnej wbudowanej przeglądarki mediów, ma ją dopiero droższy PT-VZ575N). Zapewnia on dużą wygodę instalacji (mowa nie tylko o lokalizacji projektora, ale także możliwości wyświetlania niezniekształconego obrazu na zakrzywionych lub cylindrycznych powierzchniach). Zaletą jest także kompatybilność z systemami Creston Connected, AMX i PJLink dla zdalnego zarządzania projektorem poprzez sieć.

Panasonic PT-VZ570N widok bok góra

Panasonic PT-VZ570N można kupić obecnie za około 6500 złotych i biorąc pod uwagę specyfikację, a także wyniki testów, należy uznać tę cenę za atrakcyjną. Jeśli nie zależy nam na dodatkowych funkcjach Wi-Fi czy czytniku pamięci USB, które znajdziemy dopiero w sporo droższym PT-VZ575N, to nie ma co się zastanawiać.

Zalety i wady:

 • wysoka jakość wykonania
 • rozdzielczość WUXGA
 • czytelny obraz
 • duża jasność pozwalająca na pracę w jasnym otoczeniu
 • dobre kolory
 • szerokie możliwości korekty kształtu obrazu
 • zoom 1,6x
 • uniwersalność zastosowania
 • stosunkowo cicha praca w trybie Eco
 • zarządzalność poprzez sieć
 • trwała lampa i filtr antykurzowy
   
 • spora głośność przy maksymalnej jasności
 • przydałoby się więcej opcji regulacji kolorów

90%

Dobry Produkt  

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Olek_Fotek
  0
  Dobry test i wydaje mi się dobra optyka, tym razem "nie fotograficznego" panasonica ;)