SSD

Testy praktyczne: system operacyjny, gry

przeczytasz w 2 min.

 

1. Instalacja systemu operacyjnego

Pierwszym z testów praktycznych jakie wykonałem był pomiar czasu instalacji systemu operacyjnego. Do testów posłużył system, którego następnie używałem w testach syntetycznych, czyli Windows 7 Ultimate. Aby zminimalizować wpływ napędu CD oraz tzw. czynnik ludzki - instalacja była przeprowadzona ze specjalnie przygotowanego do tego testu serwera WDS, a całość przebiegała w trybie nienadzorowanym.

Podany poniżej czas to okres, jaki minął od momentu rozpoczęcia ładowania instalatora przez PXE do końca ładowania systemu po ostatnim restarcie. Włącznie ze wszystkimi rebootami (ponowne uruchomienie komputera) jakie wystąpiły po drodze.

 mniej=lepiej [sek]
SSD 507
HDD 607

Instalacja systemu na SSD przebiegła o 17% szybciej.

2. Ładowanie systemu operacyjnego

Po instalacji Windows 7 Ultimate zmierzyłem czas jego startu. Tym razem pomiar został wykonany od momentu włączenia rozpoczęcia ładowania systemu do momentu aż na pulpicie przy kursorze zniknie znaczek zajętości. Zatem czas ten nie zawiera czasu incjalizacji BIOS-u komputera

 mniej=lepiej [sek]
SSD 22
HDD 31

System operacyjny startuje na dysku SSD o 30% szybciej.

3. Czas instalacji dużej gry

Oczywiście nie samym systemem operacyjnym człowiek żyje. Sprawdzimy jak instalują się gry. Po raz kolejny będzie to nasz nieśmiertelny Crysis i Crysis Warhead. Obie zrzucone do obrazu ISO i montowane przez siec - aby wyeliminować wpływ napędu CD na wyniki. Podane wyniki pokazują czas kopiowania plików, nie zawiera się w nim czas wpisywania klucza czy klikania Next, Next... ;-)

Crysis

 mniej=lepiej [sek]
SSD 262
HDD 347

Instalacja Crysis przebiegła o 25%, a Crysis Warhead o 5% szybciej na dysku SSD.

Crysis Warhead

 mniej=lepiej [sek]
SSD 350
HDD 369

 

 4. Czas instalacji dużego pakietu oprogramowania

Dla odmiany sprawdziłem także jak dyski radzą sobie podczas instalacji większego pakietu oprogramowania. Do testów posłużył w tym przypadku Office 2007 Enterprise. Pełna instalacja. Aplikacja była instalowana z zasobu sieciowego aby uniknąć wpływy napędu CD na otrzymane wyniki. Podane wyniki pokazują czas kopiowania plików, nie zawiera się w nim czas wpisywania klucza czy klikania Next, Next...

 mniej=lepiej [sek]
SSD 178
HDD 213

Instalacja Office 2007 przebiegła o 20% szybciej na dysku SSD.

5. Czas ładowania gry

Jednym z ostatnich testów praktycznych był pomiar czasu ładowania testowych gier. Zmierzymy zarówno czas ładowania samej gry, jak i czas ładowania przykładowego stanu gry. Nic nie denerwuje graczy bardziej od oczekiwania na załadowanie kolejnej mapy!

Crysis

 mniej=lepiej [sek]
SSD 29
HDD 37

Oba wydania Crysis łądują się na dysku SSD średnio o 22% szybciej niż na klasycznym HDD.

Crysis Warhead

 mniej=lepiej [sek]
SSD 33
HDD 42

 

Testy syntetyczcne

Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają tabelki z zestawieniami, mam jeszcze cały komplet testów syntetycznych. Zapraszam do zapoznania się z wynikami na następnej stronie.