Płyty główne

Unikalne technologie: EVGA, DFI

przeczytasz w 2 min.

Płyty główne DFI są już legendą wśród entuzjastów podkręcania. Obecnie każdy z producentów stara się przedstawić modele przeznaczone dla tej grupy odbiorców, ale płyty DFI wciąż imponują możliwościami i rozbudowanym, autorskim BIOS-em (GENIE BIOS). Firma skupia się na tym, aby ich płyty jak najlepiej spełniały swoje podstawowe założenie, niemniej znajdziemy tu kilka ciekawych dodatków.

Pierwszy z nich to DebugLED, czyli wyświetlacz diagnostyczny umieszczony na płycie głównej. Ile razy osoby samodzielnie składające komputer zastanawiały się, dlaczego złożony przed chwilą zestaw nie chce się uruchomić? W takim wypadku zwykle pozostaje mozolne rozłożenie komputera na części i podłączanie ich po kolei, by tą żmudną metodą dojść do tego, jaki komponent sprawia kłopoty.

W przypadku problemów ze sprzętem na wyświetlaczu ukazuje się numer błędu ułatwiający identyfikację problematycznego elementu. Zaznaczyć należy, że firma DFI nie jest tu wyjątkiem i podobne rozwiązania stosują w swoich płytach choćby firm EVGA, MSI i Gigabyte, ale wspomniany dodatek najczęściej znajdziemy właśnie w urządzeniach DFI.

DFI nie zapomniała też o małym prezencie dla miłośników tuningu komputera. Sloty i gniazdka na płytach DFI LANParty są bowiem aktywne na światło ultrafioletowe. Wystarczy zaopatrzyć się w obudowę z oknem i źródło światła UV, aby cieszyć się nietuzinkowym widokiem.


(Źródło: www.techaddicts.net)

W tym roku firma DFI zaprezentowała nowy patent o nazwie BIOSecure. Większość producentów ma rozwiązania dotyczące ratowania płyty z uszkodzonym BIOS-em, ale pomysł DFI wydaje się wyjątkowo prosty i wdzięczny. Dzięki BIOSecure po prostu podłączamy płytę główną do innego komputera za pomocą mini-USB i za jego pomocą flashujemy BIOS. Podczas tej operacji płyta główna nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania. Więcej informacji na temat technologii stosowanych przez DFI i ich dostępności w poszczególnych modelach płyt głównych można znaleźć na oficjalnej stronie firmy.EVGA

Przy okazji premiery płyty głównej o nazwie X58 3X SLI Classified, firma EVGA zaprezentowała rozwiązanie o nazwie ECP. ECP to skrót od EVGA Control Panel. Jest to oddzielny panel z kilkoma dodatkowymi opcjami, który podłączamy do płyty głównej za pomocą kabli. Panel dopasowano rozmiarami do zatoki 5,25 cala, ale, jak widać na poniższym zdjęciu, to czysto użytkowe urządzenie - jest to po prostu płytka drukowana pozbawiona jakiejkolwiek osłony.


(źródło: www.xbitlabs.com)

Producent wyposażył ECP w przyciski Power i Reset, wyświetlacz diagnostyczny (może on także wyświetlać temperaturę procesora) oraz zworki (m.in. odłączanie PCI Express). Dodatkowo istnieje możliwość zwiększania napięcia na CPU w czasie rzeczywistym.