Dyski

Usuwanie tabeli partycji

przeczytasz w 3 min.

W niektórych przypadkach może się okazać, że konieczne jest całkowite usunięcie tabeli partycji z dysku. Można to wykonać korzystając z programu DISKPART.EXE. Uruchamia się go wyłącznie z wiersza poleceń, a cała obsługa dokonywana jest przez wpisywanie z klawiatury właściwych poleceń. Zachowaj przy tym szczególną ostrożność, bo łatwo możesz przy tym usunąć dane z niewłaściwych dysków.

Windows 8 - tablica partycji

Tak jak w poprzednim przykładzie zmień nazwę dysku, z którego chcesz usunąć tablicę partycji, na nazwę „Do skasowania”.

Windows 8 - tablica partycji

Tak jak w poprzednim przykładzie otwórz Panel sterowania i uruchom aplet Zarządzanie komputerem z uprawnieniami Administratora. Sprawdź, jaki numer ma dysk z tabelą partycji, którą chcesz skasować (nazwany „Do skasowania”) – w naszym przypadku jest to Dysk 1.

Windows 8 - tablica partycji

Otwórz menu Start, kliknij prawym klawiszem myszy w pustym miejscu i kliknij w pasku kontekstowym polecenie Wszystkie programy. Kliknij prawym klawiszem myszy ikonę programu Wiersz polecenia. Następnie kliknij na pasku kontekstowym polecenie Uruchom jako administrator. Potwierdź, że aktualne konto ma uprawnienia Administratora.

Windows 8 - tablica partycji

W oknie Wiersz polecenia wpisz polecenie „diskpart” i naciśnij Enter. W tym momencie system uruchomi konsolę DISKPART i jej nazwa pojawi się w kolejnym wierszu. Może też otworzyć się kolejne okno typu Wiersz polecenia, w którym włączona będzie konsola DISKPART.

Windows 8 - tablica partycji

Wpisz polecenie „list disk” i naciśnij Enter. Jeżeli pojawi się lista dysków zainstalowanych w komputerze, to znaczy, że konsola działa poprawnie. Na razie nie wykonuj żadnych operacji na dyskach bowiem możesz uszkodzić dane na dysku systemowym. Domyślnie wszelkie operacje będą wykonywane właśnie na nim. Musisz więc wskazać dysk, na którym mają być wykonywane dalsze działania.

Windows 8 - tablica partycji

Wpisz polecenie „select disk 1” („1” to numer dysku z tablicą do skasowania) i naciśnij Enter. Powinien pojawi się komunikat „Disk 1 is now the selected disk”.  Od tej chwili dopiero możesz zacząć wykonywać dalsze operacje.

Windows 8 - tablica partycji

Na wszelki wypadek wpisz jeszcze polecenie „list disk” i naciśnij Enter. Ponownie pojawi się lista dysków, ale przed pozycją „Disk 1” widać będzie symbol gwiazdki, która oznacza, że na tym dysku wykonywane będą kolejne operacje.

Windows 8 - tablica partycji

Wpisz polecenie „clean” i naciśnij Enter. Powinien pojawić się komunikat “DiskPart succeeded in cleaning the disk”. Oacza to, że z dysku zostały już usunięte wszystkie dane, co pozwala na zapisanie nowej tablicy partycji w stylu MBR lub GPT. Wpisz polecenie „exit” i naciśnij Enter, a następnie tą samą komendą zamknij okno Wiersz polecenia.

Windows 8 - tablica partycji

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy partycja została usunięta z dysku otwórz Panel sterowania, uruchom aplet Narzędzia administracyjne, a następnie uruchom z uprawnieniami Administratora aplet Zarządzanie komputerem. W oknie, jakie się pojawi, rozwiń folder Magazyn i wybierz element Zarządzanie dyskami. Z chwilą pojawienia się, w środkowym panelu okna, listy dysków zostanie wyświetlone okno Inicjowanie dysku. Możesz w nim określić styl, zgodnie z którym ma być utworzona tablica partycji na wyczyszczonym dysku.

Uwaga!

Jeżeli zaraz po usunięciu danych z dysku narzędziem DISKPART okaże się, że skasowałeś dysk z ważnymi danymi, to spróbuj wyłączyć komputer bez zamykania systemu (np. przytrzymując wciśnięty przycisk włącznika). Może się okazać, że program jeszcze nie usunął informacji o partycjach z dysku. Żeby to sprawdzić ponownie uruchom komputer i otwórz w Eksploratorze plików podejrzany dysk, po czym sprawdź czy dane ocalały na skasowanym dysku. Jeszcze lepszą metodą jest wyjęcie skasowanego dysku z komputera i podłączenie go do innego komputera. Może się wówczas okazać, że dane jednak ocalały na dysku. Wtedy najlepiej jest je skopiować na inny dysk, choćby na chwilę. Następnie podejrzany dysk należy sformatować i zapisać na nim skopiowane dane jeszcze raz. Jeżeli na skasowanym dysku był zainstalowany system to spróbuj dane skopiować na inny dysk korzystając z programu do kopiowanie całych dysków (np. Norton Ghost, Acronis True Image itp.) tak aby ocalała struktura zapisu plików oraz wszystkie dane, również pliki systemowe ukryte na dysku.

Jeżeli ta operacja się nie uda to pozostaje tylko odzyskać dane za pomocą specjalnych programów (np. Ontrack EasyRecovery, Advanced Disk Recovery, Ashampoo Undeleter, Handy Recovery itp.).

Po co dzielić dysk na partycje?

Podział dysku na partycje na pewno nie powoduje spowolnienia pracy komputera (a takie opinie można znaleźć w Internecie) ma za to wiele zalet, w tym:

 • partycje można formatować z użyciem różnych systemów plików – np. FAT, FAT 32, NTFS itp.;
 • można na nich instalować różne systemy operacyjne – Windows XP, Vista, 7 itp;
 • ogranicza to podatność na awarie – jeżeli dysk zostanie podzielony na osobne partycje (np. dla systemu, programów i danych) to w przypadku pojawienia się błędów na jednej z partycji pozostałe pozostają nienaruszone;
 • pozwala na proste wykonywanie kopii awaryjnej systemu i jego późniejsze odtworzenie;
 • skraca wyszukiwanie danych – mniej plików do przeszukania;
 • skraca defragmentację dysku – można defragmentować tylko wybraną partycję a nie cały dysk;
 • ułatwia odzyskiwanie danych z uszkodzonych partycji – mniej danych do odzyskania, można je zapisywać na pozostałych partycjach bez obawy nadpisania danych, które należy odzyskać.

 

Polecamy:
Synchronizacja ustawień systemu Windows 810 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćZarządzanie dyskami w Windows 8
Synchronizacja ustawień systemu Windows 810 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znaćZarządzanie dyskami w Windows 8

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  patryk78
  5
  Tablica partycji MBR (Master Boot Sector) - nie Master Boot Sector, a zgodnie ze skrótem Master Boot Record, RECORD.
  • avatar
   klosz007
   3
   Ale po co do tego mieszać Windows 8 ? Aaa, promocja Windows 8 trwa w najlepsze :)

   GPT nie jest niczym nowym, obsługę tego formatu dysku wprowadziły wieki temu już Windows Server 2003 oraz Windows XP 64-bitowe (oba wraz z którymś SP). To stare systemy ale wszystko co tu napisano dotyczy równie dobrze, bez żadnych istotnych różnic, Visty i 7-ki.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    w zaprezentowanym przykładzie nie usuwa się danych tylko dowiązania do nich, dane pozostają na dysku tak długo dopóki się ich nie nadpisze czasem nawet parokrotnie :]
    • avatar
     Anavrin990
     1
     Próbowałem dwóch metod nadal jest 1.81TB.Dlaczego?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Wszystko ładnie i pięknie. Ale co z zainstalowanym oryginalnie win8 na tabletach i laptopach. Ja mam na dysku aż cztery partycje. I system pokazuje na trzech 100% wolnego miejsca. Tylko systemowa ma dane. Ale jak skasujemy jakąś pustą partycję to pożegnamy się z systemem. A pokusa jest duża, aby wykorzystać te wolne partycje mając na dane tylko jakieś 30GB a na (niby) wolnych partycjach jest 8,4GB.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       podany sposób zmiany tablic partycji jest troche niewygodny !!!! jest o wiele lepszy sposób i to bez utraty danych i skasowania partycji.. Aomei wykonuje konwersje mbr - gpt ,lub na odwrót..w ciągu 15- 20 sek oczywiscie bez utraty danych..jest tylko małe ale....program jest..płatny