Płyty główne

Jakimi dodatkami kuszą nas producenci płyt głównych?

przeczytasz w 2 min.

Ponieważ producenci przygotowali autorskie technologie, które stosowane są w niektórych płytach głównych, przygotowaliśmy opisy takich rozwiązań. Często okazuje się, że są to naprawdę przydatne dodatki i warto przyjrzeć im się bliżej.

Wybór płyty głównej nie jest łatwy. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń o bardzo zbliżonych możliwościach i cenie. Niektórzy z producentów starają się wyróżnić, wprowadzając do swoich płyt unikalne technologie. I nie chodzi tu o charakterystyczne rozwiązania sprzętowe dotyczące oszczędzania energii, zasilania czy odprowadzania ciepła. Mamy na myśli technologie, które często stanowią przydatne dodatki do wyposażenia płyty. Żeby daleko nie szukać, w przypadku firmy Gigabyte jest to np. doskonale znane rozwiązanie o nazwie DualBios, czyli instalacja na płycie głównej zapasowego BIOS-u, który uaktywnia się gdy podstawowy zostanie uszkodzony. Oczywiście dodatki tego typu nie mogą być koronnymi argumentami przy wyborze urządzenia, ale warto wiedzieć, co producent dorzucił do sprzętu w prezencie. Jednak zanim przejdziemy do charakterystycznych rozwiązań sprzętowych, kilka słów o wersjach programowych.

Wraz z płytą główną zwykle otrzymujemy też aplikacje służące do jej obsługi. Oprogramowanie, jakie producenci dołączają do płyt pozwala na kontrolę nad różnymi funkcjami sprzętu oraz na jego monitoring. Aplikacje różnych firm różnią się wyglądem, ale ogólnie rzecz biorąc spełniają te same funkcje.

Oprogramowanie tego rodzaju, w zależności od aktualnych potrzeb, pozwoli albo oszczędzać energię. albo zmniejszyć wydzielane ciepło czy też wyciszyć komputer poprzez spowolnienie obrotów wentylatorów. Albo wszystko naraz. Co oczywiste, trudno oczekiwać, by dzięki nim udało się osiągnąć wydajność większą od ręcznej konfiguracji BIOS-u, ale dla mniej zaawansowanych użytkowników takie rozwiązania mogą stanowić ciekawą alternatywę.

Na powyższej i poniżej ilustracji możecie zobaczyć przykład oprogramowania do płyt głównych firmy Asus, czyli AI Suite - zastosowania mechanizmów maksymalnego oszczędzania energii (AI Gear2), jak i podkręcania (AI Booster), przy wykorzystaniu procesora Intel Core 2 Quad 6600 (2,4 GHz).

A teraz przyjrzyjmy się wybranym technologiom najpopularniejszych producentów płyt głównych. Firmy przedstawione są w kolejności alfabetycznej, począwszy od Asrock, przez Asus, Design For Innovation (DFI), EVGA, Gigabyte, kończąc na MicroStar International (MSI).