Karty graficzne

Temperatury i pobór energii

przeczytasz w 1 min.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kulturę pracy komputera. Okazuje się, że GeForce GTX 470 jest konstukcją bardzo... niekulturalną. Karta pod obciążeniem zmienia się w typową "suszarką". Referencyjny model NVIDIA GeForce GTX 470 był głośny - nie da się tego ukryć, chyba, że wystawimy obudowę komputera na balkon i zamkniemy szczelnie drzwi.

 

Zmierzone temperatury, wykazują znacznie słabsze właściwości odprowadzania ciepła z układu GF100-275. Jeżeli w spoczynku jest jeszcze całkiem dobrze, to już w stresie nowemu GTX 470 niewiele brakuje do osiągnięcia temperatury spowolnienia. Mamy tylko nadzieję, że system chłodzenia mocniejszego GTX 480 nieco skuteczniej odprowadza gromadzone ciepło. Jeżeli tak się nie stanie, będziemy musieli przyzwyczaić się podczas gry do wchłaniania ogromnego hałasu.

  

Jeżeli wysoka temperatura nie zrobiła na nas większego wrażenia, zerknijmy na pobór mocy. Z jednej strony w trybie idle karta nie pobiera zbyt wiele, co stanowi zdecydowanie o mocnej stronie urządzenia. Wiadomo przecież, że Radeony HD5800 w spoczynku potrafią się bardzo efektywnie "usypiać". Gorzej natomiast jest w trybie maksymalnego obciążenia. Różnica pomiędzy bezpośrednim konkurentem, a więc HD 5850, jest tutaj ogromna. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że sterowniki ATi bardzo często obchodzą zabezpiecznenia programu FurMark którego użyliśmy do poniższego testu poboru mocy.