Zasilacze

Najważniejsze cechy zasilaczy

przeczytasz w 2 min.

Moc

To główny parametr zasilacza określający moc wyrażaną w watach [W]. Moc zasilacza oznacza, że tyle watów energii zasilacz potrafi dostarczyć do komputera, a to, ile przy tej okazji pobiera z sieci elektrycznej, zależy od jego sprawności.

Parametr ten powinien określać moc ciągłą, czyli maksymalną moc, którą zasilacz może dostarczać do komputera w sposób ciągły. Niestety zdarza się, że producenci podają moc szczytową (maksymalną moc chwilową, która jest wyższa od mocy ciągłej). Takie praktyki wciąż się zdarzają, ale znani producenci stronią od takich metod. dla przykładu, zasilacz be quiet! Straight Power E9 CM 480W ma moc szczytową 550W. Należy też pamiętać, że moc zasilacza jest wartością ogólną, sumowaną ze wszystkich linii zasilania.

Sprawność

Sprawność wyrażana w procentach oznacza, ile pobranej energii zasilacz dostarcza podzespołom. Zasilaczom przyznawane są tak zwane certyfikaty sprawności, które dokładnie określają, jakimi parametrami cechuje się zasilacz przy danym obciążeniu.

Certyfikat sprawności
przy obc. 10%przy obc. 20%przy obc. 50%przy obc. 100%
80 PLUS Bronze 81%85%81%
80 PLUS Silver 85%89%85%
80 PLUS Gold 88%92%88%
80 PLUS Platinum 90%94%91%
80 PLUS Titanium90%94%96%91%

Wysoka sprawność oznacza energooszczędność - taki zasilacz marnuje niewiele energii. Kupione "okazyjnie" i tanio zasilacze no-name równie dobrze mogą mieć sprawność na poziomie 50%, co oznacza, że na każde 100W pobrane z sieci tylko 50W trafia do komputera.

Modularność

Określenie zasilacza modularnym oznacza po prostu, że ma on odłączane przewody. Jest to wygodne, bo podłączamy do jednostki jedynie takie przewody, jakie są nam niezbędne, pozbywając się całej reszty. Mniejsza ilość kabli sprawia, że zarządzanie elektryką jest prostsze i ułatwia przepływ powietrza w obudowie, wpływając pozytywnie na chłodzenie jednostki centralnej.

Wyposażenie podstawowe

To przede wszystkim ilość i rodzaj przewodów z konkretnymi wtyczkami (np. PCIe czy molex), a także rodzaj wentylatora. Tanie modele wyposażone są zwykle w skromne okablowanie oraz zwyczajne wentylatory 120mm, które nie grzeszą kulturą pracy. Renomowani producenci wykorzystują często większe (np. 135mm), a więc bardziej ciche wentylatory, wyposażone dodatkowo w funkcje, które ułatwiają przepływ powietrza oraz sprawiają, że wentylator działa ciszej.

Kultura pracy

Markowe zasilacze zwykle są konstrukcjami, w których producenci zadbali o komfort użytkownika. Nie wydają żadnych dźwięków w rodzaju piszczenia kondensatorów, a wentylator często pracuje wręcz bezgłośnie. Często jest to zasługą dodatkowych technologii, jak na przykład Silent Wings firmy be quiet! (nazwa zobowiązuje ;-)). Niestety, nie jest to regułą, jeśli chodzi o tańsze konstrukcje.

Osoby zainteresowane tą cechą mogą zwrócić swoją uwagę w stronę zasilaczy półpasywnych, albo pasywnych (pozbawionych aktywnego chłodzenia w postaci wentylatora). Zasilacze półpasywne mają wentylator, ale uruchamia się on jedynie w razie potrzeby. Gdy komputer znajduje się w trybie bezczynności lub niewielkiego obciążenia, wentylatory w takich zasilaczach zwykle nie pracują.

Gwarancja

Długa gwarancja jest tym, co lubimy najbardziej - im dłusza tym lepsza, a zasilacze zużywają się tak jak każdy inny sprzęt elektroniczny. Niektórzy producenci oferują nawet do 5 lat gwarancji na wybrane modele.

Wyposażenie dodatkowe

To wszystko, co wykracza poza standard, a  jest mile widziane zwłaszcza przez entuzjastów. Do tej grupy możemy zaliczyć dodatkowe gniazdka na wentylatory, kontroler obrotów, czy wręcz dodatkowe wentylatory, na wypadek awarii podstawowego.