SSD

Pojedynek: dysk SSD vs dysk twardy

przeczytasz w 1 min.

Na komputerze z dyskiem SSD system i oprogramowanie uruchamia się szybciej. A gry? Gry także instalują i ładują się szybciej. Zobacz wyniki testów.

Polecamy: TOP-10 dyski SSD

ssd vs dysk twardy

Dyski SSD to temat, który praktycznie nie schodzi z ust entuzjastów komputerowych. Jest obszernie dyskutowany, a grono dyskutantów niemal po równo podzielone jest na zwolenników i przeciwników tej technologii. Temperatura tych rozmów zazwyczaj prowadzi do sztucznego uwypuklania zalet i wad urządzeń. Najczęściej padające w dyskusjach pytania to: Czy dysk SSD daje odczuwalne zyski? Czy warto inwestować w SSD już teraz? Czy poza wydajnością SSD jest w stanie zaoferować jeszcze jakieś zalety? Który SSD wybrać? Ile warto przeznaczyć na SSD? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania w niniejszym artykule.

Czym jest SSD? Akronim ten, jak zapewne większość z was doskonale wie, rozwija się do Solid State Drive. Niestety, pomimo ponad dwuletniej obecności na rynku, nie doczekaliśmy się odpowiedniego polskiego tłumaczenia nazwy tego urządzenia. Stacja półprzewodnikowa to jedna z nazw forsowanych przez producentów napędów: czy przyjmie się w środowisku? Sami zadecydujcie. W zdecydowanej większości przypadków urządzenia te określane są po prostu mianem Dysku SSD i tak ja będę się o nich wypowiadał. Wracając jednak do postawionego na początku akapitu pytania: Czym jest SSD?

W skrócie można powiedzieć, że jest to urządzenie pamięci masowej, w którym rolę nośnika informacji pełnią półprzewodnikowe pamięci flash. W klasycznym dysku twardym informacje zapisane są na talerzach pokrytych nośnikiem magnetycznym. Obok widać zdjęcie rozebranych SSD i HDD obok siebie.

Zdecydowane większość użytkowników komputerów używa tego typu dysków nawet o tym nie wiedząc. Czym jest bowiem klasyczny pendrive, jak nie prostą wersją dysku SSD? Przez ostatnie kilka lat te urządzenia spopularyzowały się tak bardzo, że teraz nie wyobrażamy sobie bez nich codziennej pracy.