Zasilacze

Jak określić zapotrzebowanie na moc (W)

przeczytasz w 2 min.

Określenie mocy zasilacza, która byłaby idealna dla komputera, nie jest takie proste. Każda konstrukcja jest inna, a zapotrzebowanie na energię może różnić się znacząco. Największe zapotrzebowanie na energię w komputerze przejawiają dwa podstawowe podzespoły, czyli procesor i karta graficzna - zwłaszcza bardzo wydajne modele.

Dwuprocesorowe karty graficznedo 380W
Topowe karty jednoprocesorowedo 280W
Wydajne karty jednoprocesorowedo 180W
Karty jednoprocesorowe ze średniego segmentudo 100W
Ekonomiczne karty jednoprocesorowedo 50W
Topowe procesorydo 150W
Wydajne procesorydo 100W
Procesory ze średniej półkido 70W
Płyta główna standardu ATXdo 50W
Karty PCIdo 20W
Karty PCIedo 65W
Napędy optycznedo 35W
Twarde dyski (magnetyczne)do 30W
Wentylatordo 10W
Pamięć RAM (jeden moduł)do 5W

Ze względu na mnogość modeli z różnych segmentów o całkowicie różnym poborze energii nie sposób określić średniego zapotrzebowania na moc. Producenci procesorów podają co prawda TDP modeli, ale wartość ta pozwala jedynie w dużym przybliżeniu określić apetyt na energię danego egzemplarza. Z kolei producenci kart graficznych podają na pudełku zalecaną moc zasilacza, który jest w stanie obsłużyć dany model karty, ale czynią to bardzo asekuracyjnie, nie chcąc, aby użytkownicy zniszczyli sprzęt, podłączając go do zbyt słabego zasilacza. Wartości są więc zawyżone, zwłaszcza w stosunku do markowych zasilaczy o wysokiej sprawności, ale jest to uzasadnione Jak więc określić zapotrzebowanie na energię komputera?

Przykładowy kalkulator mocy zasilacza na stronie be quiet!

Z pomocą przychodzą producenci zasilaczy, którzy na swoich stronach internetowych udostępniają takie narzędzia jak kalkulator mocy zasilacza (PSU calculator). Na stronie be quiet! możemy znaleźć dwa rodzaje kalkulatora - jeden uproszczony dla początkujących użytkownikow (tryb szybki) i drugi bardziej złożony, dla użytkowników zaawansowanych (tryb eksperta).

W trybie szybkim wystarczy podać model procesora, ilość i modele kart graficznych, ilość napędów optycznych oraz odpowiedzieć na pytania, czy potrzebujemy modularnego okablowania, czy zamierzamy podkręcać sprzęt, oraz czy komputer będzie rozbudowywany w przyszłości.

Tryb eksperta jest znacznie bardziej rozbudowany i pozwala ze znacznie większą precyzją określić zapotrzebowanie komputera na energię. Możemy tam między innymi  określić ilość i rodzaj pamięci RAM, dysków  magnetycznych i SSD, napędów optycznych, zestawów chłodzenia wodnego, wentylatorów, urządzeń USB i FireWire, a nawet takich dodatków jak zimne katody. Po wyborze wystarczy kliknąć na przycisk "Oblicz", by przekonać się,  jaki zasilacz będzie odpowiedni dla upragnionego komputera.

Takie kalkulatory udostępnia większość producentów zasilaczy i jest to przydatne narzędzie. Doświadczeni użytkownicy zwykle kupują zasilacz z odpowiednim zapasem mocy, co jest podejściem rozsądnym, chociaż nie należy z tym przesadzać. Jeśli nie zamierzamy podkręcać lub zanadto rozbudowywać komputera, nie ma potrzeby wyboru modelu z dużym zapasem mocy.

Warto zwrócić uwagę, że mało znani producenci tanich zasilaczy mogą podawać moc szczytową (maksymalną), a nie ciągłą (stałą) zasilacza, co oczywiście jest zwykłym nabijaniem klienta w butelkę. Może się bowiem okazać, że zasilacz, którego moc określono na 500W, osiąga ją jedynie w krótkich momentach, a w sposób ciągły może dostarczać do komputera przykładowo 400W. Takie sytuacje nie mają miejsca jeśli zdecydujemy się na zakup markowego zasilacza dobrej firmy.